Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Plan Urządzenia Lasu

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy upamiętnili 40. lecie „Solidarności”

Leśnicy upamiętnili 40. lecie „Solidarności”

31 sierpnia minęła 40. rocznica powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Leśnicy, w szczególności członkowie Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” Regionu Świętokrzyskiego i Ziemi Radomskiej uczcili ten jubileusz składając kwiaty oraz uczestnicząc w regionalnych obchodach.

 

30 sierpnia uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Katedrze Opieki NMP w Radomiu, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. kan. Krzysztof Ćwiek, proboszcz katedry.

 

Następnie leśnicy na czele z Markiem Szarym, z-cą dyrektora RDLP w Radomiu ds. ekonomicznych i rozwoju w asyście sztandarów złożyli kwiaty pod Krzyżem Solidarności na placu Katedry. Kolejnym punktem był przemarsz pod Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska, gdzie dokonano odsłonięcia tablicy umieszczonej na fasadzie budynku upamiętniającej 40-lecie powstania NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska. Historię powstania związku w regionie radomskim oraz atmosferę lipca i sierpnia 1980 przypomniał przewodniczący NSZZ Solidarność Region Radomski Zdzisław Maszkiewicz. Podkreślił także związki z kościołem i rolę duchowieństwa w walce o prawa pracownicze.

 

Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe, w tym sztandar Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” Regionu Świętokrzyskiego i Ziemi Radomskiej, który reprezentowało Nadleśnictwo Zwoleń.

 

31 sierpnia w 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, na terenie Nadleśnictwa Radom leśnicy wraz z dyrektorem Andrzejem Matysiakiem, zastępcą dyrektora Markiem Szarym, a także posłem - leśnikiem Dariuszem Bąkiem, duszpasterzem leśników ks. Robertem Kuropieską oraz członkami Solidarności Regionu Radomskiego upamiętnili te niezwykle ważne wydarzenia w historii Polski i odzyskania Wolności modlitwą i złożeniem kwiatów pod „Krzyżem Solidarności", który znajduje się nieopodal siedziby nadleśnictwa.

 

Poseł przybliżył zgromadzonym znaczenie podpisania Porozumień Sierpniowych dla Wolności Polski. - Były to chwile, gdy Solidarność przeważyła, spowodowała, że Polska odzyskała wolność. To były trudne chwile, podpisane porozumienia, strajki – nie wiadomo było jak się potoczą sprawy, ale determinacja społeczeństwa, ludzi pracy była tak wielka, że komuniści musieli ulec, mówi się o bezkrwawej rewolucji, która zadziwiła cały świat – powiedział poseł. Kolejnymi krokami w drodze do Wolności były m.in. ofiary stanu wojennego, represje społeczeństwa w tym czasie, pierwsze wolne wybory do samorządu i parlamentu, opuszczenie kraju przez wojska radzieckie, przystąpienie do NATO - dodał. Krzyż powstał w 20. rocznicę powstania NSZZ Solidarność za sprawą ówczesnej Solidarności leśników i Solidarności Ziemi Radomskiej, dziś jest symbolem treści o które walczyła Solidarność. Leśnicy uczestnicząc w uroczystościach wyrażają wdzięczność twórcom Solidarności i ich dokonaniom na rzecz wolnej i niepodległej Polski.

Zasługi leśników regionu dla odzyskania wolności są doceniane. W 2020 roku Dariusz Bąk, poseł – leśnik oraz Marek Miazga, nadleśniczy Nadleśnictwa Zagnańsk w uznaniu osiągnięć dla rozwoju polskiego leśnictwa i istotnego wkładu w proces transformacji ustrojowej Polski odebrali z rąk Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego złote Kordelasy Leśnika Polskiego. O ich działaniach można dowiedzieć się z filmu „Narodziny Leśnej Solidarności” https://www.youtube.com/watch?v=SsU42vJMPsY&feature=emb_logo oraz „Komandosi w akcji. Tajemnica Krzyża Papieskiego” https://www.youtube.com/watch?v=8DAsdBS5iXM#action=share

 

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/SsU42vJMPsY" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/8DAsdBS5iXM" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

 

https://www.radom.lasy.gov.pl/en/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/-komandosi-w-akcji-tajemnica-krzyza-papieskiego-