Wydawca treści Wydawca treści

Podsumowanie monitoringu lasów HCVF za rok 2022

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej. Monitoringiem w 2022 roku objęto wszystkie powierzchnie HCVF, na których wykonywano zadania gospodarcze, powierzchnie na których odnotowano szkody biotyczne i abiotyczne - związane głównie z występowaniem jemioły oraz powierzchnie, na których wystąpiły pożary lasu.

Wyniki monitoringu przeprowadzonego w 2022r.:

  1. Na terenie lasów HCVF wykonywane były prace zgodnie z lokalizacją wskazaną w planie gospodarczym  2022 roku – zał. nr 1.    
  2. Realizując prace gospodarcze w roku 2022, w Nadleśnictwie Skarżysko służby terenowe zwracały uwagę na  zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej oraz utrzymania niezmienionego stanu lasu przy jednoczesnym zwiększaniu jego walorów przyrodniczych, przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
  3. Wykonywane w 2022 roku prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  4. Na terenie lasów HCVF w roku 2022 nie odnotowano żadnego pożaru lasu.
  5. W obrębie lasów HCVF odnotowano w 2022r. szkody biotyczne związane z występowaniem pryszczarkowatych oraz jemioły na gatunkach iglastych, a także szkody abiotyczne – podtopienia oraz okiść. Wskazane szkody, wyszczególnione w załączniku nr 3, z uwagi na swój charakter oraz niewielką powierzchnię nie miały większego znaczenia gospodarczego oraz nie wpłynęły negatywnie na walory lasów HCVF.
  6. Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  7. W roku 2022 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.

Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF proszę zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.


Podsumowanie monitoringu lasów HCVF za rok 2021

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej. Monitoringiem w 2021 roku objęto wszystkie powierzchnie HCVF, na których wykonywano zadania gospodarcze, powierzchnie na których odnotowano szkody biotyczne i abiotyczne - związane głównie z występowaniem jemioły oraz powierzchnie, na których wystąpiły pożary lasu.

Wyniki monitoringu przeprowadzonego w 2021 r.:

  1. Na terenie lasów HCVF wykonywane były prace zgodnie z lokalizacją wskazaną w planie gospodarczym  2021 roku – zał. nr 1.    
  2. Realizując prace gospodarcze w roku 2021, w Nadleśnictwie Skarżysko służby terenowe zwracały uwagę na  zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej oraz utrzymania niezmienionego stanu lasu przy jednoczesnym zwiększaniu jego walorów przyrodniczych, przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
  3. Wykonywane w 2021 roku prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  4. Na terenie lasów HCVF w roku 2021 miał miejsce 1 pożar  zgodnie z lokalizacją wskazaną w zał. nr 2. Pożar objął powierzchnię pokrywy gleby, bez uszkodzenia drzewostanu, nie miał negatywnego wpływu na  walory przyrodnicze lasów HCVF.
  5. W obrębie lasów HCVF odnotowano w 2021r. szkody biotyczne związane z występowaniem kornika ostrozębnego, korników jodłowych, jemioły oraz gryzoni – zał. nr 3. Wskazane szkody, z uwagi na swój charakter nie miały większego znaczenia gospodarczego oraz nie wpłynęły negatywnie na walory lasów HCVF.
  6. Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  7. W roku 2021 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.

Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF proszę zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.


Podsumowanie monitoringu lasów HCVF za rok 2020

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej. Monitoringiem w 2020 roku objęto wszystkie powierzchnie HCVF, na których wykonywano zadania gospodarcze, powierzchnie na których odnotowano szkody biotyczne i abiotyczne - związane głównie z występowaniem jemioły oraz powierzchnie, na których wystąpiły pożary lasu.

