Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy dla Niepodległej

Leśnicy dla Niepodległej

Leśnicy regionu radomskiego i świętokrzyskiego upamiętnili Narodowe Święto Niepodległości. Byli obecni na uroczystościach w Radomiu i Kielcach oraz lokalnie, w swoich „małych ojczyznach”. Odwiedzili miejsca pamięci związane z czynami niepodległościowymi oraz uczestniczyli w wydarzeniach sportowych i innych przedsięwzięciach organizowanych w związku ze 104. rocznicą odzyskania niepodległości. Wzięli też udział w akcji „Niepodległa do Hymnu!” oraz opracowali wystawę dotyczącą czynów niepodległościowych.

Leśnicy z nadleśnictw regionu radomskiego i okolic wraz z Markiem Szarym, zastępcą dyrektora RDLP w Radomiu i sztandarem Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego i Ziemi Radomskiej, prezentowanym przez grupę reprezentacyjną Służby Leśnej uczestniczyli w uroczystościach w Radomiu. Przy siedzibie RDLP, przed wyjściem na oficjalne uroczystości leśnicy odśpiewali hymn państwowy. Złożono kwiaty przy kamieniu i krzyżu upamiętniającym walki niepodległościowe i tych, którzy ofiarowali swe życie i cierpienia Ojczyźnie oraz oddano hołd pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej „Jodła”. Po mszy św. w radomskiej katedrze i przemarszu leśnicy wzięli udział w uroczystości z udziałem wojska i sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciecha Skurkiewicza i złożyli kwiaty pod pomnikiem Czynu Legionów oraz Pary Prezydenckiej.

Leśnicy z nadleśnictw regionu świętokrzyskiego wraz z Piotrem Kacprzakiem, zastępcą dyrektora RDLP w Radomiu i sztandarem radomskiej dyrekcji LP prezentowanym przez grupę reprezentacyjną Służby Leśnej uczestniczyli we mszy św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Następnie odśpiewali wraz z kielczanami hymn i przemaszerowali na Plac Wolności, gdzie odbyły się główne uroczystości związane ze świętem. Tu pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty.

Leśnicy obecni byli także na lokalnych uroczystościach i w innych miejscach dających świadectwo Niepodległej – mogiłach i obeliskach, również tych w lesie. W tym dniu Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu złożył kwiaty pod pomnikiem poświęconym żołnierzom organizacji niepodległościowych w Białobrzegach.

Także podczas niewielkich wydarzeń lokalnych był śpiewany Mazurek Dąbrowskiego w ramach akcji Niepodległa do Hymnu! Hymn państwowy odśpiewano podczas Leśnego Biegu Niepodległości organizowanego przez Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku przy wsparciu RDLP w Radomiu i Nadleśnictwa Zagnańsk.

Pracownicy nadleśnictw Chmielnik, Grójec i Ostrowiec Świętokrzyski śpiewali hymn przy siedzibie nadleśnictwa. Starachowiccy leśnicy wraz z młodzieżą szkolną podczas „żywej” lekcji historii odśpiewali hymn przy historycznej "Leśniczówce Klepacze" w której znajduje się obecnie Izba Pamięci im. Gen. A. Hedy Szarego. Leśnicy z pozostałych nadleśnictw śpiewali hymn podczas lokalnych uroczystości.

Leśnicy wzięli udział także w czwartej edycji Leśnego Biegu dla Niepodległości zorganizowanego przez Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku oraz innych wydarzeniach sportowych, takich jak Ostrowieckie Biegi Niepodległości. Pracownik Nadleśnictwa Daleszyce Paweł Kosin wraz z synem Aleksandrem pobiegł w warszawskim 32 Biegu Niepodległości.

W związku z Narodowym Świętem Niepodległości Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu opracowała także wystawę „1863-1864. Pamiętamy” –fragment dotyczący Bohaterów Powstania – a konkretnie Jadwigi Prendowskiej, której rzeźbę odsłonięto 11 listopada w Mircu. Wystawa obejmuje historię życia Jadwigi Prendowskiej, miejsca z nią związane, jej wspomnienia, historię krzyża w Mircu, opis losów jej męża Józefa Prendowskiego (1828-1872), komisarza wojskowego województwa sandomierskiego i brata – rotmistrza Jana Prendowskiego (1839-1905), niezwykle odważnego Powstańca. Została wyeksponowana podczas wieczoru wspomnień poświęconego Jadwidze Prendowskiej, który odbył się z udziałem leśników w Modrzewiowym Dworku 10 listopada. Następnie była eksponowana podczas Narodowego Święta Niepodległości, wówczas odsłonięto rzeźbę upamiętniającą postać Jadwigi Prendowskiej.