Wydawca treści Wydawca treści

Ścieżka edukacyjno- przyrodnicza przy Nadleśnictwie Skarżysko

Na terenie Nadleśnictwa Skarżysko znajduje się ścieżka edukacyjno-przyrodnicza. Na której znajdują się tablice tematyczne oraz wyposażenie edukacyjne związane z prowadzoną gospodarką leśną oraz ochroną przyrody i ekologią. Nadleśnictwo prowadzi zajęcia  edukacyjne skierowane do szkół, przedszkoli i wszystkich zainteresowanych bogactwem jakim są lasy.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

IX Dary Świętokrzyskich Lasów na Stadionie Leśnym w Kielcach

IX Dary Świętokrzyskich Lasów na Stadionie Leśnym w Kielcach

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Świętokrzyska: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk zapraszają na IX edycję plenerowej imprezy edukacyjno-promocyjnej pn. „Dary Świętokrzyskich Lasów”. Piknik odbędzie się w niedzielę 24 września na Stadionie Leśnym w Kielcach. Danie z grzybów z akcentem z dziczyzny ugotuje Jakub Wolski Hell's Kitchen.

Impreza skierowana jest do rodzin, pasjonatów przyrody, osób aktywnie spędzających czas na łonie natury, turystów, grzybiarzy i smakoszy leśnej kuchni. Na gości czeka wiele atrakcji, m.in. warsztaty przyrodnicze, spacery z leśnikiem, wspólne grzybobranie, gotowanie i degustacja potraw z darów lasu, pokazy sokolnicze, jarmark sztuki ludowej i artykułów z darów natury.

Wielkie grzybobranie

Jednym z najważniejszych punktów wydarzenia jest wspólne grzybobranie pod przewodnictwem świętokrzyskich leśników. Już o godz. 8 na pasjonatów zbierania grzybów będą czekały specjalne autokary, które rozwiozą uczestników do lasów – tym razem do nadleśnictw: Łagów, Suchedniów i Zagnańsk. Zapraszamy również osoby, które przyjadą własnymi samochodami, rowerami lub przyjdą pieszo. Opiekę nad grzybiarzami będą sprawowali miejscowi leśnicy. Szczegółowe informacje w nadleśnictwach oraz RDLP w Radomiu.

Wyjazd z Kielc z parkingu przy pomniku Homo Homini – ul. Księdza Piotra Ściegiennego 63 (duży parking naprzeciwko głównego wejścia na Cmentarz Komunalny). Busy będą podstawione na godzinę 7.45, wyjazd o godzinie 8.00. Powrót około godz. 13, również na teren przy pomniku Homo Homini.

Mapa miejsc grzybobrania:

Nadleśnictwo Suchedniów. "Leśniczówka na Kruku"

Nadleśnictwo Łagów "Parking leśny Leśnictwo Orłowiny"

Nadleśnictwo Zagnańsk "Przy pomniku 4 Pułku Sosnowica”

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1GESuKkf0eT_hDjy8la9451t5kX03XQY&usp=sharing

Na najlepszych grzybiarzy czekają nagrody. Z koszykami zapraszamy też na Stadion Leśny w Kielcach, gdzie będzie można zaprezentować swoje zbiory. Wybierzemy najlepszego grzybiarza, a zaproszeni przez nas specjaliści przeszkolą chętnych z rozpoznawania grzybów.

W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych/braku grzybów zapraszamy również do lasu – na spacery tematyczne z leśnikami!

Leśny piknik na Stadionie Leśnym w Kielcach

W godz. od 11 do 16 na Stadionie Leśny w Kielcach (aleja Na Stadion) odbędzie się piknik, podczas którego będziemy promować skarby natury kryjące się w świętokrzyskich lasach.

Będzie smaczna niespodzianka z grzybów z akcentem z dziczyzny – gotowanie z Jakubem Wolskim Hell's Kitchen, popularnym kucharzem „piekielnej kuchni”, który przygotuje dania na bazie grzybów. Wystąpi też na scenie – poprowadzi konkurs jedzenie burgera z dziczyzny na czas i zdradzi tajniki przygotowania dania, które będzie gotował na Darach Świętokrzyskich Lasów.

Leśnicy wraz z instytucjami partnerskimi przygotowali quizy i konkursy z nagrodami, atrakcje dla dzieci oraz wystawy prezentujące skarby świętokrzyskich lasów i możliwości uprawiania sportu, turystyki i rekreacji w lesie. Zorganizowany zostanie także jarmark artykułów z darów natury. Będzie można posłuchać leśnej i myśliwskiej muzyki. Będzie można poznać osiągnięcia leśnictwa – jego współczesne i tradycyjne aspekty w związku z jubileuszem 100-lecia Lasów Państwowych.

W programie (w godz. 11-16, Stadion Leśny w Kielcach):

•         wybór najlepszego grzybiarza,

•         gotowanie z Jakubem Wolskim Hell's Kitchen,

•         pokazy kół gospodyń wiejskich – potrawy z darów lasu,

•         Dobre z Lasu, czyli Zdrowa żywność z polskich lasów,

•         występ grzyboznawcy,

•         lasy w mieście,

•         turystyka leśna,

•         aktywności sportowe w lesie,

•         warsztaty przyrodnicze,

•         muzyka myśliwska,

•         pokazy sokolnicze,

•         jarmark artykułów z darów natury,

•         konkursy z nagrodami.

