Wydawca treści
Lasy Nadleśnictwa
Nadleśnictwo Skarżysko zarządza gruntami Skarbu Państwa o łącznej powierzchni 15811,49 ha .
Teren nadleśnictwa podzielony jest na trzy obręby , w skład których wchodzi 12 leśnictw oraz Gospodarstwo Szkółkarskie
· Obręb Rataje - 4697,81 ha : L-ctwa - Rzepin, Wanacja, Węglów, Parszów
· Obręb Skarżysko – 5568,40 ha : L-ctwa - Skarżysko Książęce, Majdów, Ciechostowice, Nad Kamienną
· Obręb Szydłowiec – 5545,28 ha : L-ctwa - Kierz Niedźwiedzi, Trębowiec, Sadek, Budki, Gospodarstwo szkółkarskie.
Grunty nadleśnictwa położone są na terenie dwunastu gmin i dwu województw: Świętokrzyskiego – 9939,60 ha i Mazowieckiego – 5871,89 ha.
Zgodnie z podziałem przyrodniczo – leśnym lasy Nadleśnictwa położone są w VI Krainie Małopolskiej , w trzech dzielnicach:
2 – Gór Świętokrzyskich (mezoregion Puszczy Świętokrzyskiej),
3 – Radomsko – Iłżeckiej (mezoregion Przedgórza Iłżeckiego),
9 –Wyżyny Środkowo – Małopolskiej (mezoregion Wyżyny Sandomierskiej)
Sąsiadującymi nadleśnictwami są od zachodu Stąporków i Przysucha od północy Radom od wschodu Marcule, Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski od południa Łagów i Suchedniów oraz Świętokrzyski Park Narodowy.
Przez teren nadleśnictwa przepływają następujące rzeki : Kamienna i Iłżanka (lewe dopływy Wisły), Lubianka, Żarnówka, Oleśnica, Bernatka (dopływy Kamiennej), Sabasówka (dopływ Radomki oraz Rybianka (dopływ Sabasówki). Występują ponadto liczne cieki wodne nie posiadające nazw, zbierające wody stale lub okresowo. Znaczenie dla kształtowania mikroklimatu oraz warunków siedliskowych mają zbiorniki wodne zlokalizowane w pobliżu miejscowości Skarżysko Kamienna („Rejów, „Bernatka"), Starachowice („Pasternak", „Lubianka", „Piaski"), Mostki, Bliżyn, Chlewiska, Szydłowiec, Mirów Stary.
Teren Nadleśnictwa jest zróżnicowany pod względem rzeźby terenu. Ukształtowanie terenu jest przeważnie wzgórzowe i pagórkowate poprzecinane dolinami strumieni ale także występują rozległe powierzchnie terenu równinnego i falistego. Najwyższe wzniesienie znajduje się w obrębie Skarżysko oddz. 56 i wynosi 408 m n.p.m. .
Klimat
Odrębność klimatyczna Gór Świętokrzyskich w stosunku do sąsiednich obszarów związana jest ze specyficznym ukształtowaniem powierzchni, a zwłaszcza pasowym układem wzniesień i obniżeń przebiegającym w kierunku WNW-ESE. Średnia temperatura roczna +9 oC. Okres wegetacyjny trwa średnio 200-210 dni. Opady roczne średnio wynoszą 750 mm. Opady letnie mają charakter ulewny i dochodzą do 100mm/miesiąc. Długość pokrywy śnieżnej to ok 70dni.
Gleba
Tereny obrębów Rataje i Skarżysko położone są na utworach triasowych, jurajskich piaskowcach i iłach, na których zalegają często utwory czwartorzędowe w postaci akumulacji wodnolodowcowej - najczęściej piasków, rzadziej glin, z domieszką okruchów skalnych. W obrębie Szydłowiec przeważają utwory geologiczne pochodzenia polodowcowego, zalegające na podłożu piaskowca dolnojurajskiego.
W związku z wyżej wymienionymi utworami geologicznymi, składem mechanicznym gleb i warunkami wilgotnościowymi, wytworzyły się następujące typy gleb leśnych:
Gleby rdzawe z podtypami, gleby glejowe, gleby płowe, gleby bielicowe, gleby glejobielicowe, gleby brunatne, gleby murszowe i murszowate, gleby torfowe torfowisk wysokich, przejściowych i niskich, czarne ziemie, czarnoziemy, gleby słabo wykształcone ze skał luźnych i zwietrzelinowych piaskowców.
Roczny etat użytków rębnych wynosi 24116 m3, natomiast przedrębnych 45232 m3. Wielkości te składają się na etat ogólny w wysokości 69348 m3 , co stanowi 60% planowanego rocznego przyrostu drzewostanów. Roczny plan odnowień i zalesień kształtuje się przeciętnie na poziomie - 119 ha, poprawek i uzupełnień – 11,4 ha, wprowadzania podszytów – 4,6 ha. Materiał sadzeniowy używany do zalesień i odnowień produkowany jest szkółce gospodarczej o powierzchni zredukowanej – 4,0 ha. Nasiona potrzebne do obsiewu szkółek pozyskiwane są z drzewostanów nasiennych wyłączonych i nasiennych gospodarczych. Nadleśnictwo posiada 71,50 ha drzewostanów nasiennych wyłączonych jodłowych i modrzewiowych oraz 546 ha drzewostanów nasiennych gospodarczych.
