Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

Narzuty skalne 1. Skałka - ściana skalna o długości 8m, wysokości 1-1,5m znajduje się w pobliżu miejscowości Michałów Mały oddz. 148d L-ctwo Nad Kamienną - uznana za pomnik przyrody zarządzeniem nr 23/87 Wojewody Kieleckiego z dnia 02.10.1987r.

 

 
  

Narzuty skalne

1.   Skałka - ściana skalna o długości 8m, wysokości 1-1,5m znajduje się w pobliżu miejscowości Michałów Mały oddz. 148d L-ctwo Nad Kamienną - uznana za pomnik przyrody zarządzeniem nr 23/87 Wojewody Kieleckiego z dnia 02.10.1987r.

2.   Skałki - trzy niewielkie stoły skalne wysokości 1-2m i średnicy 3-5m znajdują się w oddz. 151c,d L-ctwa Nad Kamienną - uznane za pomnik przyrody zarządzeniem nr 23/87 Wojewody Kieleckiego z dnia 02.10.1987r.

3.   Bloki skalne - szt 4 o średnicydo 5m, wysokości 1,5-3m. Bloki znajdują się w pobliżu miejscowości Pleśniówka oddz. 151h L-ctwo nad Kamienną. Uznane za pomnik przyrody zarządzeniem nr 23/87 Wojewody Kieleckiego z dnia 02.10.1987r.

4.   Skałki ("Biały kamień") - szt 12. Nieduże, naturalne formy skalne występujace na odcinku kilkudziesięciu metrów o wysokości 1-2,5m. Skałki znajdują się w oddz. 76a,b L-ctwa Parszów. Uznane za pomnik przyrody zarządzeniem nr 23/87 Wojewody Kieleckiego z dnia 02.10.1987r.

5.   Skałka - próg skalny o długości ok. 40m i wysokości do 3,5m. Obiekt znajduje się w oddz. 98f L-ctwa Węglów. Uznana za pomnik przyrody zarządzeniem nr 23/87 Wojewody Kieleckiego z dnia 02.10.1987r.

  

 
 
  

Drzewa

1.   Sosna o średnicy 80cm (obwód 253cm) wys. ok. 35m zlokalizowana w oddz. 63a
L-ctwa Węglów Obręb Rataje. Wiek drzewa ok. 200 lat - uznana za pomnik przyrody zarządzeniem nr 26/86 Wojewody Kieleckiego z dnia 24.12.1986r.

2.   Klon Jawor                 oddz. 56c  -  L-ctwo Majdów  obr.  Skarżysko 
3.   Klon Jawor                 oddz. 56c  -  L-ctwo Majdów  obr.  Skarżysko 
4.   Buk zwyczajny           oddz. 56c  -  L-ctwo Majdów  obr.  Skarżysko
5.   Klon zwyczajny          oddz. 56a  -  L-ctwo Majdów  obr.  Skarżysko
6.   Buk zwyczajny           oddz. 40c  -  L-ctwo Majdów  obr.  Skarżysko
7.   Dąb bezszypułkowy   oddz. 55b  -  L-ctwo Majdów  obr.  Skarżysko
      Uznane za pomniki przyrody Rozporządzeniem nr 17/94 Wojewody Radomskiego
      z dnia 30.12.1994r.

8.   Buk zwyczajny           oddz. 22f  -  L-ctwo Majdów  obr.  Skarżysko nr 285/91
9.   Buk zwyczajny           oddz. 33d  - L-ctwo Majdów  obr.  Skarżysko nr 286/91
      Uznane za pomniki przyrody Rozporządzeniem nr 7 Wojewody Radomskiego      z dnia 28.02.1991r.

10.   Dziesięć dębów szypułkowych o średnicy 95-153 cm w L-ctwie Trębowiec
        oddz. 39
11.   Modrzew polski 3 szt. oddz. 133 -  L-ctwo Ciechostowice 
        
Uznane za pomniki 30.12.1994r.

  

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy upamiętnili powstanie styczniowe

Leśnicy upamiętnili powstanie styczniowe

Obszar RDLP w Radomiu był areną wielu walk powstańczych w latach 1863 i 1864. Na terenie nadleśnictw znajduje się blisko trzydzieści miejsc pamięci związanych z wydarzeniami i postaciami z tego okresu. Leśnicy corocznie upamiętniają powstańców styczniowych podczas uroczystości i innych przedsięwzięć. Opracowana została także mapa miejsc pamięci i bitew oraz broszura o konsekwencjach powstania dla przyszłego funkcjonowania lasów i polskiej administracji leśnej.

21 stycznia  leśnicy z RDLP w Radomiu wraz z Nadleśnictwem Radom wzięli też udział w uroczystościach w Radomiu organizowanych przez II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej. Wraz z dyrektorem RDLP w Radomiu Andrzejem Matysiakiem byli obecni na mszy św. w radomskiej katedrze, złożyli kwiaty przy mauzoleum płk Dionizego Czachowskiego oraz przy Krzyżu Straceń Powstańców Styczniowych.

W ramach upamiętnienia powstania styczniowego leśnicy z Nadleśnictwa Marcule wraz ze Staropolskim Towarzystwem Przyrodniczo-Leśnym Kotyzka udali się na tzw. polanę Kality Rębajły pod Lipiem, gdzie złożono wiązankę kwiatów pod krzyżem powstańczym i tablicą pamiątkową.

Hołd Bohaterom powstania styczniowego oddali także leśnicy w regionie świętokrzyskim. Lasy Nadleśnictwa Daleszyce były w latach 1863-1864 schronieniem powstańców z oddziału płk. Karola Kality Rębajły, o czym przypominają trzy leśne obeliski. W ostatnich miesiącach, dzięki współpracy z regionalistą Romualdem Sadowskim, pojawiła się również nawiązująca do czasów Powstania tablica przy pomnikowym Dębie Powstańców w uroczysku Murawin.

