Zasoby leśne

W skali nadleśnictwa dominującymi siedliskowymi typami lasu są Las mieszany wyżynny świeży i Las mieszany wyżynny wilgotny. Łącznie zajmują one 7152,92 ha czyli 45,71% powierzchni leśnej. Przyjmując za kryterium warunki wilgotnościowe, siedliska zajmują: - świeże – 67,75 % powierzchni (10601,84 ha), - wilgotne – 30,84 % powierzchni (4826,13 ha), - bagienne - 1 % powierzchni (156,63 ha).

Hodowla lasu

Nadleśnictwo realizuje zadania w zakresie nasiennictwa i selekcji w oparciu o opracowany program zachowania leśnych zasobów genowych oraz hodowli selekcyjnej drzew leśnych

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Certyfikaty

RDLP w Radomiu posiada dwa najważniejsze certyfikaty przyznawane gospodarce leśnej: FSC® (SGS-FM/COC-011265) oraz PEFC. Gospodarka leśna prowadzona jest z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i przepisów prawa. Drewno sprzedawane w naszych nadleśnictwach jest produktem certyfikowanym.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ogłoszenie dotyczące monitoringu wizyjnego

Ogłoszenie dotyczące monitoringu wizyjnego

Nadleśnictwo Skarżysko informuje, że Nadleśniczy jako zarządca terenu – lasu stanowiącego własność Skarbu Państwa, posiada ustawowe kompetencje, a tym samym obowiązki w zakresie prowadzenia gospodarki leśnej.  W związku z tym należy uznać za zasadne, że umieszczanie przez osoby prywatne urządzeń służących do prowadzenia monitoringu wizyjnego (np. fotopułapek, kamer) na terenie nadleśnictwa winno odbywać się po uprzednim uzyskaniu zgody nadleśniczego.
Mając na uwadze powyższe oraz kierując się dobrem wyższym i dbałością o powierzone mienie Skarbu Państwa, informuje się, że zamontowane przez osoby prywatne urządzenia do monitoringu wizyjnego, bez zgody nadleśniczego, mogą zostać zdemontowane jako obiekt niewiadomego pochodzenia, który może być potencjalnie wykorzystywany do popełnienia czynów zabronionych.
W związku z powyższym zwracamy się z uprzejmą prośbą, aby każdorazowy montaż urządzenia służącego do monitoringu wizyjnego poprzedzić stosownym wnioskiem do nadleśniczego, zawierającym co najmniej informacje – lokalizacja urządzenia (współrzędne geograficzne, adres leśny), cel prowadzenia i czas trwania monitoringu, model i nazwa urządzenia oraz osoba odpowiedzialna za urządzenie.
Montaż urządzenia do monitoringu może się odbyć wyłącznie po uzyskaniu zgody.