Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Historia Nadleśnictwa Skarżysko jest ściśle związana z przeszłością obszaru leśnego Gór Świętokrzyskich

 

RYS   HISTORYCZNY
 
 
                
               Do końca 1788 roku lasy obrębu Rataje stanowiły dobra kościelne, należące do biskupów krakowskich w skład, których między innymi wchodziły lasy obecnego obrębu Rataje. W roku 1789 decyzją Sejmu Czteroletniego dobra biskupstwa zostały skonfiskowane na rzecz Skarbu Państwa Rzeczpospolitej i wówczas lasy obecnego obrębu Rataje jako część dóbr kościelnych włączono w skład dóbr rządowych do nowo utworzonego Leśnictwa Bodzentyn. Po pierwszej wojnie światowej w roku 1919 z dawnego Leśnictwa Bodzentyn zostało wydzielone Nadleśnictwo Państwowe Wierzbnik. W roku 1930 dotychczasowe Nadleśnictwo Wierzbnik zostało podzielone na dwa odrębne Nadleśnictwa Wierzbnik i Siekierno a w roku 1935 zmieniono dotychczasową nazwę Nadleśnictwa Wierzbnik na Nadleśnictwo Rataje.
                  Lasy obrębu Skarżysko i Szydłowiec były prywatną własnością i wchodziły w skład tzw. „dóbr Szydłowieckich". W roku 1828 dobra te zostały nabyte przez Skarb Państwa Królestwa Polskiego od księżny Sapieżyny z Zamojskich w zamian za dobra rządowe w woj. lubelskim, mazowieckim i sandomierskim. Z lasów tych utworzono wówczas Leśnictwo Szydłowiec. Następnie w 1919 roku z dawnego Leśnictwa Szydłowiec zostało utworzone Nadleśnictwo Państwowe Skarżysko obejmujące obecne obręby Skarżysko i Szydłowiec.
             Zarówno w okresie międzywojennym jak i powojennym w lasach tych zachodziły dalsze zmiany granic i następowały kolejne reorganizacje, aż do roku 1984, kiedy to nadleśnictwo otrzymało obecny kształt.
W okresie międzywojennym zarówno w zakresie użytkowania rębnego jak i przedrębnego oraz prac hodowlanych czynności gospodarcze wykonywane były zgodnie z obowiązującymi planami gospodarczymi. W okresie okupacji niemieckiej, na skutek rabunkowej gospodarki okupanta etaty użytkowania zostały znacznie przekroczone, przy jednoczesnym braku troski o odnowienia i pielęgnowanie upraw i młodników.
 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XXIII Targi LAS-EXPO W KIELCACH

XXIII Targi LAS-EXPO W KIELCACH

Już po raz XXIII w dniach 8-10 marca Lasy Państwowe zapraszają na Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. Wielofunkcyjność lasów, projekty w zakresie ochrony przyrody i innowacji oraz 100-lecie Lasów Państwowych to motywy przewodnie tegorocznej wystawy leśnej.

Targi LAS-EXPO objęte zostały patronatem honorowym Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Witolda Kossa.

Targi LAS-EXPO i odbywające się równolegle targi AGROTECH to jedna z największych i najważniejszych wystaw dla leśników i drzewiarzy oraz rolników w naszym kraju. Podczas wydarzenia prezentowane będą najnowsze maszyny, narzędzia i urządzenia oraz technologie stosowane w gospodarce leśnej i przemyśle drzewnym w kraju i zagranicą. Producenci maszyn i urządzeń będą rywalizowali w konkursie dla wystawców.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu wraz z nadleśnictwami Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk zapraszają zwiedzających Targi Las-Expo do odwiedzenia stoiska promocyjnego Lasów Państwowych. Na gości będzie czekać fachowa wiedza ze strony leśników oraz wiele atrakcji. Na stoisku promowana będzie działalność Lasów Państwowych, w tym wielofunkcyjność lasów, w szczególności kształtowanie funkcji społecznej oraz działania podejmowane dla realizacji jej wspólnie z funkcją ochronną i gospodarczą. Leśnicy będą informowali o projektach Lasów Państwowych w zakresie ochrony przyrody, małej retencji i przeciwdziałających skutkom zmian klimatu oraz z zakresu innowacji takich jak Las Energii czy Leśne Gospodarstwa Węglowe. Zaprezentują także samochód elektryczny, który promuje elektromobilność i upowszechnia odnawialne źródła energii.

Będzie można porozmawiać o zrównoważonym korzystaniu z zasobów lasu, w tym o różnorodnych darach lasu. Informacje będą dotyczyły także działań dotyczących zwiększania lesistości kraju (akcja skupu gruntów), turystyki, sportu i rekreacji na terenach leśnych (przewodnik turystyczny „Czas w las”, „Koncepcja zagospodarowania turystycznego dla lasów wokół Kielc”) oraz zdrowego stylu życia w oparciu o tereny leśne w miastach. Leśnicy przedstawią również osiągnięcia związane ze 100-leciem działalności Lasów Państwowych.

Fachowe porady będą dotyczyły szczegółów prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej, odnowień, możliwości zakupu drewna oraz sadzonek drzew i krzewów leśnych. Będzie można wymienić doświadczenia dotyczące nowych technologii, maszyn i urządzeń stosowanych w leśnictwie do wykonywania prac leśnych, monitorowania stanu lasu, planowania i analizowania.

Zwiedzający otrzymają materiały promocyjno-edukacyjne: foldery, mapy, przewodniki opisujące najciekawsze miejsca w lasach RDLP w Radomiu oraz sadzonki drzew leśnych.

Specjalną atrakcją będzie obecność Zespołu Sygnalistów Myśliwskich działającego przy RDLP w Radomiu, który tworzą leśnicy – pasjonaci muzyki myśliwskiej. Obecni będą także sygnaliści i sokolnicy z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.

Podczas Targów LAS-EXPO będzie można również zapoznać się z ofertą Ośrodka Techniki Leśnej w Jarocinie https://www.otljarocin.lasy.gov.pl/.

Stoisko wystawiennicze LP będzie można zwiedzać podczas trzech dni targów:

  • 8 marca w godz. 10-16; stoisko obsługują Nadleśnictwo Kielce i Nadleśnictwo Daleszyce;
  • 9 marca w godz. 9-16; stoisko obsługują Nadleśnictwo Skarżysko i Nadleśnictwo Zagnańsk;
  • 10 marca w godz. 9-16; stoisko obsługują Nadleśnictwo Suchedniów i Nadleśnictwo Łagów.

Serdecznie zapraszamy – sektor C, stoisko 3.

Więcej informacji na stronie: https://www.targikielce.pl/las-expo