Wydawca treści Wydawca treści

Lasy Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Skarżysko zarządza gruntami Skarbu Państwa o łącznej powierzchni 15811,49 ha .

 

Teren nadleśnictwa podzielony jest na trzy obręby , w skład których wchodzi  12 leśnictw oraz Gospodarstwo Szkółkarskie

· Obręb Rataje - 4697,81 ha : L-ctwa - Rzepin, Wanacja, Węglów, Parszów
· Obręb Skarżysko – 5568,40 ha : L-ctwa - Skarżysko Książęce, Majdów, Ciechostowice, Nad Kamienną
· Obręb Szydłowiec – 5545,28 ha : L-ctwa - Kierz Niedźwiedzi, Trębowiec, Sadek, Budki, Gospodarstwo szkółkarskie.
Grunty nadleśnictwa położone są na terenie dwunastu gmin i dwu województw: Świętokrzyskiego – 9939,60 ha i Mazowieckiego – 5871,89 ha.
Zgodnie z podziałem przyrodniczo – leśnym lasy Nadleśnictwa położone są w VI Krainie Małopolskiej , w trzech dzielnicach:
2 – Gór Świętokrzyskich (mezoregion Puszczy Świętokrzyskiej),
3 – Radomsko – Iłżeckiej (mezoregion Przedgórza Iłżeckiego),
9 –Wyżyny Środkowo – Małopolskiej (mezoregion Wyżyny Sandomierskiej)

Sąsiadującymi nadleśnictwami są od zachodu Stąporków i Przysucha od północy Radom od wschodu Marcule, Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski od południa Łagów i Suchedniów oraz Świętokrzyski Park Narodowy.
Przez teren nadleśnictwa przepływają następujące rzeki : Kamienna i Iłżanka (lewe dopływy Wisły), Lubianka, Żarnówka, Oleśnica, Bernatka (dopływy Kamiennej), Sabasówka (dopływ Radomki oraz Rybianka (dopływ Sabasówki). Występują ponadto liczne cieki wodne nie posiadające nazw, zbierające wody stale lub okresowo. Znaczenie dla kształtowania mikroklimatu oraz warunków siedliskowych mają zbiorniki wodne zlokalizowane w pobliżu miejscowości Skarżysko Kamienna („Rejów, „Bernatka"), Starachowice („Pasternak", „Lubianka", „Piaski"), Mostki, Bliżyn, Chlewiska, Szydłowiec, Mirów Stary.
Teren Nadleśnictwa jest zróżnicowany pod względem rzeźby terenu. Ukształtowanie terenu jest przeważnie wzgórzowe i pagórkowate poprzecinane dolinami strumieni ale także występują rozległe powierzchnie terenu równinnego i falistego. Najwyższe wzniesienie znajduje się w obrębie Skarżysko oddz. 56 i wynosi 408 m n.p.m. .
Klimat
Odrębność klimatyczna Gór Świętokrzyskich w stosunku do sąsiednich obszarów związana jest ze specyficznym ukształtowaniem powierzchni, a zwłaszcza pasowym układem wzniesień i obniżeń przebiegającym w kierunku WNW-ESE. Średnia temperatura roczna +9 oC. Okres wegetacyjny trwa średnio 200-210 dni. Opady roczne średnio wynoszą 750 mm. Opady letnie mają charakter ulewny i dochodzą do 100mm/miesiąc. Długość pokrywy śnieżnej to ok 70dni.
Gleba
Tereny obrębów Rataje i Skarżysko położone są na utworach triasowych, jurajskich piaskowcach i iłach, na których zalegają często utwory czwartorzędowe w postaci akumulacji wodnolodowcowej - najczęściej piasków, rzadziej glin, z domieszką okruchów skalnych. W obrębie Szydłowiec przeważają utwory geologiczne pochodzenia polodowcowego, zalegające na podłożu piaskowca dolnojurajskiego.
W związku z wyżej wymienionymi utworami geologicznymi, składem mechanicznym gleb i warunkami wilgotnościowymi, wytworzyły się następujące typy gleb leśnych:
Gleby rdzawe z podtypami, gleby glejowe, gleby płowe, gleby bielicowe, gleby glejobielicowe, gleby brunatne, gleby murszowe i murszowate, gleby torfowe torfowisk wysokich, przejściowych i niskich, czarne ziemie, czarnoziemy, gleby słabo wykształcone ze skał luźnych i zwietrzelinowych piaskowców.

