Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Plan Urządzenia Lasu

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XXIII Targi LAS-EXPO W KIELCACH

XXIII Targi LAS-EXPO W KIELCACH

Już po raz XXIII w dniach 8-10 marca Lasy Państwowe zapraszają na Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. Wielofunkcyjność lasów, projekty w zakresie ochrony przyrody i innowacji oraz 100-lecie Lasów Państwowych to motywy przewodnie tegorocznej wystawy leśnej.

Targi LAS-EXPO objęte zostały patronatem honorowym Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Witolda Kossa.

Targi LAS-EXPO i odbywające się równolegle targi AGROTECH to jedna z największych i najważniejszych wystaw dla leśników i drzewiarzy oraz rolników w naszym kraju. Podczas wydarzenia prezentowane będą najnowsze maszyny, narzędzia i urządzenia oraz technologie stosowane w gospodarce leśnej i przemyśle drzewnym w kraju i zagranicą. Producenci maszyn i urządzeń będą rywalizowali w konkursie dla wystawców.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu wraz z nadleśnictwami Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk zapraszają zwiedzających Targi Las-Expo do odwiedzenia stoiska promocyjnego Lasów Państwowych. Na gości będzie czekać fachowa wiedza ze strony leśników oraz wiele atrakcji. Na stoisku promowana będzie działalność Lasów Państwowych, w tym wielofunkcyjność lasów, w szczególności kształtowanie funkcji społecznej oraz działania podejmowane dla realizacji jej wspólnie z funkcją ochronną i gospodarczą. Leśnicy będą informowali o projektach Lasów Państwowych w zakresie ochrony przyrody, małej retencji i przeciwdziałających skutkom zmian klimatu oraz z zakresu innowacji takich jak Las Energii czy Leśne Gospodarstwa Węglowe. Zaprezentują także samochód elektryczny, który promuje elektromobilność i upowszechnia odnawialne źródła energii.

Będzie można porozmawiać o zrównoważonym korzystaniu z zasobów lasu, w tym o różnorodnych darach lasu. Informacje będą dotyczyły także działań dotyczących zwiększania lesistości kraju (akcja skupu gruntów), turystyki, sportu i rekreacji na terenach leśnych (przewodnik turystyczny „Czas w las”, „Koncepcja zagospodarowania turystycznego dla lasów wokół Kielc”) oraz zdrowego stylu życia w oparciu o tereny leśne w miastach. Leśnicy przedstawią również osiągnięcia związane ze 100-leciem działalności Lasów Państwowych.

Fachowe porady będą dotyczyły szczegółów prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej, odnowień, możliwości zakupu drewna oraz sadzonek drzew i krzewów leśnych. Będzie można wymienić doświadczenia dotyczące nowych technologii, maszyn i urządzeń stosowanych w leśnictwie do wykonywania prac leśnych, monitorowania stanu lasu, planowania i analizowania.

Zwiedzający otrzymają materiały promocyjno-edukacyjne: foldery, mapy, przewodniki opisujące najciekawsze miejsca w lasach RDLP w Radomiu oraz sadzonki drzew leśnych.

Specjalną atrakcją będzie obecność Zespołu Sygnalistów Myśliwskich działającego przy RDLP w Radomiu, który tworzą leśnicy – pasjonaci muzyki myśliwskiej. Obecni będą także sygnaliści i sokolnicy z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.

Podczas Targów LAS-EXPO będzie można również zapoznać się z ofertą Ośrodka Techniki Leśnej w Jarocinie https://www.otljarocin.lasy.gov.pl/.

Stoisko wystawiennicze LP będzie można zwiedzać podczas trzech dni targów:

  • 8 marca w godz. 10-16; stoisko obsługują Nadleśnictwo Kielce i Nadleśnictwo Daleszyce;
  • 9 marca w godz. 9-16; stoisko obsługują Nadleśnictwo Skarżysko i Nadleśnictwo Zagnańsk;
  • 10 marca w godz. 9-16; stoisko obsługują Nadleśnictwo Suchedniów i Nadleśnictwo Łagów.

Serdecznie zapraszamy – sektor C, stoisko 3.

Więcej informacji na stronie: https://www.targikielce.pl/las-expo