Wydawca treści Wydawca treści

Podsumowanie monitoringu lasów HCVF za rok 2022

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej. Monitoringiem w 2022 roku objęto wszystkie powierzchnie HCVF, na których wykonywano zadania gospodarcze, powierzchnie na których odnotowano szkody biotyczne i abiotyczne - związane głównie z występowaniem jemioły oraz powierzchnie, na których wystąpiły pożary lasu.

Wyniki monitoringu przeprowadzonego w 2022r.:

  1. Na terenie lasów HCVF wykonywane były prace zgodnie z lokalizacją wskazaną w planie gospodarczym  2022 roku – zał. nr 1.    
  2. Realizując prace gospodarcze w roku 2022, w Nadleśnictwie Skarżysko służby terenowe zwracały uwagę na  zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej oraz utrzymania niezmienionego stanu lasu przy jednoczesnym zwiększaniu jego walorów przyrodniczych, przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
  3. Wykonywane w 2022 roku prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  4. Na terenie lasów HCVF w roku 2022 nie odnotowano żadnego pożaru lasu.
  5. W obrębie lasów HCVF odnotowano w 2022r. szkody biotyczne związane z występowaniem pryszczarkowatych oraz jemioły na gatunkach iglastych, a także szkody abiotyczne – podtopienia oraz okiść. Wskazane szkody, wyszczególnione w załączniku nr 3, z uwagi na swój charakter oraz niewielką powierzchnię nie miały większego znaczenia gospodarczego oraz nie wpłynęły negatywnie na walory lasów HCVF.
  6. Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  7. W roku 2022 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.

Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF proszę zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.


Podsumowanie monitoringu lasów HCVF za rok 2021

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej. Monitoringiem w 2021 roku objęto wszystkie powierzchnie HCVF, na których wykonywano zadania gospodarcze, powierzchnie na których odnotowano szkody biotyczne i abiotyczne - związane głównie z występowaniem jemioły oraz powierzchnie, na których wystąpiły pożary lasu.

Wyniki monitoringu przeprowadzonego w 2021 r.:

  1. Na terenie lasów HCVF wykonywane były prace zgodnie z lokalizacją wskazaną w planie gospodarczym  2021 roku – zał. nr 1.    
  2. Realizując prace gospodarcze w roku 2021, w Nadleśnictwie Skarżysko służby terenowe zwracały uwagę na  zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej oraz utrzymania niezmienionego stanu lasu przy jednoczesnym zwiększaniu jego walorów przyrodniczych, przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
  3. Wykonywane w 2021 roku prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  4. Na terenie lasów HCVF w roku 2021 miał miejsce 1 pożar  zgodnie z lokalizacją wskazaną w zał. nr 2. Pożar objął powierzchnię pokrywy gleby, bez uszkodzenia drzewostanu, nie miał negatywnego wpływu na  walory przyrodnicze lasów HCVF.
  5. W obrębie lasów HCVF odnotowano w 2021r. szkody biotyczne związane z występowaniem kornika ostrozębnego, korników jodłowych, jemioły oraz gryzoni – zał. nr 3. Wskazane szkody, z uwagi na swój charakter nie miały większego znaczenia gospodarczego oraz nie wpłynęły negatywnie na walory lasów HCVF.
  6. Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  7. W roku 2021 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.

Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF proszę zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.


Podsumowanie monitoringu lasów HCVF za rok 2020

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej. Monitoringiem w 2020 roku objęto wszystkie powierzchnie HCVF, na których wykonywano zadania gospodarcze, powierzchnie na których odnotowano szkody biotyczne i abiotyczne - związane głównie z występowaniem jemioły oraz powierzchnie, na których wystąpiły pożary lasu.

Wyniki monitoringu przeprowadzonego w 2020 r.:

  1. Na terenie lasów HCVF wykonywane były prace zgodnie z lokalizacją wskazaną w   planie gospodarczym  2020 roku – zał. nr 1.    
  2. Realizując prace gospodarcze w roku 2020, w Nadleśnictwie Skarżysko służby terenowe zwracały uwagę na  zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej oraz utrzymania niezmienionego stanu lasu przy jednoczesnym zwiększaniu jego walorów przyrodniczych, przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
  3. Wykonywane w 2020 roku prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  4. Na terenie lasów HCVF w roku 2020 miało miejsce 2 pożary  zgodnie z lokalizacją wskazaną w zał. nr 2. 2 pożary objęły powierzchnię pokrywy gleby, bez uszkodzenia drzewostanu, nie miały negatywnego wpływu na  walory przyrodnicze lasów HCVF.
  5. W obrębie lasów HCVF odnotowano w 2020r. szkody abiotyczne spowodowane warunkami pogodowymi (przymrozki) oraz biotyczne związane z występowaniem kornika ostrozębnego, jemioły oraz mącznika dębu – zał. nr 3.
  6. Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  7. W roku 2020 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.

Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF proszę zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.


Podsumowanie monitoringu lasów HCVF za rok 2019

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) (w ramach certyfikacji FSC® (SGS-FM/COC-011265)) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej. Monitoringiem w 2019 roku objęto wszystkie powierzchnie HCVF, na których wykonywano zadania gospodarcze oraz powierzchnie, na których wystąpiły pożary lasu.

 

Wyniki monitoringu przeprowadzonego w 2019 r.:

  1. Na terenie lasów HCVF wykonywane były prace zgodnie z lokalizacją wskazaną w   planie gospodarczym  2019 roku – zał. nr 1.    
  2. Realizując prace gospodarcze w roku 2019, w Nadleśnictwie Skarżysko służby terenowe zwracały uwagę na  zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej oraz utrzymania niezmienionego stanu lasu przy jednoczesnym zwiększaniu jego walorów przyrodniczych, przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.
  3. Wykonywane w 2019 roku prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  4. Na terenie lasów HCVF w roku 2019 miało miejsce 14 pożarów  zgodnie z lokalizacją wskazaną w zał. nr 2. 12 pożarów objęło powierzchnię pokrywy gleby, bez uszkodzenia drzewostanu, nie miały negatywnego wpływu na  walory przyrodnicze lasów HCVF. 2 pożary to pożary całkowite na stosunkowo małej powierzchni – 0,15 ha oraz 0,09 ha, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.
  5. W obrębie lasów HCVF odnotowano w 2019r. szkody abiotyczne spowodowane warunkami pogodowymi (susza) oraz biotyczne związane z występowaniem kornika ostrozębnego i jemioły – zał. nr 3.
  6. Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.
  7. W roku 2019 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF.

Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF proszę zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.

 


PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2018

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

  1. Na terenie lasów HCVF w roku 2018 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2018-2027.
  2. Realizując prace gospodarcze w roku 2018 służby terenowe Nadleśnictwa Skarżysko zwracały uwagę na zagadnienia zachowania bioróżnorodności przyrodniczej przy jednoczesnym zwiększaniu walorów przyrodniczych; przestrzegano zasad dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.

2.   Wykonywane w 2018 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.

5.    Na terenie lasów HCVF w roku 2018 miały nie odnotowano pożarów całkowitych.

6.   Na terenie lasów HCVF w roku 2018 miał miejsce 5 pożarów pokrywy gleby zgodnie z lokalizacją:

- oddz. 9-d leśnictwa Budki – 3 pożary o pow. ogółem 4,07 ha

- oddz. 9-f leśnictwa Budki – pożar o pow. 0,80 ha

- oddz. 38-d leśnictwa Trębowiec – pożar o pow. 2,41 ha

 

Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 7,28 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

7. W roku 2018 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.

8. Monitoring form ochrony przyrody nie wykazał negatywnych zmian w zakresie walorów przyrodniczych lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF.

Ewentualne uwagi dotyczące lasów HCVF należy zgłaszać do biura Nadleśnictwa Skarżysko.


PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2017

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

1.   Na terenie lasów HCVF w roku 2017 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017.

2.   Wykonywane w 2017 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.

5.    Na terenie lasów HCVF w roku 2017 miały miejsce 2 pożary całkowite lasu zgodnie z lokalizacją:

- Oddz. 9-f leśnictwa Budki - pożar o pow. 0,35 ha

- Oddz. 9-g leśnictwa Budki - pożar o pow. 0,90 ha

Pożarem całkowitym zostało objęte w sumie 1,25 ha, co nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

6.   Na terenie lasów HCVF w roku 2017 miał miejsce 1 pożar pokrywy gleby zgodnie z lokalizacją:

- oddz. 9-c leśnictwa Budki – pożar o pow. 0,20 ha

 

Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 0,20 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

7. W roku 2017 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.


PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2016

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

1.   Na terenie lasów HCVF w roku 2016 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017.

2.   Wykonywane w 2016 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.

3.    Na terenie lasów HCVF w roku 2016 miało miejsce 5 pożarów lasu zgodnie z lokalizacją:

1. Oddz. 37-d leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,04 ha

2. Oddz. 6-m leśnictwa Budki -         pożar pokrywy gleby o pow. 0,05 ha

3. Oddz. 8-p leśnictwa Budki -          pożar pokrywy gleby o pow. 0,18 ha

4. Oddz. 9-c leśnictwa Budki -          pożar pokrywy gleby o pow. 0,40 ha

5. Oddz. 9-f leśnictwa Budki -           pożar pokrywy gleby o pow. 1,10 ha

 

Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 1,77 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

4. W roku 2016 stwierdzono 1 przypadek innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących potencjalnie negatywnie oddziaływać na lasy HCVF – w wyniku huraganowego wiatru doszło do uszkodzeń drzewostanów na powierzchniach w leśnictwie Budki w oddziałach: 97-a (na powierzchni 0,56 ha), 97-b (na powierzchni 0,32 ha), 97-c (na powierzchni 1,24ha). W powyższych lokalizacjach powierzchniowo występujące złomy i wywroty niezwłocznie usunięto w celu zapobiegnięcia deprecjacji drewna. W/w powierzchnie zaplanowano do odnowienia w 2017r.

Wskazane wyżej drzewostany stanowią lasy o szczególnych walorach przyrodniczych, cenne z uwagi na charakter wodochronny.  Z uwagi na stosunkowo niewielki rozmiar powierzchniowy występujących uszkodzeń zupełnych drzewostanu wskazane walory lasu zostały zachowane.

 

W roku 2016 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.


PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF ZA ROK 2015

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

1.    Na terenie lasów HCVF w roku 2015 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017.

2.   Przed wykonaniem prac gospodarczych związanych z pozyskaniem drewna, na powierzchniach przeprowadzone zostały oceny minimalizacji wpływu planowanych wykonywanych zabiegów gospodarczych na środowisko pod kątem zachowania walorów wynikających z poszczególnych kategorii lasów HCVF a następnie wykonane z uwzględnieniem zatwierdzonych sposobów minimalizacji ewentualnych zagrożeń.

4.    Wykonywane w 2015 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.

5.    Na terenie lasów HCVF w roku 2014 miało miejsce 6 pożarów lasu zgodnie z lokalizacją:

1. Oddz. 6-s leśnictwa Budki -           pożar pokrywy gleby o pow. 0,08 ha

2. Oddz. 6-s leśnictwa Budki -           pożar pokrywy gleby o pow. 0,02 ha

3. Oddz. 9-c leśnictwa Budki -          pożar pokrywy gleby o pow. 0,10 ha

4. Oddz. 31-b leśnictwa Wanacja -   pożar pokrywy gleby o pow. 0,10 ha

5. Oddz. 58-a leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

6. Oddz. 158-i leśnictwa Budki -        pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 0,32 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

6. W roku 2015 stwierdzono 1 przypadek innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących potencjalnie negatywnie oddziaływać na lasy HCVF – podtopienie w oddz. 24-b leśnictwa Trębowiec – drzewostan olszowy o powierzchni 0,40 ha. Wskazana powierzchnia stanowi las o szczególnych walorach przyrodniczych, cenny z uwagi na charakter wodochronny. Z uwagi na stosunkowo niewielki rozmiar powierzchniowy występujących uszkodzeń uprawy wskazane walory lasu zostały zachowane.

W roku 2015 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.


Monitoring lasów HCVF

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF  ZA ROK 2014

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych (HCVF - High Conservation Value Forests) w Nadleśnictwie Skarżysko podlegają całorocznemu monitoringowi prowadzonemu przez pracowników Służby Leśnej.

1.    Na terenie lasów HCVF w roku 2014 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017

2.   Przed wykonaniem prac gospodarczych związanych z pozyskaniem drewna, na powierzchniach przeprowadzone zostały oceny minimalizacji wpływu planowanych wykonywanych zabiegów gospodarczych na środowisko pod kątem zachowania walorów wynikających z poszczególnych kategorii lasów HCVF a następnie wykonane z uwzględnieniem zatwierdzonych sposobów minimalizacji ewentualnych zagrożeń.

4.    Wykonywane w 2014 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.

5.    Na terenie lasów HCVF w roku 2014 miało miejsce 2 pożary lasu zgodnie z lokalizacją:

1. Oddz. 38-c leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

2. Oddz. 37-d leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 0,02 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

6.   W roku 2014 nie stwierdzono innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących negatywnie oddziaływać na lasy HCVF na terenie Nadleśnictwa Skarżysko.

