Wydawca treści
Nasiennictwo i selekcja - Szkółka
Nadleśnictwo realizuje zadania w zakresie nasiennictwa i selekcji w oparciu o opracowany program zachowania leśnych zasobów genowych oraz hodowli selekcyjnej drzew leśnych
Program selekcji
Podstawowe cele tego programu to:
1. Zachowanie leśnych zasobów genowych, mających służyć zachowaniu trwałości lasu oraz ochronie różnorodności biologicznej.
2. Doskonalenie bazy nasiennej w celu zapewnienia użytkownikom lasów stałej dostawy materiału rozmnożeniowego dobrej jakości i w odpowiedniej ilości.
3. Selekcja drzew leśnych w celu intensyfikacji produkcji i ulepszania cech jakościowych z uwzględnieniem plastyczności i odporności drzew na czynniki biotyczne.
Aktualny stan bazy nasiennej w Nadleśnictwie Skarżysko
A. Wyłączone drzewostany nasienne.
Ogólna powierzchnia wyłączonych drzewostanów nasiennych wynosi 70,35 ha z czego na modrzewiowe przypada 37,74 ha i na jodłowy 32,61 ha. Wszystkie wyłączone drzewostany nasienne zlokalizowane są na terenie Obrębu Skarżysko, L-ctwa Ciechostowice.
B. Gospodarcze drzewostany nasienne
Wg stanu na 01. 01.2004 w Nadleśnictwie Skarżysko uznanych jest 517,75 ha drzewostanów nasiennych gospodarczych z czego :
So - 437,01 ha
Jd – 45,67 ha Dbb - 18,88 ha Ol - 9,59 ha Brz - 6,60 ha
C. Uprawy pochodne.
Na dzień 01.01.2004 założonych zostało 5,60 ha upraw pochodnych oraz upraw jodłowych. Sadzonki do założenia tych upraw pochodziły z Obrębu Bliżyn, N-ctwa Suchedniów.
D. Drzewa doborowe.
Nadleśnictwo posiada 6 drzew doborowych jodłowych uznanych w 1996 roku i 6 drzew doborowych modrzewiowych uznanych w 2000r.
Plantacje nasienne i plantacyjne uprawy nasienne.
Nadleśnictwo nie posiada plantacji nasiennych i plantacyjnych upraw nasiennych.
F. Zapotrzebowanie na materiał siewny.
Średnie roczne zapotrzebowanie na materiał siewny przedstawia się następująco:
So – 7 kg, Md – 2 kg, Bk – 50 kg, Św – 3 kg, Jd – 30 kg, Db – 2600 kg,
Ol – 1 kg, Brz – 2 kg, . Aktualna baza drzewostanów nasiennych wyłączonych i gospodarczych jest wystarczająca.
|
Najnowsze aktualności
Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej z leśnym akcentem
Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej z leśnym akcentem
13 sierpnia rozpoczynają się Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc – Mid Europe Early Music Festival. To już czwarta edycja tego wydarzenia, w tym roku wsparta m.in. przez RDLP w Radomiu i nadleśnictwa regionu świętokrzyskiego.
Mid Europe Early Music Festival to coroczne spotkanie muzyków z wielu krajów – mistrzów i młodych talentów – którzy prezentują dorobek muzyki dawnej w Polsce na tle szerokiego europejskiego kontekstu. Koncerty odbywają się zabytkowych wnętrzach – kościołach, dawnych zamkach i pałacach, łącząc w sobie piękno muzyki z pięknem architektury. W tym roku tematem wydarzenia jest muzyka polskiego renesansu ukazana w jej europejskim kontekście oraz twórczość XVI-wiecznego organisty, kompozytora i kapelmistrza Mikołaja Zieleńskiego.
Równolegle z Festiwalem odbywa się Akademia Muzyki Dawnej, w której uczestniczą studenci akademii muzycznych i uczniowie szkół muzycznych. Młodzi muzycy mają nie tylko możliwość wysłuchania koncertów festiwalowych, ale także aktywnego uczestniczenia w niektórych z nich i zaprezentowania się festiwalowej publiczności w ramach promocji młodych talentów.
