Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

magazyn "las- dobre sąsiedztwo"

magazyn "las- dobre sąsiedztwo"

Ukazał się magazyn Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Świętokrzyska  pt.  „Las – dobre sąsiedztwo".  Na jego łamach leśnicy i współpracujący z nimi przyrodnicy opowiadają jak różnorodny jest las i jak wiele korzyści wynika z jego sąsiedztwa.

W magazynie leśnicy zachęcają do bliższego poznania lasu i korzystania z jego dobrodziejstw. Zostały w nim zawarte informacje o LKP Puszcza Świętokrzyska – o niezwykłych walorach Puszczy Jodłowej, ale też o wydarzeniach edukacyjno-promocyjnych, w których można wziąć udział – z Darami Świętokrzyskich Lasów na czele.

Opisane zostały przyrodnicze perełki regionu takie jak legendarny dąb Bartek, rezerwaty Świnia Góra, Białe Ługi, Karczówka oraz świętokrzyskie gołoborza i jaskinie. Z wywiadów z przyrodnikami można się dowiedzieć, jakie badania i działania ochronne prowadzone są wspólnie z leśnikami w odniesieniu do popielic, dziuplaków i wilków.

Nie zabrakło tematyki związanej z dziedzictwem kulturowym i historycznym świętokrzyskich lasów. W publikacji są artykuły o śladach po spacyfikowanych wsiach, takich jak Orłowiny i Wojteczki, miejscach pamięci narodowej i śródleśnych miejscach kultu religijnego nie wszystkim znanych, takich jak kaplica na Górze Witosławskiej. Wśród ciekawostek znalazły się historia serwitutów oraz leśnych szkół, które poprzedzały funkcjonowanie Technikum Leśnego w Zagnańsku.

O tym, że las jest w dobrych rękach leśnicy opowiadają w artykułach o projektach i działaniach takich jak mała retencja wodna i ochrona borów chrobotkowych. Są też tematy trudne związane z problemem śmieci oraz kradzieżami choinek i stroiszu.

O tym, że las to bogactwo funkcji można się przekonać czytając wywiad z dyrektorem generalnym Lasów Państwowych o leśnych gospodarstwach węglowych oraz artykuły i wywiady o zastosowaniu drewna, o leśnej kuchni i grzybnej kniei.

Las do dobre sąsiedztwo. W magazynie zawarte zostały informacje i porady jak nie zgubić się w lesie, jaką aktywność wybrać i czego możemy oczekiwać od leśnych edukatorów. Leśnicy nie zapomnieli o najmłodszych – dla nich przygotowany został kurs wykonania szyszkoludka.

 

*****

Magazyn LKP Puszcza Świętokrzyska „Las – dobre sąsiedztwo" został wydany w nakładzie 10 tys. egz. 80% kosztów dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Można go otrzymać w nadleśnictwach: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk. Autorami niemal wszystkich artykułów zamieszczonych w magazynie są leśnicy, a cenne uzupełnienie tych materiałów stanowią wywiady z przedstawicielami instytucji i organizacji, które współpracują z Lasami Państwowymi.

 

Załącznik:

Magazyn LKP Puszcza Świętokrzyska „Las – dobre sąsiedztwo"