Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Plan Urządzenia Lasu

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podziękowaliśmy krwiodawcom za ich bezcenny dar

Podziękowaliśmy krwiodawcom za ich bezcenny dar

Wydarzenie zorganizowane przez Lasy Państwowe oraz Narodowe Centrum Krwi zakończyło się dużym sukcesem. Podczas akcji rozdano w sumie 5 tysięcy świątecznych drzewek w całym kraju, a na terenie RDLP w Radomiu blisko 500.

 „Choinka dla życia” to inicjatywa Lasów Państwowych, której celem była promocja szczytnej idei krwiodawstwa. W organizacji akcji uczestniczyło również Narodowe Centrum Krwiodawstwa. 14 grudnia w ponad 80 miejscach w całej Polsce, w tym w Radomiu, Kielcach, Końskich i Grójcu każdy, kto oddał krew, otrzymał choinkę od leśników. W sumie Lasy Państwowe przekazały krwiodawcom w całym kraju 5 tysięcy świątecznych drzewek pochodzących ze specjalnych leśnych plantacji, w tym 500 w regionie radomskim i świętokrzyskim.

– Krew jest darem życia. Choinki pojawiają się w naszych domach na Boże Narodzenie, a Boże Narodzenie to przecież święto życia – mówił zastępca dyrektora RDLP w Radomiu Marek Szary podczas briefingu przed Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. – Cieszymy się, że możemy pomóc w zdobywaniu tego daru życia i podziękować za niego krwiodawcom.

W akcji mógł wziąć udział każdy, kto nie wykazywał przeciwwskazań zdrowotnych do oddania krwi. – To bardzo miłe, że ktoś myśli o tych, którzy myślą o innych i oddają krew – powiedział pan Kamil, który krew oddał w radomskim RCKiK. – Nie wiedziałam, że jest taka akcja, to dla mnie fajna niespodzianka.

- Bardzo fajna akcja, może pomóc w zachęceniu do oddawania krwi – mówił z kolei pan Karol, który też krew oddaje w radomskim RCKiK. – Moje dzieci jeszcze nie wiedzą, że przyjdę dziś do domu z choinką. Bardzo się ucieszą.

Drzewka rozdawane w ramach akcji pochodziły ze specjalnych plantacji ulokowanych w miejscach, w których nie mogą rosnąć wysokie drzewa, jak np. na obszarach pod liniami energetycznymi. Każde drzewko przyozdobiono bombką z życzeniami oraz podziękowaniem za szlachetny gest krwiodawcy. Na bombce znalazła się również instrukcja jak pielęgnować naturalną choinkę w domu.

Krwi nie da się wyprodukować w laboratorium, można ją jedynie otrzymać od krwiodawców. Oddawanie krwi jest szlachetnym działaniem, które warto promować, nie tylko podczas świąt.