Wydawca treści Wydawca treści

Podsumowanie monitoringu lasów HCVF za rok 2022

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej. Monitoringiem w 2022 roku objęto wszystkie powierzchnie HCVF, na których wykonywano zadania gospodarcze, powierzchnie na których odnotowano szkody biotyczne i abiotyczne - związane głównie z występowaniem jemioły oraz powierzchnie, na których wystąpiły pożary lasu.

Wyniki monitoringu przeprowadzonego w 2022r.:

  1. Na terenie lasów HCVF wykonywane były prace zgodnie z lokalizacją wskazaną w planie gospodarczym  2022 roku – zał. nr 1.    
  2. Realizując prace gospodarcze w roku 2022, w Nadleśnictwie Skarżysko służby terenowe zwracały uwagę na  zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej oraz utrzymania niezmienionego stanu lasu przy jednoczesnym zwiększaniu jego walorów przyrodniczych, przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
  3. Wykonywane w 2022 roku prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  4. Na terenie lasów HCVF w roku 2022 nie odnotowano żadnego pożaru lasu.
  5. W obrębie lasów HCVF odnotowano w 2022r. szkody biotyczne związane z występowaniem pryszczarkowatych oraz jemioły na gatunkach iglastych, a także szkody abiotyczne – podtopienia oraz okiść. Wskazane szkody, wyszczególnione w załączniku nr 3, z uwagi na swój charakter oraz niewielką powierzchnię nie miały większego znaczenia gospodarczego oraz nie wpłynęły negatywnie na walory lasów HCVF.
  6. Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  7. W roku 2022 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.

Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF proszę zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.


Podsumowanie monitoringu lasów HCVF za rok 2021

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej. Monitoringiem w 2021 roku objęto wszystkie powierzchnie HCVF, na których wykonywano zadania gospodarcze, powierzchnie na których odnotowano szkody biotyczne i abiotyczne - związane głównie z występowaniem jemioły oraz powierzchnie, na których wystąpiły pożary lasu.

Wyniki monitoringu przeprowadzonego w 2021 r.:

  1. Na terenie lasów HCVF wykonywane były prace zgodnie z lokalizacją wskazaną w planie gospodarczym  2021 roku – zał. nr 1.    
  2. Realizując prace gospodarcze w roku 2021, w Nadleśnictwie Skarżysko służby terenowe zwracały uwagę na  zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej oraz utrzymania niezmienionego stanu lasu przy jednoczesnym zwiększaniu jego walorów przyrodniczych, przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
  3. Wykonywane w 2021 roku prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  4. Na terenie lasów HCVF w roku 2021 miał miejsce 1 pożar  zgodnie z lokalizacją wskazaną w zał. nr 2. Pożar objął powierzchnię pokrywy gleby, bez uszkodzenia drzewostanu, nie miał negatywnego wpływu na  walory przyrodnicze lasów HCVF.
  5. W obrębie lasów HCVF odnotowano w 2021r. szkody biotyczne związane z występowaniem kornika ostrozębnego, korników jodłowych, jemioły oraz gryzoni – zał. nr 3. Wskazane szkody, z uwagi na swój charakter nie miały większego znaczenia gospodarczego oraz nie wpłynęły negatywnie na walory lasów HCVF.
  6. Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  7. W roku 2021 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.

Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF proszę zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.


Podsumowanie monitoringu lasów HCVF za rok 2020

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej. Monitoringiem w 2020 roku objęto wszystkie powierzchnie HCVF, na których wykonywano zadania gospodarcze, powierzchnie na których odnotowano szkody biotyczne i abiotyczne - związane głównie z występowaniem jemioły oraz powierzchnie, na których wystąpiły pożary lasu.

Wyniki monitoringu przeprowadzonego w 2020 r.:

  1. Na terenie lasów HCVF wykonywane były prace zgodnie z lokalizacją wskazaną w   planie gospodarczym  2020 roku – zał. nr 1.    
  2. Realizując prace gospodarcze w roku 2020, w Nadleśnictwie Skarżysko służby terenowe zwracały uwagę na  zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej oraz utrzymania niezmienionego stanu lasu przy jednoczesnym zwiększaniu jego walorów przyrodniczych, przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
  3. Wykonywane w 2020 roku prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  4. Na terenie lasów HCVF w roku 2020 miało miejsce 2 pożary  zgodnie z lokalizacją wskazaną w zał. nr 2. 2 pożary objęły powierzchnię pokrywy gleby, bez uszkodzenia drzewostanu, nie miały negatywnego wpływu na  walory przyrodnicze lasów HCVF.
  5. W obrębie lasów HCVF odnotowano w 2020r. szkody abiotyczne spowodowane warunkami pogodowymi (przymrozki) oraz biotyczne związane z występowaniem kornika ostrozębnego, jemioły oraz mącznika dębu – zał. nr 3.
  6. Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  7. W roku 2020 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.

Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF proszę zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.


Podsumowanie monitoringu lasów HCVF za rok 2019

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) (w ramach certyfikacji FSC® (SGS-FM/COC-011265)) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej. Monitoringiem w 2019 roku objęto wszystkie powierzchnie HCVF, na których wykonywano zadania gospodarcze oraz powierzchnie, na których wystąpiły pożary lasu.

 

Wyniki monitoringu przeprowadzonego w 2019 r.:

  1. Na terenie lasów HCVF wykonywane były prace zgodnie z lokalizacją wskazaną w   planie gospodarczym  2019 roku – zał. nr 1.    
  2. Realizując prace gospodarcze w roku 2019, w Nadleśnictwie Skarżysko służby terenowe zwracały uwagę na  zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej oraz utrzymania niezmienionego stanu lasu przy jednoczesnym zwiększaniu jego walorów przyrodniczych, przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
  3. Wykonywane w 2019 roku prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  4. Na terenie lasów HCVF w roku 2019 miało miejsce 14 pożarów  zgodnie z lokalizacją wskazaną w zał. nr 2. 12 pożarów objęło powierzchnię pokrywy gleby, bez uszkodzenia drzewostanu, nie miały negatywnego wpływu na  walory przyrodnicze lasów HCVF. 2 pożary to pożary całkowite na stosunkowo małej powierzchni – 0,15 ha oraz 0,09 ha, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.
  5. W obrębie lasów HCVF odnotowano w 2019r. szkody abiotyczne spowodowane warunkami pogodowymi (susza) oraz biotyczne związane z występowaniem kornika ostrozębnego i jemioły – zał. nr 3.
  6. Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  7. W roku 2019 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.

Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF proszę zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.

 


PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2018

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

  1. Na terenie lasów HCVF w roku 2018 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2018-2027.
  2. Realizując prace gospodarcze w roku 2018 służby terenowe Nadleśnictwa Skarżysko zwracały uwagę na zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej przy jednoczesnym zwiększaniu walorów przyrodniczych; przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.

2.   Wykonywane w 2018 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.

5.    Na terenie lasów HCVF w roku 2018 miały nie odnotowano pożarów całkowitych.

6.   Na terenie lasów HCVF w roku 2018 miał miejsce 5 pożarów pokrywy gleby zgodnie z lokalizacją:

- oddz. 9-d leśnictwa Budki – 3 pożary o pow. ogółem 4,07 ha

- oddz. 9-f leśnictwa Budki – pożar o pow. 0,80 ha

- oddz. 38-d leśnictwa Trębowiec – pożar o pow. 2,41 ha

 

Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 7,28 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

7. W roku 2018 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.

8. Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.

Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF należy zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.


PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2017

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

1.   Na terenie lasów HCVF w roku 2017 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017.

2.   Wykonywane w 2017 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.

5.    Na terenie lasów HCVF w roku 2017 miały miejsce 2 pożary całkowite lasu zgodnie z lokalizacją:

- Oddz. 9-f leśnictwa Budki - pożar o pow. 0,35 ha

- Oddz. 9-g leśnictwa Budki - pożar o pow. 0,90 ha

Pożarem całkowitym zostało objęte w sumie 1,25 ha, co nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

6.   Na terenie lasów HCVF w roku 2017 miał miejsce 1 pożar pokrywy gleby zgodnie z lokalizacją:

- oddz. 9-c leśnictwa Budki – pożar o pow. 0,20 ha

 

Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 0,20 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

7. W roku 2017 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.


PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2016

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

1.   Na terenie lasów HCVF w roku 2016 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017.

2.   Wykonywane w 2016 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.

3.    Na terenie lasów HCVF w roku 2016 miało miejsce 5 pożarów lasu zgodnie z lokalizacją:

1. Oddz. 37-d leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,04 ha

2. Oddz. 6-m leśnictwa Budki -         pożar pokrywy gleby o pow. 0,05 ha

3. Oddz. 8-p leśnictwa Budki -          pożar pokrywy gleby o pow. 0,18 ha

4. Oddz. 9-c leśnictwa Budki -          pożar pokrywy gleby o pow. 0,40 ha

5. Oddz. 9-f leśnictwa Budki -           pożar pokrywy gleby o pow. 1,10 ha

 

Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 1,77 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

4. W roku 2016 stwierdzono 1 przypadek innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących potencjalnie negatywnie oddziaływać na lasy HCVF – w wyniku huraganowego wiatru doszło do uszkodzeń drzewostanów na powierzchniach w leśnictwie Budki w oddziałach: 97-a (na powierzchni 0,56 ha), 97-b (na powierzchni 0,32 ha), 97-c (na powierzchni 1,24ha). W powyższych lokalizacjach powierzchniowo występujące złomy i wywroty niezwłocznie usunięto w celu zapobiegnięcia deprecjacji drewna. W/w powierzchnie zaplanowano do odnowienia w 2017r.

Wskazane wyżej drzewostany stanowią lasy o szczególnych walorach przyrodniczych, cenne z uwagi na charakter wodochronny.  Z uwagi na stosunkowo niewielki rozmiar powierzchniowy występujących uszkodzeń zupełnych drzewostanu wskazane walory lasu zostały zachowane.

 

W roku 2016 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.


PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2015

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

1.    Na terenie lasów HCVF w roku 2015 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017.

2.   Przed wykonaniem prac gospodarczych związanych z pozyskaniem drewna, na powierzchniach przeprowadzone zostały oceny minimalizacji wpływu planowanych wykonywanych zabiegów gospodarczych na środowisko pod kątem zachowania walorów wynikających z poszczególnych kategorii lasów HCVF a następnie wykonane z uwzględnieniem zatwierdzonych sposobów minimalizacji ewentualnych zagrożeń.

4.    Wykonywane w 2015 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.

5.    Na terenie lasów HCVF w roku 2014 miało miejsce 6 pożarów lasu zgodnie z lokalizacją:

1. Oddz. 6-s leśnictwa Budki -           pożar pokrywy gleby o pow. 0,08 ha

2. Oddz. 6-s leśnictwa Budki -           pożar pokrywy gleby o pow. 0,02 ha

3. Oddz. 9-c leśnictwa Budki -          pożar pokrywy gleby o pow. 0,10 ha

4. Oddz. 31-b leśnictwa Wanacja -   pożar pokrywy gleby o pow. 0,10 ha

5. Oddz. 58-a leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

6. Oddz. 158-i leśnictwa Budki -        pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 0,32 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

6. W roku 2015 stwierdzono 1 przypadek innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących potencjalnie negatywnie oddziaływać na lasy HCVF – podtopienie w oddz. 24-b leśnictwa Trębowiec – drzewostan olszowy o powierzchni 0,40 ha. Wskazana powierzchnia stanowi las o szczególnych walorach przyrodniczych, cenny z uwagi na charakter wodochronny. Z uwagi na stosunkowo niewielki rozmiar powierzchniowy występujących uszkodzeń uprawy wskazane walory lasu zostały zachowane.

W roku 2015 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.


Monitoring lasów HCVF

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF  ZA ROK 2014

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

1.    Na terenie lasów HCVF w roku 2014 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017

2.   Przed wykonaniem prac gospodarczych związanych z pozyskaniem drewna, na powierzchniach przeprowadzone zostały oceny minimalizacji wpływu planowanych wykonywanych zabiegów gospodarczych na środowisko pod kątem zachowania walorów wynikających z poszczególnych kategorii lasów HCVF a następnie wykonane z uwzględnieniem zatwierdzonych sposobów minimalizacji ewentualnych zagrożeń.

4.    Wykonywane w 2014 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.

5.    Na terenie lasów HCVF w roku 2014 miało miejsce 2 pożary lasu zgodnie z lokalizacją:

1. Oddz. 38-c leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

2. Oddz. 37-d leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 0,02 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

6.   W roku 2014 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.

 

PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF  ZA ROK 2013

 

1.    Na terenie lasów HCVF w roku 2013 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017

2.    Przed wykonaniem prac gospodarczych związanych z pozyskaniem drewna, na powierzchniach przeprowadzone zostały oceny minimalizacji wpływu planowanych wykonywanych zabiegów gospodarczych na środowisko pod kątem zachowania walorów wynikających z poszczególnych kategorii lasów HCVF a następnie wykonane z uwzględnieniem zatwierdzonych sposobów minimalizacji ewentualnych zagrożeń.

