Wydawca treści
Parki Krajobrazowe
Sieradowicki Park Krajobrazowy całkowita powierzchnia „Parku” wynosi 12 106 ha, z czego w zasięgu N-ctwa Skarżysko 4005,47 ha, co stanowi 33 % jego areału.
Sieradowicki Park Krajobrazowy wchodzi w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Gór Świętokrzyskich, który został utworzony w 1988 roku, nad którymi zarząd sprawuje Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych z siedzibą w Kielcach.
Park obejmuje swoim zasięgiem Płaskowyż Suchedniowski oraz Pasmo Sieradowickie Gór Świętokrzyskich. Podobnie jak cały Zespół Parków Krajobrazowych Gór Świętokrzyskich ma charakter leśny, w 85 % pokrywają go lasy. Jest to ważny regionalny węzeł hydrograficzny i obszar źródliskowy dla prawobrzeżnych dopływów Kamiennej (Kamionki, Żarnówki, Lubianki i Świśliny).
Oprócz bogatej fauny i flory na terenie parku występują liczne wychodnie skał z różnych okresów w dziejach Ziemi. Jako osobliwości przyrody nieożywionej podlegają one ochronie indywidualnej w postaci pomników przyrody nieożywionej.
Oprócz wysokich walorów przyrodniczych tereny w zasięgu Zespołu Parków Krajobrazowych Gór Świętokrzyskich niosą wysokie walory historyczno-kulturowe, znajdują się tu liczne miejsca pamięci, związane głównie z walkami powstańczymi oraz okresem II wojny światowej, ponadto jest tu wiele zabytków kultury materialnej oraz stanowisk i śladów archeologicznych sięgających epoki neolitu.
Najnowsze aktualności
Webankieta – zapotrzebowanie na turystyczne i rekreacyjne funkcje lasu
Webankieta – zapotrzebowanie na turystyczne i rekreacyjne funkcje lasu
Szanowni Państwo,
w ostatnich latach, znacznie wzrosło znaczenie społecznych funkcji lasu, a wiele atrakcyjnych terenów przyrodniczo-cennych, w tym obszary leśne poddanych zostało silnej antropopresji. Rozwój funkcji rekreacyjno-turystycznych w lasach stanowi poważne wyzwanie dla gospodarki leśnej. Naszym celem jest ustalenie społecznych oczekiwań dotyczących rozwoju tych funkcji w lasach zarządzanych przez nadleśnictwa nadzorowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych (RDLP) w Radomiu.
Jeśli wypoczywa Pan/i w lasach w zasięgu RDLP w Radomiu, interesuje się turystyką przyrodniczą zapraszamy do udziału w ankiecie!
Ankieta jest anonimowa, wskazane przez Państwa odpowiedzi są zabezpieczone i poufne.
Zapraszamy do jej wypełnienia: https://spoleczne-lasy.webankieta.pl