Wyniki monitoringu przeprowadzonego w 2020 r.:

  1. Na terenie lasów HCVF wykonywane były prace zgodnie z lokalizacją wskazaną w   planie gospodarczym  2020 roku – zał. nr 1.    
  2. Realizując prace gospodarcze w roku 2020, w Nadleśnictwie Skarżysko służby terenowe zwracały uwagę na  zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej oraz utrzymania niezmienionego stanu lasu przy jednoczesnym zwiększaniu jego walorów przyrodniczych, przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
  3. Wykonywane w 2020 roku prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  4. Na terenie lasów HCVF w roku 2020 miało miejsce 2 pożary  zgodnie z lokalizacją wskazaną w zał. nr 2. 2 pożary objęły powierzchnię pokrywy gleby, bez uszkodzenia drzewostanu, nie miały negatywnego wpływu na  walory przyrodnicze lasów HCVF.
  5. W obrębie lasów HCVF odnotowano w 2020r. szkody abiotyczne spowodowane warunkami pogodowymi (przymrozki) oraz biotyczne związane z występowaniem kornika ostrozębnego, jemioły oraz mącznika dębu – zał. nr 3.
  6. Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  7. W roku 2020 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.

Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF proszę zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.


Podsumowanie monitoringu lasów HCVF za rok 2019

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) (w ramach certyfikacji FSC® (SGS-FM/COC-011265)) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej. Monitoringiem w 2019 roku objęto wszystkie powierzchnie HCVF, na których wykonywano zadania gospodarcze oraz powierzchnie, na których wystąpiły pożary lasu.

 

Wyniki monitoringu przeprowadzonego w 2019 r.:

  1. Na terenie lasów HCVF wykonywane były prace zgodnie z lokalizacją wskazaną w   planie gospodarczym  2019 roku – zał. nr 1.    
  2. Realizując prace gospodarcze w roku 2019, w Nadleśnictwie Skarżysko służby terenowe zwracały uwagę na  zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej oraz utrzymania niezmienionego stanu lasu przy jednoczesnym zwiększaniu jego walorów przyrodniczych, przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
  3. Wykonywane w 2019 roku prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  4. Na terenie lasów HCVF w roku 2019 miało miejsce 14 pożarów  zgodnie z lokalizacją wskazaną w zał. nr 2. 12 pożarów objęło powierzchnię pokrywy gleby, bez uszkodzenia drzewostanu, nie miały negatywnego wpływu na  walory przyrodnicze lasów HCVF. 2 pożary to pożary całkowite na stosunkowo małej powierzchni – 0,15 ha oraz 0,09 ha, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.
  5. W obrębie lasów HCVF odnotowano w 2019r. szkody abiotyczne spowodowane warunkami pogodowymi (susza) oraz biotyczne związane z występowaniem kornika ostrozębnego i jemioły – zał. nr 3.
  6. Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  7. W roku 2019 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.

Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF proszę zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.

 


PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2018

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

  1. Na terenie lasów HCVF w roku 2018 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2018-2027.
  2. Realizując prace gospodarcze w roku 2018 służby terenowe Nadleśnictwa Skarżysko zwracały uwagę na zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej przy jednoczesnym zwiększaniu walorów przyrodniczych; przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.

2.   Wykonywane w 2018 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.

5.    Na terenie lasów HCVF w roku 2018 miały nie odnotowano pożarów całkowitych.

6.   Na terenie lasów HCVF w roku 2018 miał miejsce 5 pożarów pokrywy gleby zgodnie z lokalizacją:

- oddz. 9-d leśnictwa Budki – 3 pożary o pow. ogółem 4,07 ha

- oddz. 9-f leśnictwa Budki – pożar o pow. 0,80 ha

- oddz. 38-d leśnictwa Trębowiec – pożar o pow. 2,41 ha

 

Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 7,28 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

7. W roku 2018 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.

8. Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.

Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF należy zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.


PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2017

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

1.   Na terenie lasów HCVF w roku 2017 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017.

2.   Wykonywane w 2017 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.

5.    Na terenie lasów HCVF w roku 2017 miały miejsce 2 pożary całkowite lasu zgodnie z lokalizacją:

- Oddz. 9-f leśnictwa Budki - pożar o pow. 0,35 ha

- Oddz. 9-g leśnictwa Budki - pożar o pow. 0,90 ha

Pożarem całkowitym zostało objęte w sumie 1,25 ha, co nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

6.   Na terenie lasów HCVF w roku 2017 miał miejsce 1 pożar pokrywy gleby zgodnie z lokalizacją:

- oddz. 9-c leśnictwa Budki – pożar o pow. 0,20 ha

 

Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 0,20 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

7. W roku 2017 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.


PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2016

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

1.   Na terenie lasów HCVF w roku 2016 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017.

2.   Wykonywane w 2016 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.

3.    Na terenie lasów HCVF w roku 2016 miało miejsce 5 pożarów lasu zgodnie z lokalizacją:

1. Oddz. 37-d leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,04 ha

2. Oddz. 6-m leśnictwa Budki -         pożar pokrywy gleby o pow. 0,05 ha

3. Oddz. 8-p leśnictwa Budki -          pożar pokrywy gleby o pow. 0,18 ha

4. Oddz. 9-c leśnictwa Budki -          pożar pokrywy gleby o pow. 0,40 ha

5. Oddz. 9-f leśnictwa Budki -           pożar pokrywy gleby o pow. 1,10 ha

 

Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 1,77 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

4. W roku 2016 stwierdzono 1 przypadek innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących potencjalnie negatywnie oddziaływać na lasy HCVF – w wyniku huraganowego wiatru doszło do uszkodzeń drzewostanów na powierzchniach w leśnictwie Budki w oddziałach: 97-a (na powierzchni 0,56 ha), 97-b (na powierzchni 0,32 ha), 97-c (na powierzchni 1,24ha). W powyższych lokalizacjach powierzchniowo występujące złomy i wywroty niezwłocznie usunięto w celu zapobiegnięcia deprecjacji drewna. W/w powierzchnie zaplanowano do odnowienia w 2017r.

Wskazane wyżej drzewostany stanowią lasy o szczególnych walorach przyrodniczych, cenne z uwagi na charakter wodochronny.  Z uwagi na stosunkowo niewielki rozmiar powierzchniowy występujących uszkodzeń zupełnych drzewostanu wskazane walory lasu zostały zachowane.

 

W roku 2016 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.


PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2015

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

1.    Na terenie lasów HCVF w roku 2015 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017.

2.   Przed wykonaniem prac gospodarczych związanych z pozyskaniem drewna, na powierzchniach przeprowadzone zostały oceny minimalizacji wpływu planowanych wykonywanych zabiegów gospodarczych na środowisko pod kątem zachowania walorów wynikających z poszczególnych kategorii lasów HCVF a następnie wykonane z uwzględnieniem zatwierdzonych sposobów minimalizacji ewentualnych zagrożeń.

4.    Wykonywane w 2015 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.

5.    Na terenie lasów HCVF w roku 2014 miało miejsce 6 pożarów lasu zgodnie z lokalizacją:

1. Oddz. 6-s leśnictwa Budki -           pożar pokrywy gleby o pow. 0,08 ha

2. Oddz. 6-s leśnictwa Budki -           pożar pokrywy gleby o pow. 0,02 ha

3. Oddz. 9-c leśnictwa Budki -          pożar pokrywy gleby o pow. 0,10 ha

4. Oddz. 31-b leśnictwa Wanacja -   pożar pokrywy gleby o pow. 0,10 ha

5. Oddz. 58-a leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

6. Oddz. 158-i leśnictwa Budki -        pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 0,32 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

6. W roku 2015 stwierdzono 1 przypadek innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących potencjalnie negatywnie oddziaływać na lasy HCVF – podtopienie w oddz. 24-b leśnictwa Trębowiec – drzewostan olszowy o powierzchni 0,40 ha. Wskazana powierzchnia stanowi las o szczególnych walorach przyrodniczych, cenny z uwagi na charakter wodochronny. Z uwagi na stosunkowo niewielki rozmiar powierzchniowy występujących uszkodzeń uprawy wskazane walory lasu zostały zachowane.

W roku 2015 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.


Monitoring lasów HCVF

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF  ZA ROK 2014

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

1.    Na terenie lasów HCVF w roku 2014 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017

2.   Przed wykonaniem prac gospodarczych związanych z pozyskaniem drewna, na powierzchniach przeprowadzone zostały oceny minimalizacji wpływu planowanych wykonywanych zabiegów gospodarczych na środowisko pod kątem zachowania walorów wynikających z poszczególnych kategorii lasów HCVF a następnie wykonane z uwzględnieniem zatwierdzonych sposobów minimalizacji ewentualnych zagrożeń.