 

PODSUMOWANIE WYNIKÓW MONITORINGU HCVF  ZA ROK 2013

 

1.    Na terenie lasów HCVF w roku 2013 wykonywane były prace gospodarcze wynikające z realizacji zadań obowiązującego Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2008-2017

2.    Przed wykonaniem prac gospodarczych związanych z pozyskaniem drewna, na powierzchniach przeprowadzone zostały oceny minimalizacji wpływu planowanych wykonywanych zabiegów gospodarczych na środowisko pod kątem zachowania walorów wynikających z poszczególnych kategorii lasów HCVF a następnie wykonane z uwzględnieniem zatwierdzonych sposobów minimalizacji ewentualnych zagrożeń.

4.    Wykonywane w 2013 roku planowane prace gospodarcze nie wpłynęły negatywnie na walory przyrodnicze lasów HCVF.

5.    Na terenie lasów HCVF w roku 2013 miało miejsce 16 pożarów lasu zgodnie z lokalizacją:

1. Oddz. 24-c leśnictwa Rzepin –      pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

2. Oddz. 50-i leśnictwa Rzepin -        pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

3. Oddz. 7-b leśnictwa Węglów -       pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

4. Oddz. 177-h leśnictwa Sadek –    pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

5. Oddz. 188-c leśnictwa Budki -      pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

6. Oddz. 76-a leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

7. Oddz. 77-b leśnictwa Majdów -     pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

8. Oddz. 161-i leśnictwa Sadek -      pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

9. Oddz. 6-s leśnictwa Budki -           pożar pokrywy gleby o pow. 0,02 ha

10. Oddz. 9-a leśnictwa Budki -        pożar pokrywy gleby o pow. 0,03 ha

11. Oddz. 6-r leśnictwa Budki -         pożar pokrywy gleby o pow. 0,02 ha

12. Oddz. 6-m leśnictwa Budki -       pożar pokrywy gleby o pow. 0,04 ha

13. Oddz. 6-b leśnictwa Budki -        pożar pokrywy gleby o pow. 0,32 ha

14. Oddz. 6-g leśnictwa Budki -        pożar pokrywy gleby o pow. 0,01 ha

Pożarem powierzchniowym zostało objęte w sumie 0,52 ha pokrywy gleby, co miało krótkotrwały wpływ na środowisko i nie miało znaczącego negatywnego wpływu na powierzchnie zakwalifikowane jako HCVF.

15. Oddz. 6-r leśnictwa Budki – pożar całkowity 0,70 ha*

16. Oddz. 6-r leśnictwa Budki – pożar całkowity 0,02 ha **

 

* Pożarem całkowitym w oddz. 6-r objęte zostało 0,70 ha (9.08.2013r.)  11-letniej uprawy dębowo-sosnowej. W zapisach PUL kompleks „Koszorów"  pozostawiony jest do naturalnej sukcesji, w odniesieniu do pożarzyska także podjęto decyzję o pozostawieniu go do naturalnej sukcesji. Uwzględniając wczesne stadium rozwojowe uprawy zdarzenie nie miało negatywnego wpływu na walory wodochronne zgodnie z którymi powierzchnia została zakwalifikowana jako HCVF.

** Drugi pożar w tym wydzieleniu: pożarem całkowitym w oddz. 6-r objęte zostało tylko 0,02 ha (24.08.2013r.)  11-letniej uprawy dębowo-sosnowej. Uwzględniając wczesne stadium rozwojowe uprawy oraz niewielką powierzchnię pożaru zdarzenie nie miało negatywnego wpływu na walory wodochronne zgodnie z którymi powierzchnia została zakwalifikowana jako HCVF.

6. W roku 2013 stwierdzono 1 przypadek innych zdarzeń nadzwyczajnych mogących potencjalnie negatywnie oddziaływać na lasy HCVF – podtopienie w oddz. 24-a leśnictwa Trębowiec – uprawa dębowa 12-letnia o powierzchni 0,60 ha. Nie planuje się uprzątnięcia ani ponownego odnowienia, powierzchnia pozostawiona do dalszej obserwacji. Wskazana powierzchnia stanowi las o szczególnych walorach przyrodniczych, cenny z uwagi na charakter wodochronny. Z uwagi na stosunkowo niewielki rozmiar powierzchniowy występujących uszkodzeń uprawy wskazane walory lasu zostały zachowane.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy oddali hołd Żołnierzom Wyklętym

Leśnicy oddali hołd Żołnierzom Wyklętym

Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu i podległych jej nadleśnictw wzięli udział w uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten obchodzony jest 1 marca w całej Polsce.

