Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich
Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.
W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.
Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!
Telefon interwencyjny
536339797
Dodatkowe informacje
Najnowsze aktualności
Wystawa „Leśnicy polscy w KL Auschwitz” w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku
Wystawa „Leśnicy polscy w KL Auschwitz” w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku


W od 11 stycznia do 27 lutego można oglądać wystawę „Leśnicy polscy w KL Auschwitz”. Została ona zorganizowana przez Stowarzyszenie Leśników Przyjaźń im. św. Jana Gwalberta, Lasy Państwowe oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu przy współpracy z Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.
Wystawa to część przedsięwzięcia zorganizowanego w 2020 roku, w 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Trafiło tu też wielu leśników regionu radomskiego i świętokrzyskiego. Ich biogramy znalazły się w „Księdze Pamięci Leśników Deportowanych do KL Auschwitz w latach 1940-1944”. W listopadzie 2020 roku w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu odbyły się uroczystości upamiętniające losy polskich leśników, deportowanych do niemieckiego obozu Auschwitz w latach 1940-1944. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Leśników „Przyjaźń” im. św. Jana Gwalberta, we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych.
Wystawę można oglądać w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, ul. Słoneczna 90, 26-110 Skarżysko-Kamienna, w dniach od 11 stycznia do 27 lutego 2022 r., w godz. 8:00–16:00 (7 dni w tygodniu).
Z przedsięwzięciem tematycznie związana jest publikacja „Księga Pamięci Leśników Deportowanych do KL Auschwitz w latach 1940-1944” http://auschwitz.org/gfx/auschwitz/userfiles/_public/2020_news/ksiega_pamieci_lesnikow_deportowanych_do_kl_auschwitz_w_latach_1940-1944.pdf oraz film „Trzy losy, jedna Polska – bracia Pomarańscy” https://vod.tvp.pl/video/trzy-losy-jedna-polska-bracia-pomaranscy,trzy-losy-jedna-polska-bracia-pomaranscy,39428624
Leśnicy więźniowie Auschwitz: https://www.radom.lasy.gov.pl/en/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/lesnicy-w-auschwitz
Zasady zwiedzania Muzeum: https://muzeum.skarzysko.pl/aktualnosci.html