4.    Wykonywane w 2014 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.

5.    Na terenie lasów HCVF w roku 2014 miało miejsce 2 pożary lasu zgodnie z lokalizacją:

1. Oddz. 38-c leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

2. Oddz. 37-d leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 0,02 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

6.   W roku 2014 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.

 

PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF  ZA ROK 2013

 

1.    Na terenie lasów HCVF w roku 2013 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017

2.    Przed wykonaniem prac gospodarczych związanych z pozyskaniem drewna, na powierzchniach przeprowadzone zostały oceny minimalizacji wpływu planowanych wykonywanych zabiegów gospodarczych na środowisko pod kątem zachowania walorów wynikających z poszczególnych kategorii lasów HCVF a następnie wykonane z uwzględnieniem zatwierdzonych sposobów minimalizacji ewentualnych zagrożeń.

4.    Wykonywane w 2013 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.

5.    Na terenie lasów HCVF w roku 2013 miało miejsce 16 pożarów lasu zgodnie z lokalizacją:

1. Oddz. 24-c leśnictwa Rzepin –      pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

2. Oddz. 50-i leśnictwa Rzepin -        pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

3. Oddz. 7-b leśnictwa Węglów -       pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

4. Oddz. 177-h leśnictwa Sadek –    pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

5. Oddz. 188-c leśnictwa Budki -      pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

6. Oddz. 76-a leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

7. Oddz. 77-b leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

8. Oddz. 161-i leśnictwa Sadek -      pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

9. Oddz. 6-s leśnictwa Budki -           pożar pokrywy gleby o pow. 0,02 ha

10. Oddz. 9-a leśnictwa Budki -        pożar pokrywy gleby o pow. 0,03 ha

11. Oddz. 6-r leśnictwa Budki -         pożar pokrywy gleby o pow. 0,02 ha

12. Oddz. 6-m leśnictwa Budki -       pożar pokrywy gleby o pow. 0,04 ha

13. Oddz. 6-b leśnictwa Budki -        pożar pokrywy gleby o pow. 0,32 ha

14. Oddz. 6-g leśnictwa Budki -        pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 0,52 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

15. Oddz. 6-r leśnictwa Budki – pożar całkowity 0,70 ha*

16. Oddz. 6-r leśnictwa Budki – pożar całkowity 0,02 ha **

 

* Pożarem całkowitym w oddz. 6-r objęte zostało 0,70 ha (9.08.2013r.)  11-letniej uprawy dębowo-sosnowej. W zapisach PUL kompleks „Koszorów"  pozostawiony jest do naturalnej sukcesji, w odniesieniu do pożarzyska także podjęto decyzję o pozostawieniu go do naturalnej sukcesji. Uwzględniając wczesne stadium rozwojowe uprawy zdarzenie nie miało negatywnego wpływu na walory wodochronne zgodnie z którymi powierzchnia została zakwalifikowana jako HCVF.

** Drugi pożar w tym wydzieleniu: pożarem całkowitym w oddz. 6-r objęte zostało tylko 0,02 ha (24.08.2013r.)  11-letniej uprawy dębowo-sosnowej. Uwzględniając wczesne stadium rozwojowe uprawy oraz niewielką powierzchnię pożaru zdarzenie nie miało negatywnego wpływu na walory wodochronne zgodnie z którymi powierzchnia została zakwalifikowana jako HCVF.

6. W roku 2013 stwierdzono 1 przypadek innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących potencjalnie negatywnie oddziaływać na lasy HCVF – podtopienie w oddz. 24-a leśnictwa Trębowiec – uprawa dębowa 12-letnia o powierzchni 0,60 ha. Nie planuje się uprzątnięcia ani ponownego odnowienia, powierzchnia pozostawiona do dalszej obserwacji. Wskazana powierzchnia stanowi las o szczególnych walorach przyrodniczych, cenny z uwagi na charakter wodochronny. Z uwagi na stosunkowo niewielki rozmiar powierzchniowy występujących uszkodzeń uprawy wskazane walory lasu zostały zachowane.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XXII Targi LAS-EXPO W KIELCACH

