Wydawca treści
Podsumowanie monitoringu lasów HCVF za rok 2022
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej. Monitoringiem w 2022 roku objęto wszystkie powierzchnie HCVF, na których wykonywano zadania gospodarcze, powierzchnie na których odnotowano szkody biotyczne i abiotyczne - związane głównie z występowaniem jemioły oraz powierzchnie, na których wystąpiły pożary lasu.
Wyniki monitoringu przeprowadzonego w 2022r.:
- Na terenie lasów HCVF wykonywane były prace zgodnie z lokalizacją wskazaną w planie gospodarczym 2022 roku – zał. nr 1.
- Realizując prace gospodarcze w roku 2022, w Nadleśnictwie Skarżysko służby terenowe zwracały uwagę na zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej oraz utrzymania niezmienionego stanu lasu przy jednoczesnym zwiększaniu jego walorów przyrodniczych, przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
- Wykonywane w 2022 roku prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
- Na terenie lasów HCVF w roku 2022 nie odnotowano żadnego pożaru lasu.
- W obrębie lasów HCVF odnotowano w 2022r. szkody biotyczne związane z występowaniem pryszczarkowatych oraz jemioły na gatunkach iglastych, a także szkody abiotyczne – podtopienia oraz okiść. Wskazane szkody, wyszczególnione w załączniku nr 3, z uwagi na swój charakter oraz niewielką powierzchnię nie miały większego znaczenia gospodarczego oraz nie wpłynęły negatywnie na walory lasów HCVF.
- Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
- W roku 2022 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.
Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF proszę zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.
Podsumowanie monitoringu lasów HCVF za rok 2021
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej. Monitoringiem w 2021 roku objęto wszystkie powierzchnie HCVF, na których wykonywano zadania gospodarcze, powierzchnie na których odnotowano szkody biotyczne i abiotyczne - związane głównie z występowaniem jemioły oraz powierzchnie, na których wystąpiły pożary lasu.
Wyniki monitoringu przeprowadzonego w 2021 r.:
- Na terenie lasów HCVF wykonywane były prace zgodnie z lokalizacją wskazaną w planie gospodarczym 2021 roku – zał. nr 1.
- Realizując prace gospodarcze w roku 2021, w Nadleśnictwie Skarżysko służby terenowe zwracały uwagę na zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej oraz utrzymania niezmienionego stanu lasu przy jednoczesnym zwiększaniu jego walorów przyrodniczych, przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
- Wykonywane w 2021 roku prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
- Na terenie lasów HCVF w roku 2021 miał miejsce 1 pożar zgodnie z lokalizacją wskazaną w zał. nr 2. Pożar objął powierzchnię pokrywy gleby, bez uszkodzenia drzewostanu, nie miał negatywnego wpływu na walory przyrodnicze lasów HCVF.
- W obrębie lasów HCVF odnotowano w 2021r. szkody biotyczne związane z występowaniem kornika ostrozębnego, korników jodłowych, jemioły oraz gryzoni – zał. nr 3. Wskazane szkody, z uwagi na swój charakter nie miały większego znaczenia gospodarczego oraz nie wpłynęły negatywnie na walory lasów HCVF.
- Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
- W roku 2021 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.
Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF proszę zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.
Podsumowanie monitoringu lasów HCVF za rok 2020
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej. Monitoringiem w 2020 roku objęto wszystkie powierzchnie HCVF, na których wykonywano zadania gospodarcze, powierzchnie na których odnotowano szkody biotyczne i abiotyczne - związane głównie z występowaniem jemioły oraz powierzchnie, na których wystąpiły pożary lasu.
Wyniki monitoringu przeprowadzonego w 2020 r.:
- Na terenie lasów HCVF wykonywane były prace zgodnie z lokalizacją wskazaną w planie gospodarczym 2020 roku – zał. nr 1.
- Realizując prace gospodarcze w roku 2020, w Nadleśnictwie Skarżysko służby terenowe zwracały uwagę na zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej oraz utrzymania niezmienionego stanu lasu przy jednoczesnym zwiększaniu jego walorów przyrodniczych, przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
- Wykonywane w 2020 roku prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
- Na terenie lasów HCVF w roku 2020 miało miejsce 2 pożary zgodnie z lokalizacją wskazaną w zał. nr 2. 2 pożary objęły powierzchnię pokrywy gleby, bez uszkodzenia drzewostanu, nie miały negatywnego wpływu na walory przyrodnicze lasów HCVF.
