Wydawca treści
Grzyby
Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.
Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów?
Podstawową zasadą jest zbieranie tylko i wyłącznie owocników grzybów, które dobrze znamy. Nie należy zbierać osobników zbyt młodych, bo to utrudnia określenie gatunku oraz zbyt starych, które z kolei mogą być toksyczne. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy znaleziony grzyb jest przydatny do spożycia, to lepiej pozostawić go w lesie.
Aby nauczyć się prawidłowego zbierania grzybów i rozpoznawania gatunków warto uczestniczyć w organizowanych przez nadleśnictwa grzybobraniach. Informacje o nich znajdziecie na stronie www.lasy.gov.pl oraz stronach jednostek. Warto szukać porady w punktach skupu i u grzyboznawców - nadleśnictwa nie zajmują się ocenianiem grzybów. Bezpłatnych porad na temat zebranych w lesie grzybów udzielają wszystkie terenowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, które znajdują się w każdym powiatowym mieście. Prowadzą one także rejestry grzyboznawców, którzy udzielają porad.
W przypadku wystąpienia po spożyciu grzybów nudności, bólów brzucha, biegunki, czy podwyższonej temperatury należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Wezwany w porę może uratować życie. Nie należy lekceważyć takich objawów. Trzeba też pamiętać, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, później stan chorego gwałtownie się pogarsza.
Czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń?
Grzyby w polskich lasach można zbierać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów i w zasadzie bez ograniczeń, ale są pewne wyjątki. Nie wolno ich zbierać w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu: na uprawach do 4m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny. Nie wolno ich także zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych. Rygorystycznie należy przestrzegać zakazu wstępu na tereny wojskowe.
Należy oszczędzać duże, stare owocniki grzybów, gdyż nie są atrakcyjne kulinarnie, a mają duże znaczenie dla rozwoju grzybów. Jeśli wiemy, że jakiś grzyb jest rzadki i ginący to także oszczędźmy go, nawet jeśli jest jadalny. Niezależnie od miejsca występowania część gatunków grzybów podlega całkowitej ochronie gatunkowej – poznaj dokładnie listę tych grzybów zanim wybierzesz się do lasu.
Czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać?
To pytanie jest zadawane od niepamiętnych czasów. Powstało zapewne tuż po słynnym dylemacie dotyczącym jaja i kury. Skoro jest tyle gatunków rozmaitych grzybów to spokojnie możemy stosować oba sposoby. Każdy jest dobry, ale stosowany z rozsądkiem. Większe owocniki grzybów lepiej jest wyciąć, ze względów praktycznych, bo zaoszczędzamy sobie pracy przy czyszczeniu grzybów. Naturalnie nie w połowie trzonu, jak to nieraz widać przy zbiorze podgrzybków w celach zarobkowych. Możemy delikatnie podważyć także owocnik grzyba koniuszkiem noża. Wycinamy jak najniżej, odgarniając dokładnie ściółkę i uważając, aby nie uszkodzić grzybni. Potem starannie przykrywamy to miejsce, aby grzybnia nie wysychała. Resztka trzonu grzyba szybko zgnije lub zjedzą ją ślimaki.
Grzyby blaszkowe, takie jak kurka, zielonka czy rydz lepiej jest wykręcać. Należy je wyjąć z podłoża tak, aby nie uszkodzić trzonu i także dokładnie zakryć grzybnię ściółką. Tak wyjęty owocnik łatwiej rozpoznać co do gatunku, a jest to bardzo istotne, aby wyeliminować pomylenie zielonki, gołąbka czy pieczarki z muchomorem zielonkawym. Rozpoznaje się go m.in. po pochwie u podstawy trzonu, stąd nie można takich grzybów wycinać. Pamiętajmy, że jeden średni owocnik to dawka śmiertelna dla człowieka.
Jak zbierać i przechowywać grzyby zanim trafią do kuchni?
Pierwsza zasadą jest zbieranie tylko znanych nam grzybów. Unikniemy wtedy zatrucia na pozór apetycznie wyglądającymi, ale groźnymi dla naszego zdrowia owocnikami. Zbieramy tylko owocniki zdrowe, nieuszkodzone i młode, ale nie zbyt młode, bo wtedy trudno rozpoznać gatunek grzyba. Pozostawiamy w nienaruszonym stanie grzyby niejadalne, nieznane nam oraz osobniki stare, które pozostawiamy jako „nasienniki". Najczęściej i tak są robaczywe. Czy wiecie dlaczego grzyby są robaczywe? Te „robaki", które dziurawią nasze grzyby, szczególnie z letnich zbiorów, to larwy (czerwie) muchówek. Właśnie w grzybach przechodzą część swojego rozwoju.
Warto także pamiętać, że owocniki grzybów to żyjące organizmy, które nawet po zerwaniu nadal rozwijają się i oddychają wydzielając dwutlenek węgla i wodę. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe przechowywanie owoców grzybobrania. Najlepsze są szerokie, wiklinowe koszyki, a nie plastikowe wiadra, torby czy woreczki. Nawet najpiękniejsze owocniki szlachetnych gatunków grzybów mogą być przyczyną zatrucia, gdy przechowywane będą w foliowej torebce i ulegną zaparzeniu. Często wybieramy się na grzybobranie daleko od domu. W trakcie szybko postępujących procesów gnilnych wywołanych złym przechowywaniem grzybów wydzielają się toksyny, szkodliwe dla naszego zdrowia. Dlatego nawet powszechnie znane kurki czy podgrzybki mogą nam zaszkodzić, gdy je źle przechowamy.