XXII Targi LAS-EXPO W KIELCACH

Już po raz XXII w dniach 17-19 marca Lasy Państwowe zapraszają na Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. Leśnicy będą informowali o różnych funkcjach pełnionych przez lasy, opowiedzą o tym, jak godzą różne oczekiwania społeczeństwa oraz potrzeby przemysłu drzewnego i rozwoju gospodarczego kraju jednocześnie chroniąc przyrodę i zapewniając trwałość lasu. Istotnymi tematami będą projekty Lasów Państwowych, działania w ramach społecznej odpowiedzialności organizacji oraz działalność na rzecz edukacji leśnej społeczeństwa.

Podobnie do lat ubiegłych, LAS-EXPO objęte zostały patronatem honorowym Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Targi LAS-EXPO i odbywające się równolegle targi AGROTECH to jedna z największych i najważniejszych wystaw dla leśników i drzewiarzy oraz rolników w naszym kraju. Podczas targów LAS-EXPO prezentowane będą najnowsze maszyny, narzędzia i urządzenia oraz technologie stosowane w gospodarce leśnej i przemyśle drzewnym w kraju i zagranicą. Producenci maszyn i urządzeń będą rywalizowali w konkursie dla wystawców.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu wraz z nadleśnictwami Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk zapraszają zwiedzających Targi Las-Expo do odwiedzenia stoiska promocyjnego Lasów Państwowych. Na gości będzie czekać fachowa wiedza ze strony leśników oraz wiele atrakcji.

Na stoisku przygotowanym we współpracy z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych promowana będzie działalność gospodarcza LP, ze szczególnym uwzględnieniem funkcji społecznych i ekologicznych lasów. Fachowe porady będą dotyczyły szczegółów prowadzenia gospodarki leśnej, odnowień, możliwości zakupu drewna oraz sadzonek drzew i krzewów leśnych. Będzie można wymienić doświadczenia dotyczące nowych technologii, maszyn i urządzeń stosowanych w leśnictwie do wykonywania prac leśnych, monitorowania stanu lasu, planowania i analizowania.

Podczas tegorocznej wystawy leśnicy będą promować wielofunkcyjną i zrównoważoną gospodarkę leśną oraz korzyści z niej płynące dla społeczeństwa, gospodarki i przyrody.

Leśnicy opowiedzą również o funkcjach lasu, o tym jak starają się godzić różne oczekiwania społeczeństwa oraz potrzeby przemysłu drzewnego i rozwoju gospodarczego kraju, czym jest zrównoważona, wielofunkcyjna gospodarka leśna oraz w jaki sposób dbają o zapewnienie trwałości lasu i chronią przyrodę. Będą mówić także o działaniach na rzecz ochrony klimatu, mokradeł i bioróżnorodności oraz projektach Lasów Państwowych, a także działaniach w ramach społecznej odpowiedzialności organizacji. Będzie można porozmawiać z leśnikami i w bezpośrednim kontakcie wymienić doświadczenia i uzyskać informacje o lasach i pracy leśnika. Leśnicy zaprezentują także samochód elektryczny zakupiony w ramach projektu „Las energii”, który promuje elektromobilność i upowszechnia odnawialne źródła energii.

Jednym z tematów będzie też 20-lecie prowadzenia przez Lasy Państwowe zorganizowanej, planowanej edukacji leśnej społeczeństwa.

Zwiedzający otrzymają materiały promocyjno-edukacyjne: foldery, mapy, przewodniki opisujące najciekawsze miejsca w lasach RDLP w Radomiu oraz sadzonki drzew leśnych.

Specjalną atrakcją będzie obecność Zespołu Sygnalistów Myśliwskich działającego przy RDLP w Radomiu, który tworzą leśnicy – pasjonaci muzyki myśliwskiej. Obecni będą także sygnaliści i sokolnicy z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.

Ekspozycję można zwiedzać:

  • 17 marca 10.00-16.00
  • 18 marca 9.00-16.00
  • 19 marca 9.00-16.00

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji na stronie: https://www.targikielce.pl/las-expo

Materiały do pobrania


Mapa ochrony przyrody RDLP w Radomiu Mapa ochrony przyrody RDLP w Radomiu