Wydawca treści
Użytkowanie lasu
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.
Pozyskane drewno pochodzi z:
- cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
- cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
- cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
Najnowsze aktualności
Zaproszenie do udziału w Zespole Lokalnej Współpracy w Nadleśnictwie Skarżysko
Zaproszenie do udziału w Zespole Lokalnej Współpracy w Nadleśnictwie Skarżysko
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Skarżysko serdecznie zapraszają do udziału w Zespole Lokalnej Współpracy w Nadleśnictwie Skarżysko
Zespół Lokalnej Współpracy (ZLW) będzie organem doradczym i opiniodawczym w sprawach związanych z wyznaczaniem oraz zagospodarowaniem lasów o zwiększonej funkcji społecznej na gruntach będących w zarządzie nadleśnictwa. ZLW powołuje się w celu poprawy dialogu społecznego, wymiany informacji oraz konsultowania założeń do budowy projektu „Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Skarżysko na lata 2028 - 2037” w lasach o zwiększonej funkcji społecznej.
Do udziału w ZLW zapraszamy szczególnie osoby zaangażowane w działalność przyrodniczą, turystyczna i edukacyjną. Jednocześnie zapraszamy przedsiębiorców związanych z branżą drzewno-leśną oraz samorządy.
Jednocześnie informujemy, że Dyrektor RDLP zastrzega sobie prawo określenia maksymalnej liczby osób wchodzących w skład ZLW. W związku z powyższym prosimy o zgłaszanie reprezentantów dla poszczególnych grup interesariuszy.
Pierwsze spotkanie ZLW odbędzie się 21 lipca o godzinie 10:00 w Siedzibie Nadleśnictwa Skarżysko, ul. Wiejska 1, 26-110 Skarżysko Kamienna.
Wszystkich zainteresowanych pracą w Zespole Lokalnej Współpracy prosimy o zgłaszanie się do Nadleśnictwa Skarżysko na adres sekretariatu (adres e-mail: skarzysko@radom.lasy.gov.pl lub pod numer telefonu +48 41 253 84 85 do 18 lipca 2025 r.