Wydawca treści Wydawca treści

Nasiennictwo i selekcja - Szkółka

Nadleśnictwo realizuje zadania w zakresie nasiennictwa i selekcji w oparciu o opracowany program zachowania leśnych zasobów genowych oraz hodowli selekcyjnej drzew leśnych

 Program selekcji

  

 Podstawowe cele tego programu to:
1.      Zachowanie leśnych zasobów genowych, mających służyć zachowaniu trwałości lasu oraz ochronie różnorodności biologicznej.
2.      Doskonalenie bazy nasiennej w celu zapewnienia użytkownikom lasów stałej dostawy materiału rozmnożeniowego dobrej jakości i w odpowiedniej ilości.
 
3.      Selekcja drzew leśnych w celu intensyfikacji produkcji i ulepszania cech jakościowych z uwzględnieniem plastyczności i odporności drzew na czynniki biotyczne.

Aktualny stan bazy nasiennej w Nadleśnictwie Skarżysko
 
A.      Wyłączone drzewostany nasienne.
 
Ogólna powierzchnia wyłączonych drzewostanów nasiennych wynosi 70,35 ha z czego na modrzewiowe przypada 37,74 ha i na jodłowy 32,61 ha. Wszystkie wyłączone drzewostany nasienne zlokalizowane są na terenie Obrębu Skarżysko, L-ctwa Ciechostowice.
B.      Gospodarcze drzewostany nasienne
Wg stanu na 01. 01.2004 w Nadleśnictwie Skarżysko uznanych jest 517,75 ha drzewostanów nasiennych gospodarczych z czego :
     So - 437,01 ha
Jd –   45,67 ha
Dbb - 18,88 ha
Ol -      9,59 ha
Brz -    6,60 ha
C.      Uprawy pochodne.
Na dzień 01.01.2004 założonych zostało 5,60 ha upraw pochodnych oraz upraw jodłowych. Sadzonki do założenia tych upraw pochodziły z Obrębu Bliżyn, N-ctwa Suchedniów.
D.      Drzewa doborowe.
Nadleśnictwo posiada 6 drzew doborowych jodłowych uznanych w 1996 roku i 6 drzew doborowych modrzewiowych uznanych w 2000r.
Plantacje nasienne i plantacyjne uprawy nasienne.
Nadleśnictwo nie posiada plantacji nasiennych i plantacyjnych upraw nasiennych.
F. Zapotrzebowanie na materiał siewny.
Średnie roczne zapotrzebowanie na materiał siewny przedstawia się następująco:
So – 7 kg,     Md – 2 kg, Bk – 50 kg, Św – 3 kg, Jd – 30 kg, Db – 2600 kg,
Ol – 1 kg, Brz – 2 kg, . Aktualna baza drzewostanów nasiennych wyłączonych i gospodarczych jest wystarczająca.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ruszyła akcja bezpośrednia w ochronie ppoż. lasów

Ruszyła akcja bezpośrednia w ochronie ppoż. lasów

15 marca na terenie RDLP w Radomiu rozpoczęła się akcja bezpośrednia w ochronie przeciwpożarowej lasów. Choć w tym roku jest dość dużo wody w lesie to wystarczy kilka cieplejszych i słonecznych dni z wiatrem, by trawy i pokrywa runa w lesie i na terenach przyległych, zrobiły się suche, a w konsekwencji by zagrożenie pożarami raptownie wzrosło. Trwa również kampania społeczna „Stop pożarom traw”, której partnerem są Lasy Państwowe.

Ogromnym zagrożeniem o tej porze roku są przede wszystkim pożary traw. Przedwiośnie to czas, gdy nie ma jeszcze roślinności zielnej, a są suche trawy i inne rośliny. To stwarza dogodne warunki dla rozprzestrzeniającego się ognia. Nielegalne wypalanie traw przez niektórych właścicieli łąk i nieużytków może doprowadzić do bardzo poważnego pożaru, który swoim zasięgiem obejmie także pobliski las. Dlatego leśnicy i współpracujący z nimi strażacy są w pełnej gotowości i nieustannie apelują o przestrzeganie przepisów, rozsądek i ostrożne obchodzenie się z ogniem.

Miniony rok w ochronie przeciwpożarowej lasów był dość spokojny. Każdy pożar to jednak strata nie tylko finansowa, ale też ogromna szkoda dla środowiska naturalnego – giną zwierzęta i inne organizmy, niszczone jest ich miejsce bytowania. Pożar to także zagrożenie dla ludzi przebywających w lesie oraz ogromny wysiłek służb biorących udział w akcji gaśniczej.

W ubiegłym roku na terenie 23 nadleśnictw RDLP w Radomiu miało miejsce 75 pożarów o łącznej powierzchni 11,90 ha (dwa lata temu było ich 118 o pow. łącznej 34,28 ha). W leśnych statystykach odnotowano także 2 pożary lasów niepaństwowych, zagrażających lasom państwowym, o łącznej powierzchni blisko 2,45 ha (dwa lata temu było ich 20 o sumarycznej pow. 230 ha). W ich gaszeniu brali udział leśnicy, w tym samoloty gaśnicze LP.

