Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Trwa akcja Straży Leśnej „Jesień 23”

Trwa akcja Straży Leśnej „Jesień 23”

W lasach całej Polski, w tym na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Straż Leśna prowadzi akcję „Jesień 23”. Działania potrwają do 8 października.

Celem akcji jest zapewnienie wszystkim użytkownikom możliwości bezpiecznego korzystania z lasu oraz ochrona zasobów przyrodniczych poprzez egzekwowanie od osób przebywających na terenach leśnych zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami. Działania mają też za zadanie wykrycie i zwalczanie tzw. szkodnictwa leśnego, czyli m.in. kradzieży drewna, nielegalnego wjazdu pojazdem do lasu, wywożenia do lasu śmieci. Kontrolowane są także samochody przewożące drewno.

 

W akcji na terenie RDLP w Radomiu biorą udział strażnicy ze wszystkich nadleśnictw, wspierają ich funkcjonariusze policji, Polskiej Straży Łowieckiej i Polskiej Straży Rybackiej. W działaniach strażnikom pomaga też nowoczesny sprzęt, jak kamery, fotopułapki i drony.

 

W ubiegłym roku strażnicy leśni w czasie akcji „Jesień” przeprowadzili 270 kontroli, podczas których wykryli bez mała 600 nieprawidłowości. Najwięcej ujawnionych przypadków dotyczyło nielegalnego wjazdu do lasu (ponad 400). Funkcjonariusze Straży Leśnej wykryli też pięć zdarzeń dotyczących nielegalnego wyrębu drzewa.

 

Działania tego typu prowadzone są w Lasach Państwowych każdego roku, ponieważ mimo coraz lepszej wykrywalności przypadków łamania przepisów prawa przez różne grupy społeczne, wciąż dochodzi do wielu sytuacji bezprawnego korzystania z lasu.