Najpierw upamiętniając Żołnierzy Wyklętych przedstawiciele dyrekcji oraz nadleśnictw Radom i Zwoleń oddali hołd Aleksandrowi Młyńskiemu ps. „Drągal” – żołnierzowi antykomunistycznego podziemia związanemu z ziemią radomską. Pod znajdującym się w lesie w Kolonii Wawrzyszów krzyżem, upamiętniającym „Drągala” i jego żołnierzy, wiązanki kwiatów złożyli: dyrektor RDLP w Radomiu Andrzej Matysiak i jego zastępca Marek Szary, przedstawiciele Nadleśnictwa Radom z nadleśniczym Jerzym Jackiem Karaśkiewiczem oraz Nadleśnictwa Zwoleń z nadleśniczym Sławomirem Okoniem.

Następnie wspólnie z leśnikami z nadleśnictw Dobieszyn, Kozienice i Marcule wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Radomiu. W uroczystościach tych uczestniczył także poseł leśnik Dariusz Bąk.

Obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele garnizonowym, której przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk. W homilii duszpasterz diecezji radomskiej podkreślił, przywołując słowa Danuty Siedzikówny "Inki", że w nieludzkich czasach żołnierze antykomunistycznego podziemia "zachowali się jak trzeba". Dodał, że dziś szczególnie powinna nas jednoczyć troska o Ojczyznę.

Dalsza część uroczystości odbyła się przy pomniku Żołnierzy "WiN" przy ul. Beliny-Prażmowskiego. Tu z przemówieniem wystąpił wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, który zwrócił z kolei uwagę, że czas przestać nazywać żołnierzy antykomunistycznego podziemia wyklętymi i należy wciąż przypominać o ich ogromnym wkładzie w obronę naszego kraju.

Następnie odczytany został Apel Poległych i oddana została salwa honorowa. Na zakończenie uczestnicy uroczystości, w tym przedstawiciele radomskich leśników, złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

Leśnikom towarzyszył sztandar RDLP w Radomiu prezentowany przez Grupę Reprezentacyjną Służby Leśnej.

Z kolei leśnicy z Nadleśnictwa Kielce wzięli udział w zorganizowanych przez Urząd Gminy w Nowinach uroczystościach w Lasach Zgórskich. Przy symbolicznym Krzyżu Pamięci złożyli wiązanki kwiatów i oddali hołd pochowanym tu Żołnierzom Wyklętym.

Także w pozostałych nadleśnictwach RDLP w Radomiu leśnicy wzięli udział w uroczystościach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

*

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm RP w 2001 r. i jest obchodzony 1 marca. Upamiętnia on żołnierzy niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej nie zgodzili się na wprowadzenie w Polsce komunizmu i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu. Wielu z nich za swoją patriotyczną postawę zapłaciło życiem.

Aleksander Młyński pseudonim „Drągal” by żołnierzem Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Wraz ze swoimi podkomendnymi walczył na terenie ziemi radomskiej, kozienickiej i opoczyńskiej. Ówczesny aparat bezpieczeństwa przez kilka lat bezskutecznie próbował rozbić oddział „Drągala”. Dopiero 26 sierpnia 1950 r. w pobliżu Kolonii Wawrzyszów w powiecie radomskim specjalna „grupa pozorowana”, którą tworzyli trzej funkcjonariusze UB oraz były współtowarzysz i zdrajca „Drągala” – Marian Bukała ps. „Zbych”, dokonała udanej akcji likwidacyjnej. „Zbych” przyprowadził funkcjonariuszy UB do „Drągala” jako działaczy podziemia niepodległościowego z Lubelszczyzny. Wtedy okazało się, że to zasadzka. Komuniści zabili Aleksandra Młyńskiego, a jego ciało ukryli w nieznanym miejscu. Krzyż w lesie w Kolonii Wawrzyszów stoi w miejscu zabójstwa „Drągala”.

Krzyż Pamięci w Lasach Zgórskich na terenie Nadleśnictwa Kielce upamiętnia ośmiu zamordowanych w kieleckim więzieniu żołnierzy „WiN” i AK. UB rozstrzelało żołnierzy w latach 1948-49. Wśród zabitych byli m.in. kpt. Aleksander Życiński “Wilczur”, por. Karol Łoniewski “Lew”, Czesław Spadło “Mały” i Józef Figarski “Śmiały”, którzy zostali straceni 24 września 1948 r. Ich ciała zostały następnie wywiezione do lasu w okolicach Zgórska i w tajemnicy zakopane w bezimiennych mogiłach. Dzięki determinacji historyków z fundacji „Niezłomni” udało się ustalić miejsce spoczynku zamordowanych przez UB żołnierzy. W tym miejscu stoi dziś Krzyż Pamięci. Ciała zabitych zostały ekshumowane i spoczęły na cmentarzu.

Cześć ich pamięci!


Mapa ochrony przyrody RDLP w Radomiu Mapa ochrony przyrody RDLP w Radomiu