4.    Wykonywane w 2013 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.

5.    Na terenie lasów HCVF w roku 2013 miało miejsce 16 pożarów lasu zgodnie z lokalizacją:

1. Oddz. 24-c leśnictwa Rzepin –      pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

2. Oddz. 50-i leśnictwa Rzepin -        pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

3. Oddz. 7-b leśnictwa Węglów -       pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

4. Oddz. 177-h leśnictwa Sadek –    pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

5. Oddz. 188-c leśnictwa Budki -      pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

6. Oddz. 76-a leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

7. Oddz. 77-b leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

8. Oddz. 161-i leśnictwa Sadek -      pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

9. Oddz. 6-s leśnictwa Budki -           pożar pokrywy gleby o pow. 0,02 ha

10. Oddz. 9-a leśnictwa Budki -        pożar pokrywy gleby o pow. 0,03 ha

11. Oddz. 6-r leśnictwa Budki -         pożar pokrywy gleby o pow. 0,02 ha

12. Oddz. 6-m leśnictwa Budki -       pożar pokrywy gleby o pow. 0,04 ha

13. Oddz. 6-b leśnictwa Budki -        pożar pokrywy gleby o pow. 0,32 ha

14. Oddz. 6-g leśnictwa Budki -        pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 0,52 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

15. Oddz. 6-r leśnictwa Budki – pożar całkowity 0,70 ha*

16. Oddz. 6-r leśnictwa Budki – pożar całkowity 0,02 ha **

 

* Pożarem całkowitym w oddz. 6-r objęte zostało 0,70 ha (9.08.2013r.)  11-letniej uprawy dębowo-sosnowej. W zapisach PUL kompleks „Koszorów"  pozostawiony jest do naturalnej sukcesji, w odniesieniu do pożarzyska także podjęto decyzję o pozostawieniu go do naturalnej sukcesji. Uwzględniając wczesne stadium rozwojowe uprawy zdarzenie nie miało negatywnego wpływu na walory wodochronne zgodnie z którymi powierzchnia została zakwalifikowana jako HCVF.

** Drugi pożar w tym wydzieleniu: pożarem całkowitym w oddz. 6-r objęte zostało tylko 0,02 ha (24.08.2013r.)  11-letniej uprawy dębowo-sosnowej. Uwzględniając wczesne stadium rozwojowe uprawy oraz niewielką powierzchnię pożaru zdarzenie nie miało negatywnego wpływu na walory wodochronne zgodnie z którymi powierzchnia została zakwalifikowana jako HCVF.

6. W roku 2013 stwierdzono 1 przypadek innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących potencjalnie negatywnie oddziaływać na lasy HCVF – podtopienie w oddz. 24-a leśnictwa Trębowiec – uprawa dębowa 12-letnia o powierzchni 0,60 ha. Nie planuje się uprzątnięcia ani ponownego odnowienia, powierzchnia pozostawiona do dalszej obserwacji. Wskazana powierzchnia stanowi las o szczególnych walorach przyrodniczych, cenny z uwagi na charakter wodochronny. Z uwagi na stosunkowo niewielki rozmiar powierzchniowy występujących uszkodzeń uprawy wskazane walory lasu zostały zachowane.


Polecane artykuły Polecane artykuły

RODO

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

NADLEŚNICTWA SKARŻYSKO

 Administrator danych osobowych

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Nadleśnictwo Skarżysko z siedzibą w Skarżysku-Kamiennej ul. Wiejska 1, 26-110 Skarżysko-Kamienna. Może się Pani/Pan z nim skontaktować drogą elektroniczną na adres e-mail skarzysko@radom.lasy.gov.pl, telefonicznie pod numerem 412538485 lub tradycyjną pocztą na adres wskazany powyżej. Administrator danych, mając na uwadze założenia art. 5 RODO, stosuje przy przetwarzaniu danych zasady: zgodności z prawem, rzetelności i przejrzystości, ograniczenia celu, minimalizacji danych, prawidłowości, ograniczenia przechowywania oraz integralności i poufności.

Cele i podstawy przetwarzania

Poniżej przedstawiamy cele przetwarzania Pani/Pana danych. Jako administrator będziemy przetwarzać Pani/Pana dane w szczególności:

  1. w celu realizacji umowy sprzedaży drewna lub usług oraz dzierżawy i najmu itp.;
  2. w celu zatrudnienia, jak również w celach rekrutacji;
  3. w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności rachunkowych i podatkowych;
  4. w celu ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami;
  5. w celu zapobiegania nadużyciom i oszustwom statystycznym i archiwizacyjnym;
  6. w celu wykazania przestrzegania przepisów dotyczących przetwarzania danych osobowych przez okres, w którym jednostki organizacyjne PGL Lasy Państwowe, zobowiązane jest do zachowania danych lub dokumentów je zawierających dla udokumentowania spełnienia wymagań prawnych i umożliwienia kontroli ich przez organy publiczne.

