Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XV Szachowe Mistrzostwa Leśników im. Jana Przygodzkiego o Puchar Dyrektora RDLP w Radomiu

XV Szachowe Mistrzostwa Leśników im. Jana Przygodzkiego o Puchar Dyrektora RDLP w Radomiu

14 i 15 marca w Zespole Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku odbędą się XV Szachowe Mistrzostwa Leśników im. Jana Przygodzkiego o Puchar Dyrektora RDLP w Radomiu. Celem imprezy jest popularyzacja gry w szachy oraz wyłonienie reprezentacji RDLP w Radomiu, która weźmie udział w zawodach na szczeblu krajowym.

W turnieju mogą wziąć udział pracownicy, emeryci i renciści z jednostek organizacyjnych RDLP w Radomiu oraz ich rodziny, a także nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku i Zespołu Szkół Leśno-Drzewnych w Garbatce-Letnisku oraz osoby zaproszone. Istnieje także możliwość dopuszczenia do zawodów w trybie nadzwyczajnym osób spoza RDLP w Radomiu i jej jednostek. Zgłoszenia (tylko na kartach zgłoszenia) przyjmowane są do 29 lutego. Zawody zostaną rozegrane indywidualnie i drużynowo.

Zwycięzcy turnieju zostaną uhonorowani pucharami i będą reprezentować RDLP w Radomiu na zawodach szczebla ogólnopolskiego. Puchary otrzymają także najlepsi uczniowie ZSL w Zagnańsku i ZSL-D w Garbatce Letnisku. Wszyscy zawodnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Organizatorami zawodów są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, Nadleśnictwo Zagnańsk, Związek Leśników Polskich w RP Region Radomski, Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Świętokrzysko-Radomski, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Radomiu oraz Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność przy RDLP w Radomiu.

Regulamin i karta zgłoszenia poniżej.