Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podsumowanie akcji „Stroisz” na terenie RDLP w Radomiu

Podsumowanie akcji „Stroisz” na terenie RDLP w Radomiu

Akcja „Stroisz” była prowadzona w dniach od 26 października do 3 listopada na terenie całej Polski, a jej głównym celem było zapobieganie i wykrycie nielegalnego pozyskiwania stroiszu. Podczas akcji na terenie 23 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu strażnicy leśni wykryli prawie 180 nieprawidłowości. Choć w czasie działań nie ujawniono żadnego przypadku kradzieży stroiszu to tego rodzaju szkodnictwo nadal jest problemem.

Najwięcej przypadków wykrytych nieprawidłowości to już tradycyjnie nielegalny wjazd do lasu pojazdem – było ich 128. W dalszej kolejności zaśmiecanie – 19 przypadków, kradzież i niszczenie mienia – 4 przypadki, naruszenie przepisów przeciwpożarowych i nielegalny wyręb drzewa – po 3 przypadki oraz nielegalne pozyskanie innej roślinności niż stroisz – 2 przypadki (kradzież mchu).

W czasie patroli strażnicy leśni znaleźli też dwa narzędzia kłusownicze w postaci klatek do nielegalnego odłowu ptaków drapieżnych. Zdarzenie miało miejsce na terenie leśnictwa Głuchów w Nadleśnictwie Grójec. Sprawca został już wykryty, a postępowanie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Grójcu.

- Kradzież stroiszu to wciąż duży problem i wyzwanie dla straży leśnej – mówi rzecznik RDLP w Radomiu Edyta Nowicka. – Mimo, że w czasie ostatniej akcji nie odnotowano żadnej kradzieży, nie oznacza, że do takich procederów nie dochodzi. W naszym regionie kradzieże zdarzają się w ciągu całego roku. Często dokonują ich zorganizowane grupy przestępcze. Dlatego prosimy, by zwracać uwagę na legalność kupowanego stroiszu. Można zapytać sprzedającego o pochodzenie gałązek. Każdy nabywca otrzymuje w nadleśnictwie dokument potwierdzający legalność zakupu. Edyta Nowicka dodaje, że złodzieje niszczą przede wszystkim młode jodełki. Uszkodzone drzewka potrzebują co najmniej kilka lat na regenerację, a nawet obumierają.

Akcja „Stroisz” jest organizowana corocznie w okolicy dnia Wszystkich Świętych. To właśnie wtedy jest największe zapotrzebowanie na gałązki jodłowe, które służą do robienia wieńców na groby. W tegorocznych działaniach na terenie RDLP wzięło udział 68 strażników leśnych. W akcji wspierali ich funkcjonariusze policji, Straż Miejska, Straż Łowiecka, Straż Rybacka i Inspekcja Transportu Drogowego.