- W obrębie lasów HCVF odnotowano w 2020r. szkody abiotyczne spowodowane warunkami pogodowymi (przymrozki) oraz biotyczne związane z występowaniem kornika ostrozębnego, jemioły oraz mącznika dębu – zał. nr 3.
- Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
- W roku 2020 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.
Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF proszę zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.
Podsumowanie monitoringu lasów HCVF za rok 2019
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) (w ramach certyfikacji FSC® (SGS-FM/COC-011265)) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej. Monitoringiem w 2019 roku objęto wszystkie powierzchnie HCVF, na których wykonywano zadania gospodarcze oraz powierzchnie, na których wystąpiły pożary lasu.
Wyniki monitoringu przeprowadzonego w 2019 r.:
- Na terenie lasów HCVF wykonywane były prace zgodnie z lokalizacją wskazaną w planie gospodarczym 2019 roku – zał. nr 1.
- Realizując prace gospodarcze w roku 2019, w Nadleśnictwie Skarżysko służby terenowe zwracały uwagę na zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej oraz utrzymania niezmienionego stanu lasu przy jednoczesnym zwiększaniu jego walorów przyrodniczych, przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
- Wykonywane w 2019 roku prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
- Na terenie lasów HCVF w roku 2019 miało miejsce 14 pożarów zgodnie z lokalizacją wskazaną w zał. nr 2. 12 pożarów objęło powierzchnię pokrywy gleby, bez uszkodzenia drzewostanu, nie miały negatywnego wpływu na walory przyrodnicze lasów HCVF. 2 pożary to pożary całkowite na stosunkowo małej powierzchni – 0,15 ha oraz 0,09 ha, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.
- W obrębie lasów HCVF odnotowano w 2019r. szkody abiotyczne spowodowane warunkami pogodowymi (susza) oraz biotyczne związane z występowaniem kornika ostrozębnego i jemioły – zał. nr 3.
- Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
- W roku 2019 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.
Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF proszę zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.
PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2018
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.
- Na terenie lasów HCVF w roku 2018 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2018-2027.
- Realizując prace gospodarcze w roku 2018 służby terenowe Nadleśnictwa Skarżysko zwracały uwagę na zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej przy jednoczesnym zwiększaniu walorów przyrodniczych; przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
2. Wykonywane w 2018 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.
5. Na terenie lasów HCVF w roku 2018 miały nie odnotowano pożarów całkowitych.
6. Na terenie lasów HCVF w roku 2018 miał miejsce 5 pożarów pokrywy gleby zgodnie z lokalizacją:
- oddz. 9-d leśnictwa Budki – 3 pożary o pow. ogółem 4,07 ha
- oddz. 9-f leśnictwa Budki – pożar o pow. 0,80 ha
- oddz. 38-d leśnictwa Trębowiec – pożar o pow. 2,41 ha
Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 7,28 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.
7. W roku 2018 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.
8. Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF należy zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.
PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2017
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.
1. Na terenie lasów HCVF w roku 2017 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017.
2. Wykonywane w 2017 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.
5. Na terenie lasów HCVF w roku 2017 miały miejsce 2 pożary całkowite lasu zgodnie z lokalizacją:
- Oddz. 9-f leśnictwa Budki - pożar o pow. 0,35 ha
- Oddz. 9-g leśnictwa Budki - pożar o pow. 0,90 ha
Pożarem całkowitym zostało objęte w sumie 1,25 ha, co nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.
6. Na terenie lasów HCVF w roku 2017 miał miejsce 1 pożar pokrywy gleby zgodnie z lokalizacją:
- oddz. 9-c leśnictwa Budki – pożar o pow. 0,20 ha
Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 0,20 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.
7. W roku 2017 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.
PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2016
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.
1. Na terenie lasów HCVF w roku 2016 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017.
2. Wykonywane w 2016 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.
3. Na terenie lasów HCVF w roku 2016 miało miejsce 5 pożarów lasu zgodnie z lokalizacją:
1. Oddz. 37-d leśnictwa Majdów - pożar pokrywy gleby o pow. 0,04 ha
2. Oddz. 6-m leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,05 ha
3. Oddz. 8-p leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,18 ha
4. Oddz. 9-c leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,40 ha
5. Oddz. 9-f leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 1,10 ha
Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 1,77 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.
