Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną.

„Rezerwat Cisowy Skarżysko" , utworzony  został w 1953 r. w celu zachowania ze względów dydaktycznych, naukowych oraz dla potrzeb badawczych naturalnego stanowiska cisa. Specyfiką rezerwatu jest jego położenie w sąsiedztwie wsi, co wpływa na niekontrolowaną penetrację i wynikające z niej zagrożenia antropogeniczne. Ponadto obniżenie poziomu wód gruntowych, rozwój kruszyny w warstwie podszytu oraz brak naturalnego odnowienia cisa są dodatkowymi czynnikami wpływającymi na kondycję chronionego gatunku. Postępowanie w celu zachowania przedmiotu ochrony na tym terenie wymaga  ochrony czynnej, między innymi przez usuwanie kruszyny oraz inicjowanie odnowienia naturalnego lub wprowadzanie sztucznie cisa.  Rezerwat tworzą  drzewostany olszowe z domieszką jodły, buka, sosny i brzozy. 

„Rezezrewat Cisowy Majdów", utworzony został w 1953 r. w celu ochrony naturalnego stanowiska cisa. Specyficzne uwarunkowania przyrodnicze i społeczne tego rezerwatu  oraz wynikające z nich zagrożenia są takie same jak w przypadku rezerwatu „Cisowego Skarżysko". Charakter przyrodniczy Rezerwatu Majdów nieco różni się od poprzedniego,  miedzy innymi część rezerwatu stanowią tu młodsze drzewostany olszowe, ponadto występuje tu większy udział jodły.

Prawna ochrona wyżej wymienionych stanowisk cisa sięga okresu międzywojennego XX wieku.

Rezerwat ,,Ciechostowice" został utworzony w oparciu o Zarządzenie Ministra Leśnictwa z dnia 19 marca 1953 r. (M.P. Nr A/30 poz. 383).

      Celem utworzenia rezerwatu było zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu mieszanego ze znaczną domieszką endemicznego modrzewia polskiego.

Powinien on przede wszystkim:

            a) uchronić i utrzymać twory przyrody w postaci starych drzewostanów mieszanych z jodłą, modrzewiem, dębem bezszypułkowym i sosną, w stanie odpowiadającym potrzebom nauki i oczekiwaniom społeczeństwa,

            b) być terenem wzorcowym i doświadczalnym dla praktycznej hodowli lasu i ochrony modrzewia.

      Według prof. dr hab. R. Zaręby drzewostany rezerwatu ,,Ciechostowice" należą do zbiorowiska Querco-Abietum. Modrzew polski jest w tym zbiorowisku gatunkiem domieszkowym, natomiast gatunkiem panującym jest jodła. Wynika stąd specyfika działań pielęgnacyjno-ochronnych, które z jednej strony muszą zmierzać do utrzymania starodrzewia z przewagą jodły i wartościowych podrostów tego gatunku, a z drugiej do utrzymania stałej domieszki modrzewia jako najważniejszego elementu, dla ochrony, którego utworzono ten rezerwat.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja #sadziMy – rozdamy tysiące sadzonek drzew

Akcja #sadziMy – rozdamy tysiące sadzonek drzew

2 i 3 października, tak jak w całej Polsce, we wszystkich nadleśnictwach RDLP w Radomiu odbędzie się piąta edycja akcji #sadziMy. Para Prezydencka – Pan Andrzej Duda z małżonką, w tym roku zasadzi drzewa na terenie Nadleśnictwa Suchedniów.

W ramach akcji wszyscy chętni będą mogli otrzymać bezpłatne sadzonki rodzimych drzew, takich jak sosna, lipa czy dąb, by zasadzić je w swoich ogrodach, przy domach, na osiedlach czy podwórkach. W całej Polsce zostanie rozdanych milion sadzonek, na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu – co najmniej 20 tysięcy.

Aby otrzymać w prezencie sadzonkę, wystarczy przyjść do jednego z punktów w godz. od 9 do 15 (rośliny będą rozdawane przy siedzibie każdego nadleśnictwa, ale też na rynkach czy uczęszczanych placach niektórych miejscowości) i zadeklarować chęć posadzenia drzewa. Do sadzonek będzie dołączona krótka instrukcja, jak prawidłowo posadzić drzewo. Co ważne, sadzonki można przechować przed zasadzeniem przez kilka dni – aby je zabezpieczyć przed wysuszeniem, należy je ułożyć płasko na gruncie i korzenie przesypać wilgotnym piaskiem.

Co roku w akcji biorą udział Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda. Para Prezydencka sadzi drzewa w jednym z nadleśnictw – w tym roku 3 października Pan Prezydent i jego małżonka posadzą las na terenie naszej dyrekcji – w leśnictwie Kruk w Nadleśnictwie Suchedniów. Para Prezydencka zasadzi sosny. W ten sposób Pan Prezydent i jego małżonka chcą zachęcić innych do sadzenia lasu.

Akcja #sadziMy odbywa się z inicjatywy Pary Prezydenckiej, a organizowana jest co roku przez Lasy Polskie. Pierwsza jej edycja odbyła się w 2019 r. Jej pierwotnym celem było przywrócenie lasu na terenach, przez które przeszedł huragan stulecia – w 2017 r. przez Polskę, głównie przez Pomorze i Kujawy, przeszedł największy od prawie stu lat huragan, który zniszczył znaczne obszary leśne.

Obecnie celem akcji jest zaangażowanie społeczeństwa w zwiększenie lesistości naszego kraju. W tej chwili ta lesistość wynosi 29,6 procent, do 2050 r. ma wynieść 33 procent.

 

Poniżej punkty, w których 2 i 3 października będą rozdawane sadzonki (lista będzie sukcesywnie uzupełniania):

Nadleśnictwo Jędrzejów – przy siedzibie przy ul. Wilanowskiej 2 w Jędrzejowie, 2200 sztuk sosny, dęba i buka.

Nadleśnictwo Stąporków – przy siedzibie przy ul. Niekłańskiej 15 w Stąporkowie, 2000 sztuk klona jawora.

Nadleśnictwo Włoszczowa – teren parkingu przy siedzibie przy ul. Kolejowej 23 we Włoszczowie, 300 sztuk sosny, 100 sztuk jodły, 100 sztuk lipy, 100 sztuk olchy.

Nadleśnictwo Zwoleń – przy siedzibie w Miodnem Leśniczówce 107, 200 sztuk sosny, 300 sztuk świerka, 2000 sosny.