Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Plan Urządzenia Lasu

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja #sadziMy – rozdamy tysiące sadzonek drzew

Akcja #sadziMy – rozdamy tysiące sadzonek drzew

2 i 3 października, tak jak w całej Polsce, we wszystkich nadleśnictwach RDLP w Radomiu odbędzie się piąta edycja akcji #sadziMy. Para Prezydencka – Pan Andrzej Duda z małżonką, w tym roku zasadzi drzewa na terenie Nadleśnictwa Suchedniów.

W ramach akcji wszyscy chętni będą mogli otrzymać bezpłatne sadzonki rodzimych drzew, takich jak sosna, lipa czy dąb, by zasadzić je w swoich ogrodach, przy domach, na osiedlach czy podwórkach. W całej Polsce zostanie rozdanych milion sadzonek, na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu – co najmniej 20 tysięcy.

Aby otrzymać w prezencie sadzonkę, wystarczy przyjść do jednego z punktów w godz. od 9 do 15 (rośliny będą rozdawane przy siedzibie każdego nadleśnictwa, ale też na rynkach czy uczęszczanych placach niektórych miejscowości) i zadeklarować chęć posadzenia drzewa. Do sadzonek będzie dołączona krótka instrukcja, jak prawidłowo posadzić drzewo. Co ważne, sadzonki można przechować przed zasadzeniem przez kilka dni – aby je zabezpieczyć przed wysuszeniem, należy je ułożyć płasko na gruncie i korzenie przesypać wilgotnym piaskiem.

Co roku w akcji biorą udział Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda. Para Prezydencka sadzi drzewa w jednym z nadleśnictw – w tym roku 3 października Pan Prezydent i jego małżonka posadzą las na terenie naszej dyrekcji – w leśnictwie Kruk w Nadleśnictwie Suchedniów. Para Prezydencka zasadzi sosny. W ten sposób Pan Prezydent i jego małżonka chcą zachęcić innych do sadzenia lasu.

Akcja #sadziMy odbywa się z inicjatywy Pary Prezydenckiej, a organizowana jest co roku przez Lasy Polskie. Pierwsza jej edycja odbyła się w 2019 r. Jej pierwotnym celem było przywrócenie lasu na terenach, przez które przeszedł huragan stulecia – w 2017 r. przez Polskę, głównie przez Pomorze i Kujawy, przeszedł największy od prawie stu lat huragan, który zniszczył znaczne obszary leśne.

Obecnie celem akcji jest zaangażowanie społeczeństwa w zwiększenie lesistości naszego kraju. W tej chwili ta lesistość wynosi 29,6 procent, do 2050 r. ma wynieść 33 procent.

 

Poniżej punkty, w których 2 i 3 października będą rozdawane sadzonki (lista będzie sukcesywnie uzupełniania):

Nadleśnictwo Jędrzejów – przy siedzibie przy ul. Wilanowskiej 2 w Jędrzejowie, 2200 sztuk sosny, dęba i buka.

Nadleśnictwo Stąporków – przy siedzibie przy ul. Niekłańskiej 15 w Stąporkowie, 2000 sztuk klona jawora.

Nadleśnictwo Włoszczowa – teren parkingu przy siedzibie przy ul. Kolejowej 23 we Włoszczowie, 300 sztuk sosny, 100 sztuk jodły, 100 sztuk lipy, 100 sztuk olchy.

Nadleśnictwo Zwoleń – przy siedzibie w Miodnem Leśniczówce 107, 200 sztuk sosny, 300 sztuk świerka, 2000 sosny.