Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Plan Urządzenia Lasu

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ogłoszenie dotyczące monitoringu wizyjnego

Ogłoszenie dotyczące monitoringu wizyjnego

Nadleśnictwo Skarżysko informuje, że Nadleśniczy jako zarządca terenu – lasu stanowiącego własność Skarbu Państwa, posiada ustawowe kompetencje, a tym samym obowiązki w zakresie prowadzenia gospodarki leśnej.  W związku z tym należy uznać za zasadne, że umieszczanie przez osoby prywatne urządzeń służących do prowadzenia monitoringu wizyjnego (np. fotopułapek, kamer) na terenie nadleśnictwa winno odbywać się po uprzednim uzyskaniu zgody nadleśniczego.
Mając na uwadze powyższe oraz kierując się dobrem wyższym i dbałością o powierzone mienie Skarbu Państwa, informuje się, że zamontowane przez osoby prywatne urządzenia do monitoringu wizyjnego, bez zgody nadleśniczego, mogą zostać zdemontowane jako obiekt niewiadomego pochodzenia, który może być potencjalnie wykorzystywany do popełnienia czynów zabronionych.
W związku z powyższym zwracamy się z uprzejmą prośbą, aby każdorazowy montaż urządzenia służącego do monitoringu wizyjnego poprzedzić stosownym wnioskiem do nadleśniczego, zawierającym co najmniej informacje – lokalizacja urządzenia (współrzędne geograficzne, adres leśny), cel prowadzenia i czas trwania monitoringu, model i nazwa urządzenia oraz osoba odpowiedzialna za urządzenie.
Montaż urządzenia do monitoringu może się odbyć wyłącznie po uzyskaniu zgody.