Wydawca treści
Leśny Kompleks Promocyjny "Puszcza Świętokrzyska"
Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Świętokrzyska obejmujący obszar o łącznej powierzchni 76 885 ha znajduje się w całości w granicach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. W jego skład wchodzi 6 nadleśnictw: Zagnańsk, Daleszyce Łagów, Suchedniów, Kielce oraz Skarżysko (obręb leśny Rataje).
Powołany został Zarządzeniem Nr 75 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w dniu 13 grudnia 2004 roku, a powiększony w oparciu o Zarządzenie Nr 43 z 3 sierpnia 2007 roku oraz Zarządzenie Nr 26 z 26 marca 2008 roku. Jest obszarem o znaczeniu społecznym, ekologicznym, edukacyjnym, kulturowym, historycznym i naukowym.
Głównymi celami działania LKP Puszcza Świętokrzyska jest promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, ochrona zasobów przyrody w lasach oraz edukacja leśna społeczeństwa
LKP znajduje się w całości na terenie woj. świętokrzyskiego i zajmuje pokaźny obszar dawnej Puszczy Świętokrzyskiej. Regionalizacja przyrodniczo-leśna zalicza obszar LKP do VI Krainy Małopolskiej, mezoregionów: Łysogórskiego i Puszczy Świętokrzyskiej. LKP obejmuje wyżynne, podgórskie i górskie kompleksy leśne otaczające Świętokrzyski Park Narodowy, ze znacznym udziałem drzewostanów naturalnych, zwłaszcza jodłowych i bukowych z domieszką jawora, graba i modrzewia. Specyfiką gospodarki leśnej na tym obszarze jest naturalne odnawianie się lasu, zwłaszcza jodły. Zróżnicowanie geologiczne i wysokościowe powoduje znaczną mozaikowatość gleb, co wpływa na urozmaicony skład gatunkowy lasu i występowanie drzewostanów mieszanych. Cały obszar LKP leży w zlewniach rzek stanowiących lewobrzeżne dopływy środkowej Wisły, tj. Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej, lłżanki i Pilicy.
Obszar LKP należy do najcenniejszych obszarów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych regionu świętokrzyskiego. Świadczy o tym istnienie 5 parków krajobrazowych, 3 obszarów chronionego krajobrazu, 24 rezerwatów przyrody, 21 użytków ekologicznych, 3 zespołów przyrodniczo-krajobrazowych oraz 42 pomników przyrody, a także duża liczba miejsc związanych z wydarzeniami historycznymi i obecność zabytków kultury materialnej.
Najnowsze aktualności
Akcja #sadziMy – rozdamy tysiące sadzonek drzew
Akcja #sadziMy – rozdamy tysiące sadzonek drzew
2 i 3 października, tak jak w całej Polsce, we wszystkich nadleśnictwach RDLP w Radomiu odbędzie się piąta edycja akcji #sadziMy. Para Prezydencka – Pan Andrzej Duda z małżonką, w tym roku zasadzi drzewa na terenie Nadleśnictwa Suchedniów.
W ramach akcji wszyscy chętni będą mogli otrzymać bezpłatne sadzonki rodzimych drzew, takich jak sosna, lipa czy dąb, by zasadzić je w swoich ogrodach, przy domach, na osiedlach czy podwórkach. W całej Polsce zostanie rozdanych milion sadzonek, na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu – co najmniej 20 tysięcy.
Aby otrzymać w prezencie sadzonkę, wystarczy przyjść do jednego z punktów w godz. od 9 do 15 (rośliny będą rozdawane przy siedzibie każdego nadleśnictwa, ale też na rynkach czy uczęszczanych placach niektórych miejscowości) i zadeklarować chęć posadzenia drzewa. Do sadzonek będzie dołączona krótka instrukcja, jak prawidłowo posadzić drzewo. Co ważne, sadzonki można przechować przed zasadzeniem przez kilka dni – aby je zabezpieczyć przed wysuszeniem, należy je ułożyć płasko na gruncie i korzenie przesypać wilgotnym piaskiem.
Co roku w akcji biorą udział Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda. Para Prezydencka sadzi drzewa w jednym z nadleśnictw – w tym roku 3 października Pan Prezydent i jego małżonka posadzą las na terenie naszej dyrekcji – w leśnictwie Kruk w Nadleśnictwie Suchedniów. Para Prezydencka zasadzi sosny. W ten sposób Pan Prezydent i jego małżonka chcą zachęcić innych do sadzenia lasu.
Akcja #sadziMy odbywa się z inicjatywy Pary Prezydenckiej, a organizowana jest co roku przez Lasy Polskie. Pierwsza jej edycja odbyła się w 2019 r. Jej pierwotnym celem było przywrócenie lasu na terenach, przez które przeszedł huragan stulecia – w 2017 r. przez Polskę, głównie przez Pomorze i Kujawy, przeszedł największy od prawie stu lat huragan, który zniszczył znaczne obszary leśne.
Obecnie celem akcji jest zaangażowanie społeczeństwa w zwiększenie lesistości naszego kraju. W tej chwili ta lesistość wynosi 29,6 procent, do 2050 r. ma wynieść 33 procent.
Poniżej punkty, w których 2 i 3 października będą rozdawane sadzonki (lista będzie sukcesywnie uzupełniania):
Nadleśnictwo Jędrzejów – przy siedzibie przy ul. Wilanowskiej 2 w Jędrzejowie, 2200 sztuk sosny, dęba i buka.
Nadleśnictwo Stąporków – przy siedzibie przy ul. Niekłańskiej 15 w Stąporkowie, 2000 sztuk klona jawora.
Nadleśnictwo Włoszczowa – teren parkingu przy siedzibie przy ul. Kolejowej 23 we Włoszczowie, 300 sztuk sosny, 100 sztuk jodły, 100 sztuk lipy, 100 sztuk olchy.
Nadleśnictwo Zwoleń – przy siedzibie w Miodnem Leśniczówce 107, 200 sztuk sosny, 300 sztuk świerka, 2000 sosny.