Roczny etat użytków rębnych wynosi 24116 m3, natomiast przedrębnych 45232 m3. Wielkości te składają się na etat ogólny w wysokości 69348 m3 , co stanowi 60% planowanego rocznego przyrostu drzewostanów. Roczny plan odnowień i zalesień kształtuje się przeciętnie na poziomie - 119 ha, poprawek i uzupełnień – 11,4 ha, wprowadzania podszytów – 4,6 ha. Materiał sadzeniowy używany do zalesień i odnowień produkowany jest szkółce gospodarczej o powierzchni zredukowanej – 4,0 ha. Nasiona potrzebne do obsiewu szkółek pozyskiwane są z drzewostanów nasiennych wyłączonych i nasiennych gospodarczych. Nadleśnictwo posiada 71,50 ha drzewostanów nasiennych wyłączonych jodłowych i modrzewiowych oraz 546 ha drzewostanów nasiennych gospodarczych.
Zestawienie zgodności składu gatunkowego z przyjętym typem gospodarczym drzewostanu dla poszczególnych siedlisk.
Wyróżniono trzy stopnie zgodności
1. zgodne – 59,85%
2. częściowo zgodne – 30,42%
3. niezgodne – 9,74%

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

IX Dary Świętokrzyskich Lasów na Stadionie Leśnym w Kielcach

IX Dary Świętokrzyskich Lasów na Stadionie Leśnym w Kielcach

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Świętokrzyska: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk zapraszają na IX edycję plenerowej imprezy edukacyjno-promocyjnej pn. „Dary Świętokrzyskich Lasów”. Piknik odbędzie się w niedzielę 24 września na Stadionie Leśnym w Kielcach. Danie z grzybów z akcentem z dziczyzny ugotuje Jakub Wolski Hell's Kitchen.

Impreza skierowana jest do rodzin, pasjonatów przyrody, osób aktywnie spędzających czas na łonie natury, turystów, grzybiarzy i smakoszy leśnej kuchni. Na gości czeka wiele atrakcji, m.in. warsztaty przyrodnicze, spacery z leśnikiem, wspólne grzybobranie, gotowanie i degustacja potraw z darów lasu, pokazy sokolnicze, jarmark sztuki ludowej i artykułów z darów natury.

Wielkie grzybobranie

Jednym z najważniejszych punktów wydarzenia jest wspólne grzybobranie pod przewodnictwem świętokrzyskich leśników. Już o godz. 8 na pasjonatów zbierania grzybów będą czekały specjalne autokary, które rozwiozą uczestników do lasów – tym razem do nadleśnictw: Łagów, Suchedniów i Zagnańsk. Zapraszamy również osoby, które przyjadą własnymi samochodami, rowerami lub przyjdą pieszo. Opiekę nad grzybiarzami będą sprawowali miejscowi leśnicy. Szczegółowe informacje w nadleśnictwach oraz RDLP w Radomiu.

Wyjazd z Kielc z parkingu przy pomniku Homo Homini – ul. Księdza Piotra Ściegiennego 63 (duży parking naprzeciwko głównego wejścia na Cmentarz Komunalny). Busy będą podstawione na godzinę 7.45, wyjazd o godzinie 8.00. Powrót około godz. 13, również na teren przy pomniku Homo Homini.

Mapa miejsc grzybobrania:

Nadleśnictwo Suchedniów. "Leśniczówka na Kruku"

Nadleśnictwo Łagów "Parking leśny Leśnictwo Orłowiny"

Nadleśnictwo Zagnańsk "Przy pomniku 4 Pułku Sosnowica”

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1GESuKkf0eT_hDjy8la9451t5kX03XQY&usp=sharing

Na najlepszych grzybiarzy czekają nagrody. Z koszykami zapraszamy też na Stadion Leśny w Kielcach, gdzie będzie można zaprezentować swoje zbiory. Wybierzemy najlepszego grzybiarza, a zaproszeni przez nas specjaliści przeszkolą chętnych z rozpoznawania grzybów.

W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych/braku grzybów zapraszamy również do lasu – na spacery tematyczne z leśnikami!

Leśny piknik na Stadionie Leśnym w Kielcach

W godz. od 11 do 16 na Stadionie Leśny w Kielcach (aleja Na Stadion) odbędzie się piknik, podczas którego będziemy promować skarby natury kryjące się w świętokrzyskich lasach.

Będzie smaczna niespodzianka z grzybów z akcentem z dziczyzny – gotowanie z Jakubem Wolskim Hell's Kitchen, popularnym kucharzem „piekielnej kuchni”, który przygotuje dania na bazie grzybów. Wystąpi też na scenie – poprowadzi konkurs jedzenie burgera z dziczyzny na czas i zdradzi tajniki przygotowania dania, które będzie gotował na Darach Świętokrzyskich Lasów.

Leśnicy wraz z instytucjami partnerskimi przygotowali quizy i konkursy z nagrodami, atrakcje dla dzieci oraz wystawy prezentujące skarby świętokrzyskich lasów i możliwości uprawiania sportu, turystyki i rekreacji w lesie. Zorganizowany zostanie także jarmark artykułów z darów natury. Będzie można posłuchać leśnej i myśliwskiej muzyki. Będzie można poznać osiągnięcia leśnictwa – jego współczesne i tradycyjne aspekty w związku z jubileuszem 100-lecia Lasów Państwowych.

W programie (w godz. 11-16, Stadion Leśny w Kielcach):

•         wybór najlepszego grzybiarza,

•         gotowanie z Jakubem Wolskim Hell's Kitchen,

•         pokazy kół gospodyń wiejskich – potrawy z darów lasu,

•         Dobre z Lasu, czyli Zdrowa żywność z polskich lasów,

•         występ grzyboznawcy,

•         lasy w mieście,

•         turystyka leśna,

•         aktywności sportowe w lesie,

•         warsztaty przyrodnicze,

•         muzyka myśliwska,

•         pokazy sokolnicze,

•         jarmark artykułów z darów natury,

•         konkursy z nagrodami.

