Wydawca treści Wydawca treści

Nasiennictwo i selekcja - Szkółka

Nadleśnictwo realizuje zadania w zakresie nasiennictwa i selekcji w oparciu o opracowany program zachowania leśnych zasobów genowych oraz hodowli selekcyjnej drzew leśnych

 Program selekcji

  

 Podstawowe cele tego programu to:
1.      Zachowanie leśnych zasobów genowych, mających służyć zachowaniu trwałości lasu oraz ochronie różnorodności biologicznej.
2.      Doskonalenie bazy nasiennej w celu zapewnienia użytkownikom lasów stałej dostawy materiału rozmnożeniowego dobrej jakości i w odpowiedniej ilości.
 
3.      Selekcja drzew leśnych w celu intensyfikacji produkcji i ulepszania cech jakościowych z uwzględnieniem plastyczności i odporności drzew na czynniki biotyczne.

Aktualny stan bazy nasiennej w Nadleśnictwie Skarżysko
 
A.      Wyłączone drzewostany nasienne.
 
Ogólna powierzchnia wyłączonych drzewostanów nasiennych wynosi 70,35 ha z czego na modrzewiowe przypada 37,74 ha i na jodłowy 32,61 ha. Wszystkie wyłączone drzewostany nasienne zlokalizowane są na terenie Obrębu Skarżysko, L-ctwa Ciechostowice.
B.      Gospodarcze drzewostany nasienne
Wg stanu na 01. 01.2004 w Nadleśnictwie Skarżysko uznanych jest 517,75 ha drzewostanów nasiennych gospodarczych z czego :
     So - 437,01 ha
Jd –   45,67 ha
Dbb - 18,88 ha
Ol -      9,59 ha
Brz -    6,60 ha
C.      Uprawy pochodne.
Na dzień 01.01.2004 założonych zostało 5,60 ha upraw pochodnych oraz upraw jodłowych. Sadzonki do założenia tych upraw pochodziły z Obrębu Bliżyn, N-ctwa Suchedniów.
D.      Drzewa doborowe.
Nadleśnictwo posiada 6 drzew doborowych jodłowych uznanych w 1996 roku i 6 drzew doborowych modrzewiowych uznanych w 2000r.
Plantacje nasienne i plantacyjne uprawy nasienne.
Nadleśnictwo nie posiada plantacji nasiennych i plantacyjnych upraw nasiennych.
F. Zapotrzebowanie na materiał siewny.
Średnie roczne zapotrzebowanie na materiał siewny przedstawia się następująco:
So – 7 kg,     Md – 2 kg, Bk – 50 kg, Św – 3 kg, Jd – 30 kg, Db – 2600 kg,
Ol – 1 kg, Brz – 2 kg, . Aktualna baza drzewostanów nasiennych wyłączonych i gospodarczych jest wystarczająca.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

odsłonięcia tablicy "Cud na Wisłą" – pamięci wojskowych i duchowych bohaterów Bitwy Warszawskiej

odsłonięcia tablicy "Cud na Wisłą" – pamięci wojskowych i duchowych bohaterów Bitwy Warszawskiej

W sobotę, 15 sierpnia, w Majkowie odbyła się ważna dla społeczności lokalnej uroczystość  odsłonięcia tablicy "Cud na Wisłą" – pamięci wojskowych i duchowych bohaterów Bitwy Warszawskiej.  Odsłonięcie tablicy zakończyło  projekt realizowany przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko Szaraków i Polski Korpus Drużyn Strzeleckich,  który upamiętnia ważne dla społeczności lokalnej, jak również Polski wydarzenia.

Fundatorami tablicy są Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko Szaraków, Nadleśnictwo Skarżysko i Polski Korpus Drużyn Strzeleckich.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej, która odbyła się w Kościele pw. Chrystusa Światłości Świata w Majkowie.

Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości przeszli na plac przed kościołem, gdzie nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej na ścianie pamięci.

Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie profesor Urszuli Oettingen z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, która przedstawiła historię Bitwy Warszawskiej.

W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe, przedstawiciele konsulatu generalnego w Krakowie, Andrzej Pruś, dyrektor gabinetu wojewody świętokrzyskiego, przedstawiciele samorządów lokalnych, przedstawiciele Nadleśnictwa Skarżysko oraz  społeczność lokalna.