Zasoby leśne

W skali nadleśnictwa dominującymi siedliskowymi typami lasu są Las mieszany wyżynny świeży i Las mieszany wyżynny wilgotny. Łącznie zajmują one 7152,92 ha czyli 45,71% powierzchni leśnej. Przyjmując za kryterium warunki wilgotnościowe, siedliska zajmują: - świeże – 67,75 % powierzchni (10601,84 ha), - wilgotne – 30,84 % powierzchni (4826,13 ha), - bagienne - 1 % powierzchni (156,63 ha).

Hodowla lasu

Nadleśnictwo realizuje zadania w zakresie nasiennictwa i selekcji w oparciu o opracowany program zachowania leśnych zasobów genowych oraz hodowli selekcyjnej drzew leśnych

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Certyfikaty

RDLP w Radomiu posiada dwa najważniejsze certyfikaty przyznawane gospodarce leśnej: FSC® (SGS-FM/COC-011265) oraz PEFC. Gospodarka leśna prowadzona jest z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i przepisów prawa. Drewno sprzedawane w naszych nadleśnictwach jest produktem certyfikowanym.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy dla Niepodległej

Leśnicy dla Niepodległej

Leśnicy regionu radomskiego i świętokrzyskiego upamiętnili Narodowe Święto Niepodległości. Byli obecni na uroczystościach w Radomiu i Kielcach oraz lokalnie, w swoich „małych ojczyznach”. Odwiedzili miejsca pamięci związane z czynami niepodległościowymi oraz uczestniczyli w wydarzeniach sportowych i innych przedsięwzięciach organizowanych w związku ze 104. rocznicą odzyskania niepodległości. Wzięli też udział w akcji „Niepodległa do Hymnu!” oraz opracowali wystawę dotyczącą czynów niepodległościowych.

Leśnicy z nadleśnictw regionu radomskiego i okolic wraz z Markiem Szarym, zastępcą dyrektora RDLP w Radomiu i sztandarem Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego i Ziemi Radomskiej, prezentowanym przez grupę reprezentacyjną Służby Leśnej uczestniczyli w uroczystościach w Radomiu. Przy siedzibie RDLP, przed wyjściem na oficjalne uroczystości leśnicy odśpiewali hymn państwowy. Złożono kwiaty przy kamieniu i krzyżu upamiętniającym walki niepodległościowe i tych, którzy ofiarowali swe życie i cierpienia Ojczyźnie oraz oddano hołd pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej „Jodła”. Po mszy św. w radomskiej katedrze i przemarszu leśnicy wzięli udział w uroczystości z udziałem wojska i sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciecha Skurkiewicza i złożyli kwiaty pod pomnikiem Czynu Legionów oraz Pary Prezydenckiej.

Leśnicy z nadleśnictw regionu świętokrzyskiego wraz z Piotrem Kacprzakiem, zastępcą dyrektora RDLP w Radomiu i sztandarem radomskiej dyrekcji LP prezentowanym przez grupę reprezentacyjną Służby Leśnej uczestniczyli we mszy św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Następnie odśpiewali wraz z kielczanami hymn i przemaszerowali na Plac Wolności, gdzie odbyły się główne uroczystości związane ze świętem. Tu pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty.

Leśnicy obecni byli także na lokalnych uroczystościach i w innych miejscach dających świadectwo Niepodległej – mogiłach i obeliskach, również tych w lesie. W tym dniu Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu złożył kwiaty pod pomnikiem poświęconym żołnierzom organizacji niepodległościowych w Białobrzegach.

Także podczas niewielkich wydarzeń lokalnych był śpiewany Mazurek Dąbrowskiego w ramach akcji Niepodległa do Hymnu! Hymn państwowy odśpiewano podczas Leśnego Biegu Niepodległości organizowanego przez Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku przy wsparciu RDLP w Radomiu i Nadleśnictwa Zagnańsk.

Pracownicy nadleśnictw Chmielnik, Grójec i Ostrowiec Świętokrzyski śpiewali hymn przy siedzibie nadleśnictwa. Starachowiccy leśnicy wraz z młodzieżą szkolną podczas „żywej” lekcji historii odśpiewali hymn przy historycznej "Leśniczówce Klepacze" w której znajduje się obecnie Izba Pamięci im. Gen. A. Hedy Szarego. Leśnicy z pozostałych nadleśnictw śpiewali hymn podczas lokalnych uroczystości.

Leśnicy wzięli udział także w czwartej edycji Leśnego Biegu dla Niepodległości zorganizowanego przez Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku oraz innych wydarzeniach sportowych, takich jak Ostrowieckie Biegi Niepodległości. Pracownik Nadleśnictwa Daleszyce Paweł Kosin wraz z synem Aleksandrem pobiegł w warszawskim 32 Biegu Niepodległości.

W związku z Narodowym Świętem Niepodległości Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu opracowała także wystawę „1863-1864. Pamiętamy” –fragment dotyczący Bohaterów Powstania – a konkretnie Jadwigi Prendowskiej, której rzeźbę odsłonięto 11 listopada w Mircu. Wystawa obejmuje historię życia Jadwigi Prendowskiej, miejsca z nią związane, jej wspomnienia, historię krzyża w Mircu, opis losów jej męża Józefa Prendowskiego (1828-1872), komisarza wojskowego województwa sandomierskiego i brata – rotmistrza Jana Prendowskiego (1839-1905), niezwykle odważnego Powstańca. Została wyeksponowana podczas wieczoru wspomnień poświęconego Jadwidze Prendowskiej, który odbył się z udziałem leśników w Modrzewiowym Dworku 10 listopada. Następnie była eksponowana podczas Narodowego Święta Niepodległości, wówczas odsłonięto rzeźbę upamiętniającą postać Jadwigi Prendowskiej.