Tegorocznymi gośćmi festiwalu będą m.in. międzynarodowy zespół Traversées Baroques, który powstał we Francji i łączy muzyków grających na wiernych kopiach oryginalnych renesansowych instrumentów dętych; znakomita szwajcarska klawesynistka i flecistka Corina Marti,; jeden z najwybitniejszych na świecie flecistów grających na fletach drewnianych Andreas Bohlen oraz Chór Akademicki Politechniki Świętokrzyskiej i Schola Cantorum Kielcensis, które już tradycyjnie współpracują przy tworzeniu Festiwalu.
Koncerty będą miały miejsce m.in. w Bazylice Kolegiackiej w Wiślicy, w Opactwie na Św. Krzyżu (XI w.), opactwach cysterskich w Wąchocku i Jędrzejowie, w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, w ruinach zamku królewskiego w Chęcinach, na zamku w Szydłowie i w gotyckiej katedrze w Sandomierzu.
Podczas wydarzenia promowane będą także Lasy Państwowe w związku z przypadającym w przyszłym roku jubileuszem 100-lecia LP, a szczególnie ich wielofunkcyjność, w tym funkcja kulturotwórcza.
Festiwal odbywa się w dużej mierze dzięki pomocy finansowej wielu mecenasów i sponsorów. Wsparcia udzieliły lokalne samorządy, instytucje i firmy prywatne. Wśród mecenasów znalazły się Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwa z regionu świętokrzyskiego.
Wsparcie Lasów Państwowych Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej jest wyrazem dbałości o propagowanie wielofunkcyjności lasów, w szczególności funkcji społecznej, w tym kulturotwórczej. Przedsięwzięcia będzie wpływało na kształtowanie wizerunku Lasów Państwowych jako organizacji zaangażowanej w wydarzenia kulturalne promujące dziedzictwo Ziemi Świętokrzyskiej, związane ze źródłami kultury europejskiej. Podczas wydarzenia promowany będzie też 100-letni dorobek LP.
Harmonogram koncertów:
- 13 sierpnia Wąchock, Opactwo Cysterskie – Nadleśnictwo Starachowice, Nadleśnictwo Skarżysko
- 26 sierpnia Kielce, Bazylika Katedralna – Nadleśnictwo Kielce
- 27 sierpnia Opactwo na Świętym Krzyżu – Nadleśnictwo Łagów, Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski
- 1 września Kielce, Muzeum Narodowe – Nadleśnictwo Kielce
- 2 września Chęciny, Zamek Królewski – Nadleśnictwo Zagnańsk
- 2 września Kielce, Dawna Synagoga – Nadleśnictwo Kielce
- 3 września Szydłów, Jagielloński Pałac Królewski – Nadleśnictwo Chmielnik
- 3 września Oblęgorek, Pałacyk Henryka Sienkiewicza – Nadleśnictwo Kielce
- 4 września Kielce, Kościół pw. św. Jana Pawła II – Nadleśnictwo Kielce
- 6 września Sandomierz, Bazylika Katedralna – Nadleśnictwo Staszów
- 6 września Stara Zagość, Kościół pw. św. Jana Chrzciciela – Nadleśnictwo Pińczów
- 7 września Jędrzejów, Opactwo Cystersów – Nadleśnictwo Jędrzejów
- 8 września Starachowice, Ekomuzeum – Nadleśnictwo Starachowice
- 8 września Wiślica, Bazylika Narodzenia N.M.P. – Nadleśnictwo Pińczów
- 9 września Rytwiany, Pustelnia Złotego Lasu – Nadleśnictwo Staszów
- 9 września Karczówka – Nadleśnictwo Kielce
- 10 września Kielce, Muzeum Narodowe – Nadleśnictwo Kielce