Zestawienie zgodności składu gatunkowego z przyjętym typem gospodarczym drzewostanu dla poszczególnych siedlisk.
Wyróżniono trzy stopnie zgodności
1. zgodne – 59,85%
2. częściowo zgodne – 30,42%
3. niezgodne – 9,74%
Najnowsze aktualności
Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej z leśnym akcentem
Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej z leśnym akcentem
13 sierpnia rozpoczynają się Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc – Mid Europe Early Music Festival. To już czwarta edycja tego wydarzenia, w tym roku wsparta m.in. przez RDLP w Radomiu i nadleśnictwa regionu świętokrzyskiego.
Mid Europe Early Music Festival to coroczne spotkanie muzyków z wielu krajów – mistrzów i młodych talentów – którzy prezentują dorobek muzyki dawnej w Polsce na tle szerokiego europejskiego kontekstu. Koncerty odbywają się zabytkowych wnętrzach – kościołach, dawnych zamkach i pałacach, łącząc w sobie piękno muzyki z pięknem architektury. W tym roku tematem wydarzenia jest muzyka polskiego renesansu ukazana w jej europejskim kontekście oraz twórczość XVI-wiecznego organisty, kompozytora i kapelmistrza Mikołaja Zieleńskiego.
Równolegle z Festiwalem odbywa się Akademia Muzyki Dawnej, w której uczestniczą studenci akademii muzycznych i uczniowie szkół muzycznych. Młodzi muzycy mają nie tylko możliwość wysłuchania koncertów festiwalowych, ale także aktywnego uczestniczenia w niektórych z nich i zaprezentowania się festiwalowej publiczności w ramach promocji młodych talentów.
Tegorocznymi gośćmi festiwalu będą m.in. międzynarodowy zespół Traversées Baroques, który powstał we Francji i łączy muzyków grających na wiernych kopiach oryginalnych renesansowych instrumentów dętych; znakomita szwajcarska klawesynistka i flecistka Corina Marti,; jeden z najwybitniejszych na świecie flecistów grających na fletach drewnianych Andreas Bohlen oraz Chór Akademicki Politechniki Świętokrzyskiej i Schola Cantorum Kielcensis, które już tradycyjnie współpracują przy tworzeniu Festiwalu.
Koncerty będą miały miejsce m.in. w Bazylice Kolegiackiej w Wiślicy, w Opactwie na Św. Krzyżu (XI w.), opactwach cysterskich w Wąchocku i Jędrzejowie, w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, w ruinach zamku królewskiego w Chęcinach, na zamku w Szydłowie i w gotyckiej katedrze w Sandomierzu.
Podczas wydarzenia promowane będą także Lasy Państwowe w związku z przypadającym w przyszłym roku jubileuszem 100-lecia LP, a szczególnie ich wielofunkcyjność, w tym funkcja kulturotwórcza.
Festiwal odbywa się w dużej mierze dzięki pomocy finansowej wielu mecenasów i sponsorów. Wsparcia udzieliły lokalne samorządy, instytucje i firmy prywatne. Wśród mecenasów znalazły się Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwa z regionu świętokrzyskiego.
Wsparcie Lasów Państwowych Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej jest wyrazem dbałości o propagowanie wielofunkcyjności lasów, w szczególności funkcji społecznej, w tym kulturotwórczej. Przedsięwzięcia będzie wpływało na kształtowanie wizerunku Lasów Państwowych jako organizacji zaangażowanej w wydarzenia kulturalne promujące dziedzictwo Ziemi Świętokrzyskiej, związane ze źródłami kultury europejskiej. Podczas wydarzenia promowany będzie też 100-letni dorobek LP.
Harmonogram koncertów:
- 13 sierpnia Wąchock, Opactwo Cysterskie – Nadleśnictwo Starachowice, Nadleśnictwo Skarżysko
- 26 sierpnia Kielce, Bazylika Katedralna – Nadleśnictwo Kielce
- 27 sierpnia Opactwo na Świętym Krzyżu – Nadleśnictwo Łagów, Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski
- 1 września Kielce, Muzeum Narodowe – Nadleśnictwo Kielce
- 2 września Chęciny, Zamek Królewski – Nadleśnictwo Zagnańsk
- 2 września Kielce, Dawna Synagoga – Nadleśnictwo Kielce
- 3 września Szydłów, Jagielloński Pałac Królewski – Nadleśnictwo Chmielnik
- 3 września Oblęgorek, Pałacyk Henryka Sienkiewicza – Nadleśnictwo Kielce
- 4 września Kielce, Kościół pw. św. Jana Pawła II – Nadleśnictwo Kielce
- 6 września Sandomierz, Bazylika Katedralna – Nadleśnictwo Staszów
- 6 września Stara Zagość, Kościół pw. św. Jana Chrzciciela – Nadleśnictwo Pińczów
- 7 września Jędrzejów, Opactwo Cystersów – Nadleśnictwo Jędrzejów
- 8 września Starachowice, Ekomuzeum – Nadleśnictwo Starachowice
- 8 września Wiślica, Bazylika Narodzenia N.M.P. – Nadleśnictwo Pińczów
- 9 września Rytwiany, Pustelnia Złotego Lasu – Nadleśnictwo Staszów
- 9 września Karczówka – Nadleśnictwo Kielce
- 10 września Kielce, Muzeum Narodowe – Nadleśnictwo Kielce