W poszczególnych miesiącach liczba pożarów kształtowała się następująco:

  • marzec – brak pożarów, (2 lata temu 40 pożarów o łącznej pow. 12,46 ha),
  • kwiecień – 4 pożary o łącznej pow. 2,98 ha, (2 lata temu 4 pożary o łącznej pow. 0,55 ha),
  • maj – 26 pożarów o łącznej pow. 4,35 ha, (2 lata temu 32 pożarów o łącznej pow. 8,50 ha),
  • czerwiec – 19 pożarów o łącznej pow. 1,92 ha, (2 lata temu 20 pożarów o łącznej pow. 11,08 ha),
  • lipiec – 15 pożarów o łącznej pow. 2,42 ha, (2 lata temu 5 pożarów o łącznej pow. 0,84 ha),
  • sierpień – 4 pożarów o łącznej pow. 0,05 ha, (2 lata temu 10 pożarów o łącznej pow. 0,41 ha),
  • wrzesień – 5 pożarów o łącznej pow. 0,14 ha, (2 lata temu 5 pożarów o łącznej pow. 0,40 ha),
  • październik – 2 pożary o łącznej pow. 0,04 ha. (2 lata temu dokładnie tyle samo).

Akcja działań bezpośrednich w ochronie przeciwpożarowej w 2023 roku zakończyła się 15 października.

Kolejne lata pokazują, że wśród przyczyn pożarów niestety nadal przeważają podpalenia – to 69% zdarzeń, pozostałe mają przyczyny nieznane (15%), zaniedbania związane z użyciem ognia, rekreacją i wypalaniem roślinności (łącznie 13%) i inne (3%).  

Najwięcej pożarów odnotowano w nadleśnictwach: Radoszyce (16), Kozienice (13), Skarżysko (12) i Dobieszyn (6).

Dzięki sprawnemu systemowi ochrony przeciwpożarowej lasów i znacznemu zaangażowaniu sił i środków, udało się znacząco zmniejszyć wielkość średniej powierzchni pożaru. W ubiegłym roku ta średnia wyniosła 0,16 ha (2 lata temu 0,29 ha).

Ogromne znaczenie w ochronie przeciwpożarowej lasów mają samoloty gaśnicze, które biorą udział nie tylko w gaszeniu pożarów lasów, ale też często nieużytków zagrażających terenom leśnym.

W tym roku ochrona przeciwpożarowa lasów będzie kosztowała nadleśnictwa RDLP w Radomiu 9,7 mln zł. System ochrony przeciwpożarowej obejmuje utrzymanie 49 dostrzegalni przeciwpożarowych z obserwatorami lub kamerami, 23 punkty alarmowo-dyspozycyjne (służą do lokalizowania pożarów i koordynowania akcji gaśniczej), 8 automatycznych stacji meteorologicznych (są wyposażone w aparaturę do badania wilgotności ściółki, powietrza i określania stopnia pożarowego w lasach), samoloty do gaszenia pożarów (będące w stałej gotowości w bazie lotniczej w Piastowie k. Radomia i Masłowie k. Kielc), samochody gaśnicze, setki punktów czerpania wody – zbiorników wodnych i hydrantów, utrzymanie dróg przeciwpożarowych, tablice informacyjne i ostrzegawcze, pasy przeciwpożarowe chroniące tereny leśne przed pożarami i koszty dogaszania pożarów.

Warto dodać, że realizowane są też projekty współfinansowane ze środków unijnych, mające na celu usprawnienie i unowocześnienie systemu ochrony przeciwpożarowej lasów, a także dostosowanie go do zagrożeń wynikających ze zmian klimatu. W ramach ogólnopolskiego „Kompleksowego projektu adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów” nadleśnictwa z terenu RDLP w Radomiu zmodernizowały dostrzegalnie przeciwpożarowe oraz wyposażyły je w sprzęt do lokalizacji pożarów (tj. kamery dalekiego zasięgu oraz system automatycznej detekcji dymu). Prace modernizacyjne realizowane są również ze środków własnych Lasów Państwowych. Wobec zagrożeń związanych ze skutkami zmian klimatu ochrona przeciwpożarowa lasów to jeden z priorytetów działalności leśników.

Leśnicy współpracują w ochronie przeciwpożarowej lasów i zapobieganiu pożarom traw i nieużytków ze strażą pożarną i innymi służbami. 1 marca ruszyła kampania społeczna „Stop pożarom traw”, która będzie trwała do 30 kwietnia 2024 r. Lasy Państwowe są partnerem kampanii.

https://www.gov.pl/web/kgpsp/Kampania-Stop-Pozarom-Traw

https://www.gov.pl/web/kgpsp/Kampania-Stop-Pozarom-Traw?fbclid=IwAR3SmsHAE3A2YEWsmIlBrYpAJq5I96Z1QagFTNOrT58EC-GiWZUm9sgns-k