Położenie

Nadleśnictwo Skarżysko położone jest na pograniczu Województwa Mazowieckiego i Świętokrzyskiego, teren Nadleśnictwa obejmuje powiaty Szydłowiecki, Skarżyski i Starachowicki.

Historia

Historia Nadleśnictwa Skarżysko jest ściśle związana z przeszłością obszaru leśnego Gór Świętokrzyskich

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Ciekawostki

Lasy Nadleśnictwa Skarżysko obrębu Rataje, są obciążone powinnościami serwitutowymi.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podsumowanie akcji „Stroisz” na terenie RDLP w Radomiu

Podsumowanie akcji „Stroisz” na terenie RDLP w Radomiu

Akcja „Stroisz” była prowadzona w dniach od 26 października do 3 listopada na terenie całej Polski, a jej głównym celem było zapobieganie i wykrycie nielegalnego pozyskiwania stroiszu. Podczas akcji na terenie 23 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu strażnicy leśni wykryli prawie 180 nieprawidłowości. Choć w czasie działań nie ujawniono żadnego przypadku kradzieży stroiszu to tego rodzaju szkodnictwo nadal jest problemem.

Najwięcej przypadków wykrytych nieprawidłowości to już tradycyjnie nielegalny wjazd do lasu pojazdem – było ich 128. W dalszej kolejności zaśmiecanie – 19 przypadków, kradzież i niszczenie mienia – 4 przypadki, naruszenie przepisów przeciwpożarowych i nielegalny wyręb drzewa – po 3 przypadki oraz nielegalne pozyskanie innej roślinności niż stroisz – 2 przypadki (kradzież mchu).

W czasie patroli strażnicy leśni znaleźli też dwa narzędzia kłusownicze w postaci klatek do nielegalnego odłowu ptaków drapieżnych. Zdarzenie miało miejsce na terenie leśnictwa Głuchów w Nadleśnictwie Grójec. Sprawca został już wykryty, a postępowanie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Grójcu.

- Kradzież stroiszu to wciąż duży problem i wyzwanie dla straży leśnej – mówi rzecznik RDLP w Radomiu Edyta Nowicka. – Mimo, że w czasie ostatniej akcji nie odnotowano żadnej kradzieży, nie oznacza, że do takich procederów nie dochodzi. W naszym regionie kradzieże zdarzają się w ciągu całego roku. Często dokonują ich zorganizowane grupy przestępcze. Dlatego prosimy, by zwracać uwagę na legalność kupowanego stroiszu. Można zapytać sprzedającego o pochodzenie gałązek. Każdy nabywca otrzymuje w nadleśnictwie dokument potwierdzający legalność zakupu. Edyta Nowicka dodaje, że złodzieje niszczą przede wszystkim młode jodełki. Uszkodzone drzewka potrzebują co najmniej kilka lat na regenerację, a nawet obumierają.

Akcja „Stroisz” jest organizowana corocznie w okolicy dnia Wszystkich Świętych. To właśnie wtedy jest największe zapotrzebowanie na gałązki jodłowe, które służą do robienia wieńców na groby. W tegorocznych działaniach na terenie RDLP wzięło udział 68 strażników leśnych. W akcji wspierali ich funkcjonariusze policji, Straż Miejska, Straż Łowiecka, Straż Rybacka i Inspekcja Transportu Drogowego.