Najnowsze aktualności
Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej z leśnym akcentem
Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej z leśnym akcentem
13 sierpnia rozpoczynają się Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc – Mid Europe Early Music Festival. To już czwarta edycja tego wydarzenia, w tym roku wsparta m.in. przez RDLP w Radomiu i nadleśnictwa regionu świętokrzyskiego.
Mid Europe Early Music Festival to coroczne spotkanie muzyków z wielu krajów – mistrzów i młodych talentów – którzy prezentują dorobek muzyki dawnej w Polsce na tle szerokiego europejskiego kontekstu. Koncerty odbywają się zabytkowych wnętrzach – kościołach, dawnych zamkach i pałacach, łącząc w sobie piękno muzyki z pięknem architektury. W tym roku tematem wydarzenia jest muzyka polskiego renesansu ukazana w jej europejskim kontekście oraz twórczość XVI-wiecznego organisty, kompozytora i kapelmistrza Mikołaja Zieleńskiego.
Równolegle z Festiwalem odbywa się Akademia Muzyki Dawnej, w której uczestniczą studenci akademii muzycznych i uczniowie szkół muzycznych. Młodzi muzycy mają nie tylko możliwość wysłuchania koncertów festiwalowych, ale także aktywnego uczestniczenia w niektórych z nich i zaprezentowania się festiwalowej publiczności w ramach promocji młodych talentów.
Tegorocznymi gośćmi festiwalu będą m.in. międzynarodowy zespół Traversées Baroques, który powstał we Francji i łączy muzyków grających na wiernych kopiach oryginalnych renesansowych instrumentów dętych; znakomita szwajcarska klawesynistka i flecistka Corina Marti,; jeden z najwybitniejszych na świecie flecistów grających na fletach drewnianych Andreas Bohlen oraz Chór Akademicki Politechniki Świętokrzyskiej i Schola Cantorum Kielcensis, które już tradycyjnie współpracują przy tworzeniu Festiwalu.
Koncerty będą miały miejsce m.in. w Bazylice Kolegiackiej w Wiślicy, w Opactwie na Św. Krzyżu (XI w.), opactwach cysterskich w Wąchocku i Jędrzejowie, w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, w ruinach zamku królewskiego w Chęcinach, na zamku w Szydłowie i w gotyckiej katedrze w Sandomierzu.
Podczas wydarzenia promowane będą także Lasy Państwowe w związku z przypadającym w przyszłym roku jubileuszem 100-lecia LP, a szczególnie ich wielofunkcyjność, w tym funkcja kulturotwórcza.
Festiwal odbywa się w dużej mierze dzięki pomocy finansowej wielu mecenasów i sponsorów. Wsparcia udzieliły lokalne samorządy, instytucje i firmy prywatne. Wśród mecenasów znalazły się Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwa z regionu świętokrzyskiego.
Wsparcie Lasów Państwowych Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej jest wyrazem dbałości o propagowanie wielofunkcyjności lasów, w szczególności funkcji społecznej, w tym kulturotwórczej. Przedsięwzięcia będzie wpływało na kształtowanie wizerunku Lasów Państwowych jako organizacji zaangażowanej w wydarzenia kulturalne promujące dziedzictwo Ziemi Świętokrzyskiej, związane ze źródłami kultury europejskiej. Podczas wydarzenia promowany będzie też 100-letni dorobek LP.
Harmonogram koncertów:
- 13 sierpnia Wąchock, Opactwo Cysterskie – Nadleśnictwo Starachowice, Nadleśnictwo Skarżysko
- 26 sierpnia Kielce, Bazylika Katedralna – Nadleśnictwo Kielce
- 27 sierpnia Opactwo na Świętym Krzyżu – Nadleśnictwo Łagów, Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski
- 1 września Kielce, Muzeum Narodowe – Nadleśnictwo Kielce
- 2 września Chęciny, Zamek Królewski – Nadleśnictwo Zagnańsk
- 2 września Kielce, Dawna Synagoga – Nadleśnictwo Kielce
- 3 września Szydłów, Jagielloński Pałac Królewski – Nadleśnictwo Chmielnik
- 3 września Oblęgorek, Pałacyk Henryka Sienkiewicza – Nadleśnictwo Kielce
- 4 września Kielce, Kościół pw. św. Jana Pawła II – Nadleśnictwo Kielce
- 6 września Sandomierz, Bazylika Katedralna – Nadleśnictwo Staszów
- 6 września Stara Zagość, Kościół pw. św. Jana Chrzciciela – Nadleśnictwo Pińczów
- 7 września Jędrzejów, Opactwo Cystersów – Nadleśnictwo Jędrzejów
- 8 września Starachowice, Ekomuzeum – Nadleśnictwo Starachowice
- 8 września Wiślica, Bazylika Narodzenia N.M.P. – Nadleśnictwo Pińczów
- 9 września Rytwiany, Pustelnia Złotego Lasu – Nadleśnictwo Staszów
- 9 września Karczówka – Nadleśnictwo Kielce
- 10 września Kielce, Muzeum Narodowe – Nadleśnictwo Kielce