Delegacja leśników z Nadleśnictwa Suchedniów była obecna na mszy w kościele świętego Andrzeja Apostoła w Suchedniowie, złożono wiązankę kwiatów pod Krzyżem Powstańczym przy ul Bodzentyńskiej.

29 stycznia Nadleśnictwo Staszów włączy się w organizację marszu szlakiem poległych w Powstaniu Styczniowym trasą od Wiązownicy-Kolonii "Dzięki" do Rytwian.

W lasach RDLP w Radomiu 159 lat temu stacjonowały oddziały powstańcze, rozgrywały się bitwy, nie brakuje też miejsc straceń i mogił. Stąd na tym terenie znajduje się wiele mogił powstańców, pomników i krzyży upamiętniających bitwy, potyczki i obozowiska powstańcze. Zinwentaryzowano ich aż 29. Najsłynniejsze z nich to: obelisk na polanie Dionizego Czachowskiego (Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski), pomnik w miejscu stacjonowanie oddziałów powstańczych płk. Karola Kality Rębajło i gen. Józefa Hauke Bosaka (Nadleśnictwo Daleszyce) i pomnik upamiętniający bitwę pod Rybnicą (Nadleśnictwo Staszów). W swojej formie bardzo efektowny jest jeden z pomników w Nadleśnictwie Dobieszyn w formie ogromnego miecza. Znane miejsce pamięci to „Trzy dęby”, krzyże w miejscu, gdzie zostali powieszeni powstańcy styczniowi (Nadleśnictwo Kozienice).

Są też drzewa – świadkowie wydarzeń sprzed lat: „Sosna Langiewicza” na terenie Nadleśnictwa Skarżysko nazwana tak na pamiątkę stacjonowania na pobliskiej polanie oddziałów powstańczych generała Mariana Langiewicza i „Dąb Śmierci”, miejsce wieszania powstańców na terenie Nadleśnictwa Radoszyce. Znaczna część pomników i tablic pamiątkowych poświęconych powstańcom powstawała i nadal powstaje przy znacznym zaangażowaniu Lasów Państwowych. 22 listopada 2018 roku miejsce zwycięskiej bitwy w powstaniu styczniowym pod Hutą Szczeceńską zostało upamiętnione przez ufundowanie przez leśników pomnika i posadzenie Dębu Niepodległości. W ten sposób leśnicy uczcili 100-lecie niepodległości Polski i 100-lecie Nadleśnictwa Daleszyce, a 17 stycznia 2019 roku leśnicy z Nadleśnictwa Starachowice uczcili rocznicę powstania styczniowego otwierając przystanek historyczno-turystyczny „Dąb Rębajły”.

Leśnicy zebrali też informacje o 153 miejscach bitew i 170 miejscach pamięci związanych z powstaniem styczniowym w lasach z terenu RDLP w Radomiu i w jej zasięgu terytorialnym. W ten sposób powstały dwie mapy, które uświadamiają, jak wiele tych miejsc znajduje się w lasach i ich sąsiedztwie. Powstało również opracowanie o konsekwencjach powstania dla przyszłego funkcjonowania lasów i polskiej administracji leśnej. – Powstanie było największym polskim powstaniem narodowym, miało charakter wojny partyzanckiej, toczącej się w znacznej części w lasach. Objęło swym zasięgiem teren Królestwa Polskiego, łącznie z Litwą, a największe boje stoczono na Lubelszczyźnie, Podlasiu, Białorusi, Litwie, a także obszarze między Wisłą a Pilicą, stanowiącym obecnie teren RDLP w Radomiu. W okresie tym teren radomskiej dyrekcji LP administracyjnie należał do województwa sandomierskiego i krakowskiego (obecnie woj. świętokrzyskie i południowa część woj. mazowieckiego) – mówi Piotr Kacprzak, zastępca ds. gospodarki leśnej RDLP w Radomiu, autor opracowania „Gospodarka leśna w okresie powstania styczniowego”. Warto pamiętać, że powstanie miało też konsekwencje dla przyszłego funkcjonowania lasów i polskiej administracji leśnej. Były to czasy bardzo trudne, związane z kradzieżami drewna, efektami uwłaszczenia, represjami na administracji leśnej, obciążeniem lasów rządowych różnymi formami służebności rzeczowych lub świadczeniowych. – Choć powstanie styczniowe trwało tylko 15 miesięcy to dla gospodarki i administracji leśnej było jednym z najgorszych okresów. Szykanowanie i aresztowania administracji leśnej było na porządku dziennym, choć niewielka jej część wzięła udział w tym zrywie. Represje ze strony władz zaborczych trwały do 1915 r., czyli do czasu wejścia wojsk austro-węgierskich – dodaje Piotr Kacprzak.

Wśród leśników dyrekcji radomskiej można też znaleźć potomków wielkich dowódców powstania styczniowego. Pułkownik Dionizy Czachowski, jeden z najwybitniejszych dowódców powstania to pradziadek emerytowanego nadleśniczego Nadleśnictwa Dobieszyn Jana Chryzostoma Czachowskiego. Zginął on 6 listopada 1863 roku w bitwie z Rosjanami pod Jaworem Soleckim (teren w zasięgu terytorialnym RDLP w Radomiu, Nadleśnictwa Zwoleń).

Warto wiedzieć, że unikalne zbiory z okresu powstania styczniowego, można obejrzeć u cystersów w Wąchocku, część także w formie cyfrowej: https://wachock.cystersi.pl/cyfrowe-zbiory/.