Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Polski przebój

Polskie produkty powstałe z użyciem drewna – meble, stolarka okienna i drzwiowa, jachty czy papier i opakowania – to prawdziwe przeboje rynkowe.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

magazyn "las- dobre sąsiedztwo"

magazyn "las- dobre sąsiedztwo"

Ukazał się magazyn Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Świętokrzyska  pt.  „Las – dobre sąsiedztwo".  Na jego łamach leśnicy i współpracujący z nimi przyrodnicy opowiadają jak różnorodny jest las i jak wiele korzyści wynika z jego sąsiedztwa.

W magazynie leśnicy zachęcają do bliższego poznania lasu i korzystania z jego dobrodziejstw. Zostały w nim zawarte informacje o LKP Puszcza Świętokrzyska – o niezwykłych walorach Puszczy Jodłowej, ale też o wydarzeniach edukacyjno-promocyjnych, w których można wziąć udział – z Darami Świętokrzyskich Lasów na czele.

Opisane zostały przyrodnicze perełki regionu takie jak legendarny dąb Bartek, rezerwaty Świnia Góra, Białe Ługi, Karczówka oraz świętokrzyskie gołoborza i jaskinie. Z wywiadów z przyrodnikami można się dowiedzieć, jakie badania i działania ochronne prowadzone są wspólnie z leśnikami w odniesieniu do popielic, dziuplaków i wilków.

Nie zabrakło tematyki związanej z dziedzictwem kulturowym i historycznym świętokrzyskich lasów. W publikacji są artykuły o śladach po spacyfikowanych wsiach, takich jak Orłowiny i Wojteczki, miejscach pamięci narodowej i śródleśnych miejscach kultu religijnego nie wszystkim znanych, takich jak kaplica na Górze Witosławskiej. Wśród ciekawostek znalazły się historia serwitutów oraz leśnych szkół, które poprzedzały funkcjonowanie Technikum Leśnego w Zagnańsku.

O tym, że las jest w dobrych rękach leśnicy opowiadają w artykułach o projektach i działaniach takich jak mała retencja wodna i ochrona borów chrobotkowych. Są też tematy trudne związane z problemem śmieci oraz kradzieżami choinek i stroiszu.

O tym, że las to bogactwo funkcji można się przekonać czytając wywiad z dyrektorem generalnym Lasów Państwowych o leśnych gospodarstwach węglowych oraz artykuły i wywiady o zastosowaniu drewna, o leśnej kuchni i grzybnej kniei.

Las do dobre sąsiedztwo. W magazynie zawarte zostały informacje i porady jak nie zgubić się w lesie, jaką aktywność wybrać i czego możemy oczekiwać od leśnych edukatorów. Leśnicy nie zapomnieli o najmłodszych – dla nich przygotowany został kurs wykonania szyszkoludka.

 

*****

Magazyn LKP Puszcza Świętokrzyska „Las – dobre sąsiedztwo" został wydany w nakładzie 10 tys. egz. 80% kosztów dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Można go otrzymać w nadleśnictwach: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk. Autorami niemal wszystkich artykułów zamieszczonych w magazynie są leśnicy, a cenne uzupełnienie tych materiałów stanowią wywiady z przedstawicielami instytucji i organizacji, które współpracują z Lasami Państwowymi.

 

Załącznik:

Magazyn LKP Puszcza Świętokrzyska „Las – dobre sąsiedztwo"