4. W roku 2016 stwierdzono 1 przypadek innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących potencjalnie negatywnie oddziaływać na lasy HCVF – w wyniku huraganowego wiatru doszło do uszkodzeń drzewostanów na powierzchniach w leśnictwie Budki w oddziałach: 97-a (na powierzchni 0,56 ha), 97-b (na powierzchni 0,32 ha), 97-c (na powierzchni 1,24ha). W powyższych lokalizacjach powierzchniowo występujące złomy i wywroty niezwłocznie usunięto w celu zapobiegnięcia deprecjacji drewna. W/w powierzchnie zaplanowano do odnowienia w 2017r.
Wskazane wyżej drzewostany stanowią lasy o szczególnych walorach przyrodniczych, cenne z uwagi na charakter wodochronny. Z uwagi na stosunkowo niewielki rozmiar powierzchniowy występujących uszkodzeń zupełnych drzewostanu wskazane walory lasu zostały zachowane.
W roku 2016 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.
PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2015
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.
1. Na terenie lasów HCVF w roku 2015 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017.
2. Przed wykonaniem prac gospodarczych związanych z pozyskaniem drewna, na powierzchniach przeprowadzone zostały oceny minimalizacji wpływu planowanych wykonywanych zabiegów gospodarczych na środowisko pod kątem zachowania walorów wynikających z poszczególnych kategorii lasów HCVF a następnie wykonane z uwzględnieniem zatwierdzonych sposobów minimalizacji ewentualnych zagrożeń.
4. Wykonywane w 2015 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.
5. Na terenie lasów HCVF w roku 2014 miało miejsce 6 pożarów lasu zgodnie z lokalizacją:
1. Oddz. 6-s leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,08 ha
2. Oddz. 6-s leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,02 ha
3. Oddz. 9-c leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,10 ha
4. Oddz. 31-b leśnictwa Wanacja - pożar pokrywy gleby o pow. 0,10 ha
5. Oddz. 58-a leśnictwa Majdów - pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha
6. Oddz. 158-i leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha
Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 0,32 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.
6. W roku 2015 stwierdzono 1 przypadek innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących potencjalnie negatywnie oddziaływać na lasy HCVF – podtopienie w oddz. 24-b leśnictwa Trębowiec – drzewostan olszowy o powierzchni 0,40 ha. Wskazana powierzchnia stanowi las o szczególnych walorach przyrodniczych, cenny z uwagi na charakter wodochronny. Z uwagi na stosunkowo niewielki rozmiar powierzchniowy występujących uszkodzeń uprawy wskazane walory lasu zostały zachowane.
W roku 2015 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.
Monitoring lasów HCVF
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.
PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2014
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.
1. Na terenie lasów HCVF w roku 2014 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017
2. Przed wykonaniem prac gospodarczych związanych z pozyskaniem drewna, na powierzchniach przeprowadzone zostały oceny minimalizacji wpływu planowanych wykonywanych zabiegów gospodarczych na środowisko pod kątem zachowania walorów wynikających z poszczególnych kategorii lasów HCVF a następnie wykonane z uwzględnieniem zatwierdzonych sposobów minimalizacji ewentualnych zagrożeń.
4. Wykonywane w 2014 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.
5. Na terenie lasów HCVF w roku 2014 miało miejsce 2 pożary lasu zgodnie z lokalizacją:
1. Oddz. 38-c leśnictwa Majdów - pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha
2. Oddz. 37-d leśnictwa Majdów - pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha
Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 0,02 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.
6. W roku 2014 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.
PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2013
1. Na terenie lasów HCVF w roku 2013 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017
2. Przed wykonaniem prac gospodarczych związanych z pozyskaniem drewna, na powierzchniach przeprowadzone zostały oceny minimalizacji wpływu planowanych wykonywanych zabiegów gospodarczych na środowisko pod kątem zachowania walorów wynikających z poszczególnych kategorii lasów HCVF a następnie wykonane z uwzględnieniem zatwierdzonych sposobów minimalizacji ewentualnych zagrożeń.
