Zasoby leśne

W skali nadleśnictwa dominującymi siedliskowymi typami lasu są Las mieszany wyżynny świeży i Las mieszany wyżynny wilgotny. Łącznie zajmują one 7152,92 ha czyli 45,71% powierzchni leśnej. Przyjmując za kryterium warunki wilgotnościowe, siedliska zajmują: - świeże – 67,75 % powierzchni (10601,84 ha), - wilgotne – 30,84 % powierzchni (4826,13 ha), - bagienne - 1 % powierzchni (156,63 ha).

Hodowla lasu

Nadleśnictwo realizuje zadania w zakresie nasiennictwa i selekcji w oparciu o opracowany program zachowania leśnych zasobów genowych oraz hodowli selekcyjnej drzew leśnych

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Certyfikaty

RDLP w Radomiu posiada dwa najważniejsze certyfikaty przyznawane gospodarce leśnej: FSC® (SGS-FM/COC-011265) oraz PEFC. Gospodarka leśna prowadzona jest z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i przepisów prawa. Drewno sprzedawane w naszych nadleśnictwach jest produktem certyfikowanym.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Turniej pożarniczy powiatu szydłowieckiego

Turniej pożarniczy powiatu szydłowieckiego

24 marca w siedzibie starostwa powiatowego w Szydłowcu odbyły się eliminacje powiatu szydłowieckiego do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom – Stop, nie wypalaj traw”.

W zmaganiach wzięło udział 26 uczniów – zwycięzców eliminacji gminnych w trzech grupach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych klasy I-IV, uczniowie szkół podstawowych klasy V-VIII i uczniowie szkół ponadpodstawowych. Zawodnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu profilaktyki przeciwpożarowej, metod gaszenia pożarów, udzielania pierwszej pomocy i zagrożenia pożarowego w lasach. W komisji konkursowej zasiadał

W poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli:

Szkoły podstawowe klasy I-IV: Maria Karpeta, PSP w Chlewiskach

Szkoły podstawowe klasy V-VIII: Oliwia Serdak, PSP w Pawłowie

Szkoły ponadpodstawowe: Jakub Winiarski,  LO w Szydłowcu

Będą oni reprezentowali powiat szydłowiecki w turnieju na szczeblu wojewódzkim.

Nagrody dla zwycięzców i upominki dla uczestników ufundowała m.in. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, w imieniu której wręczył je specjalista ds. ppoż. w RDLP w Radomiu  Karol Podsiadło.

Organizatorami turnieju były Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Szydłowcu i Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

 

RDLP w Radomiu wspiera organizację OTWP ze względu na znaczenie upowszechniania tematyki przeciwpożarowej i dotyczącej ochrony lasów.