Wydawca treści Wydawca treści

Warunki przyrodnicze

W skali nadleśnictwa dominującymi siedliskowymi typami lasu są Las mieszany wyżynny świeży i Las mieszany wyżynny wilgotny. Łącznie zajmują one 7152,92 ha czyli 45,71% powierzchni leśnej. Przyjmując za kryterium warunki wilgotnościowe, siedliska zajmują: - świeże – 67,75 % powierzchni (10601,84 ha), - wilgotne – 30,84 % powierzchni (4826,13 ha), - bagienne - 1 % powierzchni (156,63 ha).

Siedliska
     
                 Dominującymi typami siedliskowymi w Nadleśnictwie są;
·         LMwyżśw       - zajmujący 4345,60 ha, co stanowi 27,78 %
·         LMwyżw        -         „        2807,34 ha, co stanowi 17,93%
·         LMwyżśw       -         „        1798,31 ha, co stanowi 11,49%
·         LMśw         -        „        1739,20 ha, co stanowi 11,11%
W dalszej kolejności BMśw – 9,81%,  LMw 4,41%, BMwyżśw 4,14%, Lwyżw 3,82% BMw 3,34%. Udział pozostałych siedlisk (Bśw, Bw, Bmb, Lmb, Lśw, Lw, Lł, Ol, OlJ, BMwyżw, OlJwyż) jest niewielki i wynosi 6,2%.
     

 
      Gatunki
                   Najważniejszym gatunkiem lasotwórczym we wszystkich obrębach jest sosna, która jako gatunek panujący zajmuje 68,51% powierzchni leśnej. Na drugim miejscu znajdują się drzewostany z panującą jodłą 23,10%. Pozostałe gatunki : Brz, Ol, Db, Św, Md, Bk, Gb, Oś stanowią ok. 8% powierzchni. Po ostatnim urządzaniu lasu (stan na 01.01.2008) typy siedliskowe lasu uległy znaczącej zmianie w kierunku bardziej żyznych, co zobowiązuje nadleśnictwo do przebudowy drzewostanów i wprowadzania większej ilości gatunków liściastych zgodnie z obowiązującymi typami gospodarczymi drzewostanów.
     
 

 
 
      Struktura wiekowa
               W Nadleśnictwie Skarżysko przeciętny wiek drzewostanu wynosi 63 lata, przeciętna zasobność na 1 ha 230 m3 , przeciętny przyrost 3,66 m3 /ha.
Struktura wiekowa drzewostanów przedstawia się następująco:

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

KO

KDO

6,03%

9,25%

28,66%

24%

15,30%

4,57%

2,14%

0,4%

8,76%

0,27%


Drzewostany rębne i blisko rębne zajmują 33,8% powierzchni leśnej i zapewniają ciągłość użytkowania na kilka najbliższych okresów gospodarczych.
 Przyjęte wieki rębności:
Wieki rębności przyjęto w oparciu o ustalenia I Komisji Techniczno -Gospodarczej, na podstawie Zarządzenia Nr 36 DGLP z dnia 19.05.2004r. oraz & 83 IUL.
So - 110 lat
Md,Bk,Js,Jw - 120 lat
Jd - 140 lat
Db - 160 lat Obręb Rataje i Skarżysko.  140 lat Obręb Szydłowiec
Św, Gb, Brz, Ol, Ak - 80 lat
Ol - odroślowa - 60 lat
Os - 50

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XX jubileuszowe targi Las-Expo

XX jubileuszowe targi Las-Expo

Po blisko dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, w halach Targów Kielce w dniach 8-10 października odbyły się Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami  Leśnymi LAS-EXPO. To już XX edycja wystawy, która od lat towarzyszy jednej z największych rolniczych imprez wystawienniczych w Europie.

Tradycyjnie targi LAS-EXPO objęte zostały honorowym patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Podczas uroczystości otwarcia Marek Szary, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu podkreślił znaczenie realizacji zasady trwałości lasu w gospodarce leśnej oraz rolę leśników w spełnianiu różnorodnych oczekiwań i potrzeb społecznych. Wielofunkcyjny model zarządzania terenów podlegających Lasom Państwowych sprawia, że funkcje przyrodnicze, gospodarcze oraz społeczne są w pełni realizowane i wzajemnie się uzupełniają.

Zastępca dyrektora RDLP odebrał również okolicznościowy dyplom dla Lasów Państwowych z okazji jubileuszu XX-lecia Targów LAS-EXPO z podziękowaniem za wieloletni udział w wydarzeniu.

Podczas targów zaprezentowali się przedstawiciele branży drzewnej oraz sektora usług leśnych. Na firmowych stoiskach zaprezentowano najnowsze maszyny, techniczne nowinki, a także informatyczne rozwiązania dla gospodarki leśnej.

Oferta wystawców jak co roku skierowana była do właścicieli tartaków, firm zajmujących się pozyskaniem drewna oraz jego transportem, ale również przedsiębiorców przerabiających surowiec drzewny.

Swoje stoisko miały również Lasy Państwowe, które były reprezentowane przez leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz nadleśnictw wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Świętokrzyska: Daleszyce, Łagów, Kielce, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk. Radomskich leśników podobnie jak w poprzednich latach wspierali Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu oraz sygnaliści myśliwscy i sokolnicy z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.

Tematem przewodnim stoiska Lasów Państwowych była wielofunkcyjna gospodarka leśna wpisująca się w kampanię Dla Lasu Dla Ludzi. Leśnicy zachęcali do aktywnego wypoczynku w lesie oraz promowali program Zanocuj w lesie. Służyli również doradztwem w zakresie zalesiania i prowadzenia zabiegów hodowlanych na gruntach porolnych, można było od nich otrzymać sadzonkę z Gospodarstwa Nasienno-Szkółkarskiego Nadleśnictwa Daleszyce.