Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ogłoszenie o nabywaniu lasów lub gruntów przeznaczonych do zalesienia

Ogłoszenie o nabywaniu lasów lub gruntów przeznaczonych do zalesienia

Ogłoszenie
o nabywaniu lasów lub gruntów przeznaczonych do zalesienia

 

    Nadleśnictwo Skarżysko informuje o możliwości zakupu, przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Skarżysko, lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Nabywanie gruntów, w tym przeznaczonych do zalesienia odbywać się będzie stosownie do przepisów art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach (Dz.U. z 2021 r. poz. 1275).

Las lub grunt przeznaczony do zalesienia może zostać nabyty wyłącznie w przypadku stwierdzenia przez Nadleśniczego zasadności nabycia ww. dla potrzeb prowadzenia  racjonalnej gospodarki leśnej oraz po uzyskaniu zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Ww. grunty mogą być nabyte w szczególności w przypadku:

  1. ich bezpośredniej przyległości do gruntów pozostających w zarządzie Lasów Państwowych
  2. jeżeli są oznaczone w ewidencji gruntów jako las  lub grunty przeznaczone w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego do zalesienia;
  3. mają uregulowany stan prawny;
  4. regulacji przebiegu granicy polno-leśnej.

 

Lokalizację gruntów będących w zarządzie Nadleśnictwa można sprawdzić na mapie Banku Danych o Lasach, która jest dostępna na stronie https://bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

W celu uzyskania wstępnej informacji o zainteresowaniu Nadleśnictwa zakupem Państwa działki prosimy o kontakt:

Nadleśnictwo Skarżysko, ul. Wiejska 1, 26-110 Skarżysko-Kamienna, nr tel. 41 253 84 85 e-mail: skarzysko@radom.lasy.gov.pl.

W piśmie prosimy o podanie adresu administracyjnego nieruchomości, tj. powiatu, gminy, obrębu ewidencyjnego i numeru działki oraz księgi wieczystej.

 

 

Szczegółowe informacje dotyczące możliwości sprzedaży lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia można uzyskać w Nadleśnictwie Skarżysko,
ul. Wiejska 1, 26-110 Skarżysko-Kamienna, nr tel. 41 253 84 85 e-mail: skarzysko@radom.lasy.gov.pl.