4. Wykonywane w 2013 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.
5. Na terenie lasów HCVF w roku 2013 miało miejsce 16 pożarów lasu zgodnie z lokalizacją:
1. Oddz. 24-c leśnictwa Rzepin – pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha
2. Oddz. 50-i leśnictwa Rzepin - pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha
3. Oddz. 7-b leśnictwa Węglów - pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha
4. Oddz. 177-h leśnictwa Sadek – pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha
5. Oddz. 188-c leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha
6. Oddz. 76-a leśnictwa Majdów - pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha
7. Oddz. 77-b leśnictwa Majdów - pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha
8. Oddz. 161-i leśnictwa Sadek - pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha
9. Oddz. 6-s leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,02 ha
10. Oddz. 9-a leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,03 ha
11. Oddz. 6-r leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,02 ha
12. Oddz. 6-m leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,04 ha
13. Oddz. 6-b leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,32 ha
14. Oddz. 6-g leśnictwa Budki - pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha
Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 0,52 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.
15. Oddz. 6-r leśnictwa Budki – pożar całkowity 0,70 ha*
16. Oddz. 6-r leśnictwa Budki – pożar całkowity 0,02 ha **
* Pożarem całkowitym w oddz. 6-r objęte zostało 0,70 ha (9.08.2013r.) 11-letniej uprawy dębowo-sosnowej. W zapisach PUL kompleks „Koszorów" pozostawiony jest do naturalnej sukcesji, w odniesieniu do pożarzyska także podjęto decyzję o pozostawieniu go do naturalnej sukcesji. Uwzględniając wczesne stadium rozwojowe uprawy zdarzenie nie miało negatywnego wpływu na walory wodochronne zgodnie z którymi powierzchnia została zakwalifikowana jako HCVF.
** Drugi pożar w tym wydzieleniu: pożarem całkowitym w oddz. 6-r objęte zostało tylko 0,02 ha (24.08.2013r.) 11-letniej uprawy dębowo-sosnowej. Uwzględniając wczesne stadium rozwojowe uprawy oraz niewielką powierzchnię pożaru zdarzenie nie miało negatywnego wpływu na walory wodochronne zgodnie z którymi powierzchnia została zakwalifikowana jako HCVF.
6. W roku 2013 stwierdzono 1 przypadek innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących potencjalnie negatywnie oddziaływać na lasy HCVF – podtopienie w oddz. 24-a leśnictwa Trębowiec – uprawa dębowa 12-letnia o powierzchni 0,60 ha. Nie planuje się uprzątnięcia ani ponownego odnowienia, powierzchnia pozostawiona do dalszej obserwacji. Wskazana powierzchnia stanowi las o szczególnych walorach przyrodniczych, cenny z uwagi na charakter wodochronny. Z uwagi na stosunkowo niewielki rozmiar powierzchniowy występujących uszkodzeń uprawy wskazane walory lasu zostały zachowane.
Najnowsze aktualności
Szósta edycja akcji #sadziMY – posadź drzewo z leśnikami
Szósta edycja akcji #sadziMY – posadź drzewo z leśnikami
Zapraszamy w piątek 12 kwietnia w godz. 9-15 do wszystkich nadleśnictw i do siedziby Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, ul. 25 Czerwca 68 - przy wejściu głównym po odbiór sadzonek rodzimych drzew i krzewów, które przekażemy w ramach kolejnej edycji społecznej akcji #sadziMY.
Dołącz do nas i weź udział w akcji! Zazieleńmy wspólnie swoje otoczenie!
*****
Już 12 kwietnia odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY – wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecia istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali aż milion sadzonek. Można je otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.
Lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne.
Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec – drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.
- Praca, a często i życie leśników, są nieodzownie związana z drzewami. To my inicjujemy naturalne odnowienia nowego pokolenia lasu, sadzimy, pielęgnujemy i dbamy o drzewa. By zachęcić obywateli do udziału we wspólnej akcji sadzenia drzew, udostępnimy milion sadzonek rodzimych gatunków. To ważne, aby przy okazji edukować, że tylko te gatunki nie zaburzają bezpieczeństwa ekosystemów. Akcja #sadziMY jest wkładem Lasów Państwowych w realizację unijnego celu posadzenia trzech miliardów drzew w krajach Wspólnoty – informuje Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Przypomnijmy – Unia Europejska zobowiązała się, że do 2030 roku posadzi dodatkowe trzy miliardy drzew. Zobowiązanie to wpisuje się w unijne działania na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie i przeciwdziałania zmianie klimatu. Dzięki realizowanej przez Lasy Państwowe akcji #sadziMY każdy z nas może przyłączyć się do realizacji unijnego celu dla klimatu i przyrody.
Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę
i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Stoiska z sadzonkami można też spotkać w centrach niektórych miast. Dokładne lokalizacje najlepiej sprawdzić
na stronach internetowych nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.
Leśnicy rozdają sadzonki nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając je płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.
Wykaz lokalizacji miejsc rozdawania sadzonek (w trakcie uzupełniania, sadzonki rozdają wszystkie nadleśnictwa):
woj. mazowieckie
Nadleśnictwo Grójec – sadzonki w liczbie 1 000 szt. będą wydawane przy siedzibie nadleśnictwa oraz na szkółce leśnej w Żabiej Woli (Bartoszówka ul. Strażacka 58). Będą to:
- dąb szypułkowy – 500 szt.
- sosna zwyczajna – 200 szt.
- lipa drobnolistna – 100 szt.
- buk zwyczajny – 100 szt.
- klon jawor – 100 szt.
Nadleśnictwo Kozienice – sadzonki w liczbie ok. 3 000 szt. będą wydawane przy siedzibie nadleśnictwa oraz przy Urzędzie Gminy w Kozienicach (12.04.2024), na placu Kozienickiej Gospodarki Komunalnej (13.04.2024 – w nawiązaniu do akcji „drzewko za makulaturę”), leśnicy przekażą też sadzonki dla uczestników Konferencji Edukacja z Klimatem i Wyobraźnią (12.04.2024). Wydawane będą jodła, sosna, dąb i jarząb.
Nadleśnictwo Przysucha – sadzonki w liczbie 2 200 szt. będą wydawane przy siedzibie nadleśnictwa, w tym:
- klon zwyczajny – 700 szt.
- klon jawor – 700 szt.
- dąb szypułkowy – 800 szt.
Nadleśnictwo Zwoleń – sadzonki w liczbie 2 000 szt. będą wydawane przy siedzibie nadleśnictwa, w tym:
- sosna zwyczajna
- świerk pospolity
Biuro RDLP w Radomiu – sadzonki w liczbie 2 000 szt. będą wydawane przy siedzibie RDLP w Radomiu, ul. 25 Czerwca (od frontu budynku), w tym:
- lipa drobnolistna – 800 szt.
- klon zwyczajny – 300 szt.
- brzoza brodawkowata – 300 szt.
- klon jawor – 200 szt.
- buk zwyczajny – 200 szt.
- dąb szypułkowy – 200 szt.
woj. świętokrzyskie
Nadleśnictwo Chmielnik – sadzonki w liczbie 2 200 szt. będą wydawane przy siedzibie nadleśnictwa, w tym:
- sosna zwyczajna – 1 000 szt.
- modrzew – 400 szt.
- dąb – 400 szt.
- lipa – 200 szt.
- buk zwyczajny – 200 szt.
Nadleśnictwo Kielce – sadzonki w liczbie 2 200 szt. będą wydawane przy siedzibie nadleśnictwa, w tym:
- sosna pospolita
- brzoza brodawkowata
- klon
Nadleśnictwo Łagów sadzonki będą rozdawana na rynku w Łagowie, w tym:
- sosna zwyczajna – 725 szt.
- świerk pospolity – 25 szt.
- klon jawor – 625 szt.
- buk zwyczajny – 525 szt.
Nadleśnictwo Radoszyce – sadzonki w liczbie 2 200 szt. będą wydawane przy siedzibie nadleśnictwa, w tym:
- jarząb pospolity – 480 szt.
- lipa – 500 szt.
- pigwa 200 szt.
- sosna zwyczajna – 1020 szt.
Nadleśnictwo Suchedniów – sadzonki w liczbie 2 200 szt. będą wydawane przy siedzibie nadleśnictwa, w tym:
- brzoza – 200 szt.
- jarząb – 200 szt.
- lipa – 50 szt.
- sosna – 1750 szt.
Nadleśnictwo Zagnańsk – sadzonki w liczbie 2 000 szt. będą wydawane przy siedzibie nadleśnictwa, w tym:
- sosna zwyczajna – 1300 szt.
- modrzew, świerk i gat. liściaste – 700 szt.