Wydarzenia towarzyszące (w godz. 11-16, Stadion Leśny w Kielcach):

•         Prezentacja Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” – stoiska tematyczne nadleśnictw tym razem wokół tematu zdrowej żywności z lasów – darów lasu, turystyki i korzystania z lasu oraz jubileuszu 100-lecia LP. Nadleśnictwa Daleszyce i Łagów zaprezentują zagadnienia dotyczące turystyki, sportu i rekreacji w lesie, akcji „Czas w las”, bezpieczeństwa w lesie (orientacja w terenie, zagrożenia), obiektów turystycznych, edukacyjnych, kulturowych i historycznych w lasach, będzie można również tu otrzymać sadzonki drzew. Uzdolniony artystycznie pracownik Nadleśnictwa Daleszyce Arkadiusz Mańczyk pokaże również wystawę swoich rzeźb. Nadleśnictwa Kielce i Nadleśnictwo Suchedniów zaprezentują „leśną aptekę i dary lasu, a nadleśnictwa Skarżysko i Zagnańsk wystawę „Lasy Państwowe wczoraj i dziś” związaną z jubileuszem 100-lecia Lasów Państwowych oraz dotyczącą projektu ochrony, zachowania i promocji legendarnego pomnika przyrody pn.: „Dąb Bartek. Nasz wspólny znajomy”.

•        Prezentacja przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Oddział w Radomiu Koncepcji Zagospodarowania Turystycznego dla Nadleśnictw Daleszyce, Kielce i Zagnańsk. Koncepcja powstaje na zlecenie nadleśnictw i RDLP w Radomiu w związku ze szczególnym znaczeniem lasów dla miasta Kielce i jego mieszkańców, różnymi potrzebami zgłaszanymi przez środowiska zajmujące się turystyką, sportem i rekreacją w lesie oraz w przekonaniu, że możliwa jest harmonijna realizacja wszystkich funkcji lasu – od gospodarczych, przez ochronne, po społeczne;

•         Prezentacja marki Lasów Państwowych „Dobre z Lasu”, która jest częścią szerszego projektu Lasów Państwowych pn. „Zdrowa żywność z polskich lasów”. Ma na celu promowanie dziczyzny, miodów oraz płodów runa leśnego pochodzących z polskich lasów oraz dostępu do ekologicznej, naturalnej i zdrowej żywności. Realizacja tego zadania jest możliwa dzięki prowadzonej przez polskich leśników zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarce leśnej. Pozwala ona na korzystanie z dóbr, które daje las, bez wyrządzania mu szkody i zaburzania naturalnej harmonii. Podczas wydarzenia będzie można spróbować produktów marki „Dobre z Lasu” na stoisku degustacyjnym;

•         Prezentacja działania „Pszczoły wracają do lasu”, na którym będzie można spróbować leśnych miodów oraz porozmawiać z leśnikami – pszczelarzami i bartnikami;

•         Stoiska wystawowe instytucji i organizacji partnerskich (m.in. Polski Związek Łowiecki, Świętokrzyski Park Narodowy, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku, służb mundurowych (policja, straż pożarna), Muzeum w Tokarni, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach, Madejówka Bushcraft Team, Kwalifikowana Pierwsza Pomoc – Świętokrzyskie, Zielarski Kącik Karii);

•         Pokaz Koneckiego Klubu Karate Kyokushin;

•         Pokaz Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu oraz sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku;

•         Pokazy Kół Gospodyń Wiejskich i konkursu „Natura od Kuchni”;

•         Pokazy Klubów Sportowych – Stowarzyszenie Ostrower i konkursu „Sportowa Natura”;

•         Jarmark świętokrzyskich producentów artykułów z darów natury.

Wstęp wolny – zapraszamy!!

Organizatorzy: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk.

Partnerzy: Urząd Miasta Kielce, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

Patronat honorowy: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce.

Patronat medialny: TVP3 Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia, Radio EM.

Miejsce:

Lasy nadleśnictw: Łagów, Suchedniów i Zagnańsk (grzybobranie), Stadion Leśny w Kielcach (piknik) ul. aleja na Stadion https://www.google.com/maps/search/50.849430,+20.610634?entry=tts

Termin:

24 września, godz. 8.00-16.00

Osoby do kontaktu:

Magdalena Struzikiewicz – Nadleśnictwo Kielce

e-mail: magdalena.struzikiewicz@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 41 335 63 87, tel. kom. 661 991 970

 

Monika Karst – Nadleśnictwo Łagów

e-mail: andrzej.zagnienski@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 41 307 40 23, tel. kom. 519 350 510

 

Anna Wojkowska-Klata – Nadleśnictwo Suchedniów

e-mail: anna.wojkowska@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 41 317 19 68, tel. kom. 608 086 839

Link do mapy grzybobrania:

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1GESuKkf0eT_hDjy8la9451t5kX03XQY&usp=sharing