Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Historia Nadleśnictwa Skarżysko jest ściśle związana z przeszłością obszaru leśnego Gór Świętokrzyskich

 

RYS   HISTORYCZNY
 
 
                
               Do końca 1788 roku lasy obrębu Rataje stanowiły dobra kościelne, należące do biskupów krakowskich w skład, których między innymi wchodziły lasy obecnego obrębu Rataje. W roku 1789 decyzją Sejmu Czteroletniego dobra biskupstwa zostały skonfiskowane na rzecz Skarbu Państwa Rzeczpospolitej i wówczas lasy obecnego obrębu Rataje jako część dóbr kościelnych włączono w skład dóbr rządowych do nowo utworzonego Leśnictwa Bodzentyn. Po pierwszej wojnie światowej w roku 1919 z dawnego Leśnictwa Bodzentyn zostało wydzielone Nadleśnictwo Państwowe Wierzbnik. W roku 1930 dotychczasowe Nadleśnictwo Wierzbnik zostało podzielone na dwa odrębne Nadleśnictwa Wierzbnik i Siekierno a w roku 1935 zmieniono dotychczasową nazwę Nadleśnictwa Wierzbnik na Nadleśnictwo Rataje.
                  Lasy obrębu Skarżysko i Szydłowiec były prywatną własnością i wchodziły w skład tzw. „dóbr Szydłowieckich". W roku 1828 dobra te zostały nabyte przez Skarb Państwa Królestwa Polskiego od księżny Sapieżyny z Zamojskich w zamian za dobra rządowe w woj. lubelskim, mazowieckim i sandomierskim. Z lasów tych utworzono wówczas Leśnictwo Szydłowiec. Następnie w 1919 roku z dawnego Leśnictwa Szydłowiec zostało utworzone Nadleśnictwo Państwowe Skarżysko obejmujące obecne obręby Skarżysko i Szydłowiec.
             Zarówno w okresie międzywojennym jak i powojennym w lasach tych zachodziły dalsze zmiany granic i następowały kolejne reorganizacje, aż do roku 1984, kiedy to nadleśnictwo otrzymało obecny kształt.
W okresie międzywojennym zarówno w zakresie użytkowania rębnego jak i przedrębnego oraz prac hodowlanych czynności gospodarcze wykonywane były zgodnie z obowiązującymi planami gospodarczymi. W okresie okupacji niemieckiej, na skutek rabunkowej gospodarki okupanta etaty użytkowania zostały znacznie przekroczone, przy jednoczesnym braku troski o odnowienia i pielęgnowanie upraw i młodników.
 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Trwa akcja Straży Leśnej „Jesień 23”

Trwa akcja Straży Leśnej „Jesień 23”

W lasach całej Polski, w tym na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Straż Leśna prowadzi akcję „Jesień 23”. Działania potrwają do 8 października.

Celem akcji jest zapewnienie wszystkim użytkownikom możliwości bezpiecznego korzystania z lasu oraz ochrona zasobów przyrodniczych poprzez egzekwowanie od osób przebywających na terenach leśnych zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami. Działania mają też za zadanie wykrycie i zwalczanie tzw. szkodnictwa leśnego, czyli m.in. kradzieży drewna, nielegalnego wjazdu pojazdem do lasu, wywożenia do lasu śmieci. Kontrolowane są także samochody przewożące drewno.

 

W akcji na terenie RDLP w Radomiu biorą udział strażnicy ze wszystkich nadleśnictw, wspierają ich funkcjonariusze policji, Polskiej Straży Łowieckiej i Polskiej Straży Rybackiej. W działaniach strażnikom pomaga też nowoczesny sprzęt, jak kamery, fotopułapki i drony.

 

W ubiegłym roku strażnicy leśni w czasie akcji „Jesień” przeprowadzili 270 kontroli, podczas których wykryli bez mała 600 nieprawidłowości. Najwięcej ujawnionych przypadków dotyczyło nielegalnego wjazdu do lasu (ponad 400). Funkcjonariusze Straży Leśnej wykryli też pięć zdarzeń dotyczących nielegalnego wyrębu drzewa.

 

Działania tego typu prowadzone są w Lasach Państwowych każdego roku, ponieważ mimo coraz lepszej wykrywalności przypadków łamania przepisów prawa przez różne grupy społeczne, wciąż dochodzi do wielu sytuacji bezprawnego korzystania z lasu.