Dane te są przetwarzane wyłącznie w niezbędnym zakresie, uzasadnionym wyżej opisanym celem przetwarzania.

Podstawami prawnymi przetwarzania danych osobowych przez jednostki organizacyjne PGL Lasy Państwowe są:

  1. art. 6 ust. 1 lit. b RODO, zgodnie z którym przetwarzanie danych osobowych jest zgodne z prawem, jeżeli jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy;
  2. art. 6 ust. 1 lit. c RODO, zgodnie z którym przetwarzanie danych osobowych jest zgodne z prawem, jeżeli jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze.

Okres przechowywania danych

Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres, w którym mogą ujawnić się roszczenia związane z tą umową, czyli przez okres przedawnienia roszczeń lub odpowiednio przez okres uzasadniony koniecznością przechowywania dokumentacji księgowej zgodnie z przepisami prawa. Zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, termin przedawnienia wynosi 3 lata. Zgodnie zaś z art. 74 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości dowody księgowe dotyczące środków trwałych w budowie, pożyczek, kredytów oraz umów handlowych, roszczeń dochodzonych w postępowaniu cywilnym lub objętych postępowaniem karnym albo podatkowym – przechowuje się przez okres 5 lat od początku roku następującego po roku obrotowym, w którym operacje, transakcje i postępowanie zostały ostatecznie zakończone, spłacone, rozliczone lub przedawnione. W związku z powyższym Pani/Pana dane przechowywane  będą przez czas obowiązywania umowy zawartej z klientami, a także po jej zakończeniu, maksymalnie przez okres 5 lat od dnia zakończenia roku obrotowego, w którym nastąpiło wykonanie umowy.

W przypadku, gdy Pani/Pana dane przetwarzane są w celu zawarcia umowy - jeżeli nie dojdzie do zawarcia umowy w ciągu dwóch miesięcy, dane osobowe związane z rozmowami o tej umowie zostaną niezwłocznie usunięte (chyba że ich dalsze przetwarzanie będzie uzasadnione dalszym prowadzeniem rozmów negocjacyjnych w celu zawarcia umowy, przez okres prowadzenie tychże negocjacji wydłużony o dwa miesiące). W celach rekrutacyjnych 2 lata, dokumentacji pracowniczej zgodnie z obowiązującymi przepisami (50 lat).

Odbiorcy danych

Pani/Pana dane osobowe mogą zostać ujawnione uczestniczącym w procedurach przetargowych, jednostkom organizacyjnym PGL Lasy Państwowe, podmiotom współpracującym. Do Pani/Pana danych mogą też mieć dostęp nasi podwykonawcy (podmioty przetwarzające), tj. firmy prawnicze, informatyczne oraz księgowe.

Prawa osób, których dane dotyczą:

Zgodnie z RODO, przysługuje Pani/Panu:

  1. prawo dostępu do swoich danych oraz otrzymania ich kopii;
  2. prawo do sprostowania (poprawiania) swoich danych;
  3. prawo do usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych;
  4. prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Informacja o wymogu dobrowolności podania danych

Podanie danych ma charakter dobrowolny, ale jest konieczne do realizacji celu dla którego dane są zbierane.

Zautomatyzowane podejmowanie decyzji

Nie podejmujemy decyzji w sposób zautomatyzowany

Dane pochodzące z rejestrów publicznych/przekazane przez Panią/Pana

Jednocześnie informujemy, mając na uwadze art. 13 RODO, że w przypadku gdy przekazał/-a Pan/Pani nam swoje dane, przetwarzamy je z uwagi na to, iż zostały one nam przekazane w zakresie niezbędnym do realizacji celu dla którego dane są zbierane.

Przekazane dane mogą zostać uzupełnione o dane pochodzące z publicznych rejestrów, o ile była taka konieczność, np.  odpowiednio z Centralnej Ewidencji i Informacja o Działalności Gospodarczej Rzeczpospolitej Polskiej lub Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są przetwarzane w celach opisanych na wstępie, o ile posiadają walor danych osobowych, w zakresie niezbędnym, a podyktowanym wyżej opisanymi celami.


Mapa ochrony przyrody RDLP w Radomiu Mapa ochrony przyrody RDLP w Radomiu