Wydarzenia towarzyszące (w godz. 11-16, Stadion Leśny w Kielcach):

•         Prezentacja Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” – stoiska tematyczne nadleśnictw tym razem wokół tematu zdrowej żywności z lasów – darów lasu, turystyki i korzystania z lasu oraz jubileuszu 100-lecia LP. Nadleśnictwa Daleszyce i Łagów zaprezentują zagadnienia dotyczące turystyki, sportu i rekreacji w lesie, akcji „Czas w las”, bezpieczeństwa w lesie (orientacja w terenie, zagrożenia), obiektów turystycznych, edukacyjnych, kulturowych i historycznych w lasach, będzie można również tu otrzymać sadzonki drzew. Uzdolniony artystycznie pracownik Nadleśnictwa Daleszyce Arkadiusz Mańczyk pokaże również wystawę swoich rzeźb. Nadleśnictwa Kielce i Nadleśnictwo Suchedniów zaprezentują „leśną aptekę i dary lasu, a nadleśnictwa Skarżysko i Zagnańsk wystawę „Lasy Państwowe wczoraj i dziś” związaną z jubileuszem 100-lecia Lasów Państwowych oraz dotyczącą projektu ochrony, zachowania i promocji legendarnego pomnika przyrody pn.: „Dąb Bartek. Nasz wspólny znajomy”.

•        Prezentacja przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Oddział w Radomiu Koncepcji Zagospodarowania Turystycznego dla Nadleśnictw Daleszyce, Kielce i Zagnańsk. Koncepcja powstaje na zlecenie nadleśnictw i RDLP w Radomiu w związku ze szczególnym znaczeniem lasów dla miasta Kielce i jego mieszkańców, różnymi potrzebami zgłaszanymi przez środowiska zajmujące się turystyką, sportem i rekreacją w lesie oraz w przekonaniu, że możliwa jest harmonijna realizacja wszystkich funkcji lasu – od gospodarczych, przez ochronne, po społeczne;

•         Prezentacja marki Lasów Państwowych „Dobre z Lasu”, która jest częścią szerszego projektu Lasów Państwowych pn. „Zdrowa żywność z polskich lasów”. Ma na celu promowanie dziczyzny, miodów oraz płodów runa leśnego pochodzących z polskich lasów oraz dostępu do ekologicznej, naturalnej i zdrowej żywności. Realizacja tego zadania jest możliwa dzięki prowadzonej przez polskich leśników zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarce leśnej. Pozwala ona na korzystanie z dóbr, które daje las, bez wyrządzania mu szkody i zaburzania naturalnej harmonii. Podczas wydarzenia będzie można spróbować produktów marki „Dobre z Lasu” na stoisku degustacyjnym;

•         Prezentacja działania „Pszczoły wracają do lasu”, na którym będzie można spróbować leśnych miodów oraz porozmawiać z leśnikami – pszczelarzami i bartnikami;

•         Stoiska wystawowe instytucji i organizacji partnerskich (m.in. Polski Związek Łowiecki, Świętokrzyski Park Narodowy, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku, służb mundurowych (policja, straż pożarna), Muzeum w Tokarni, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach, Madejówka Bushcraft Team, Kwalifikowana Pierwsza Pomoc – Świętokrzyskie, Zielarski Kącik Karii);

•         Pokaz Koneckiego Klubu Karate Kyokushin;

•         Pokaz Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu oraz sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku;

•         Pokazy Kół Gospodyń Wiejskich i konkursu „Natura od Kuchni”;

•         Pokazy Klubów Sportowych – Stowarzyszenie Ostrower i konkursu „Sportowa Natura”;

•         Jarmark świętokrzyskich producentów artykułów z darów natury.

Wstęp wolny – zapraszamy!!

Organizatorzy: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk.

Partnerzy: Urząd Miasta Kielce, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

Patronat honorowy: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce.

Patronat medialny: TVP3 Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia, Radio EM.

Miejsce:

Lasy nadleśnictw: Łagów, Suchedniów i Zagnańsk (grzybobranie), Stadion Leśny w Kielcach (piknik) ul. aleja na Stadion https://www.google.com/maps/search/50.849430,+20.610634?entry=tts

Termin:

24 września, godz. 8.00-16.00

Osoby do kontaktu:

Magdalena Struzikiewicz – Nadleśnictwo Kielce

e-mail: magdalena.struzikiewicz@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 41 335 63 87, tel. kom. 661 991 970

 

Monika Karst – Nadleśnictwo Łagów

e-mail: andrzej.zagnienski@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 41 307 40 23, tel. kom. 519 350 510

 

Anna Wojkowska-Klata – Nadleśnictwo Suchedniów

e-mail: anna.wojkowska@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 41 317 19 68, tel. kom. 608 086 839

Link do mapy grzybobrania:

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1GESuKkf0eT_hDjy8la9451t5kX03XQY&usp=sharing