Wydawca treści Wydawca treści

Warunki przyrodnicze

W skali nadleśnictwa dominującymi siedliskowymi typami lasu są Las mieszany wyżynny świeży i Las mieszany wyżynny wilgotny. Łącznie zajmują one 7152,92 ha czyli 45,71% powierzchni leśnej. Przyjmując za kryterium warunki wilgotnościowe, siedliska zajmują: - świeże – 67,75 % powierzchni (10601,84 ha), - wilgotne – 30,84 % powierzchni (4826,13 ha), - bagienne - 1 % powierzchni (156,63 ha).

Siedliska
     
                 Dominującymi typami siedliskowymi w Nadleśnictwie są;
·         LMwyżśw       - zajmujący 4345,60 ha, co stanowi 27,78 %
·         LMwyżw        -         „        2807,34 ha, co stanowi 17,93%
·         LMwyżśw       -         „        1798,31 ha, co stanowi 11,49%
·         LMśw         -        „        1739,20 ha, co stanowi 11,11%
W dalszej kolejności BMśw – 9,81%,  LMw 4,41%, BMwyżśw 4,14%, Lwyżw 3,82% BMw 3,34%. Udział pozostałych siedlisk (Bśw, Bw, Bmb, Lmb, Lśw, Lw, Lł, Ol, OlJ, BMwyżw, OlJwyż) jest niewielki i wynosi 6,2%.
     

 
      Gatunki
                   Najważniejszym gatunkiem lasotwórczym we wszystkich obrębach jest sosna, która jako gatunek panujący zajmuje 68,51% powierzchni leśnej. Na drugim miejscu znajdują się drzewostany z panującą jodłą 23,10%. Pozostałe gatunki : Brz, Ol, Db, Św, Md, Bk, Gb, Oś stanowią ok. 8% powierzchni. Po ostatnim urządzaniu lasu (stan na 01.01.2008) typy siedliskowe lasu uległy znaczącej zmianie w kierunku bardziej żyznych, co zobowiązuje nadleśnictwo do przebudowy drzewostanów i wprowadzania większej ilości gatunków liściastych zgodnie z obowiązującymi typami gospodarczymi drzewostanów.
     
 

 
 
      Struktura wiekowa
               W Nadleśnictwie Skarżysko przeciętny wiek drzewostanu wynosi 63 lata, przeciętna zasobność na 1 ha 230 m3 , przeciętny przyrost 3,66 m3 /ha.
Struktura wiekowa drzewostanów przedstawia się następująco:

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

KO

KDO

6,03%

9,25%

28,66%

24%

15,30%

4,57%

2,14%

0,4%

8,76%

0,27%


Drzewostany rębne i blisko rębne zajmują 33,8% powierzchni leśnej i zapewniają ciągłość użytkowania na kilka najbliższych okresów gospodarczych.
 Przyjęte wieki rębności:
Wieki rębności przyjęto w oparciu o ustalenia I Komisji Techniczno -Gospodarczej, na podstawie Zarządzenia Nr 36 DGLP z dnia 19.05.2004r. oraz & 83 IUL.
So - 110 lat
Md,Bk,Js,Jw - 120 lat
Jd - 140 lat
Db - 160 lat Obręb Rataje i Skarżysko.  140 lat Obręb Szydłowiec
Św, Gb, Brz, Ol, Ak - 80 lat
Ol - odroślowa - 60 lat
Os - 50

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Stop nieetycznym zbieraczom poroża

Stop nieetycznym zbieraczom poroża

Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze nie naruszają obowiązujących w lasach zasad, a przede wszystkim nie płoszą zwierząt. Od 23 lutego, Lasy Państwowe przeprowadzą akcję kontrolno-prewencyjną, która ma zapobiegać takim nieetycznym przypadkom.

Zrzutami nazywamy poroże zrzucane co roku przez zwierzęta jeleniowate – sarny, łosie i jelenie. Te ostatnie pozbywają się poroża właśnie na przełomie lutego i marca. To gratka dla poszukiwaczy. Wielu zbiera je do własnych kolekcji, niektórzy na sprzedaż. Cena zaczyna się od kilkudziesięciu złotych za kilogram, a za największe okazy płaci się dwu-, trzykrotnie więcej. Z poroży wytwarza się oryginalne przedmioty użytkowe i galanterię.

Niestety cześć osób w pogoni za znaleziskami zachowuje się nieodpowiedzialnie. Celowo tropiąc chmary jeleni, zmusza je do ciągłego przemieszczania się. Gruba pokrywa śnieżna, mróz i bardzo ograniczony dostęp do pożywienia to wystarczająco duże trudności dla zwierząt. Zmuszanie ich do ucieczki w takich warunkach, przepędzanie z bezpiecznych i zasobnych w karmę ostoi zakrawa na okrucieństwo.

Najprawdopodobniej chciwość zbieraczy była przyczyną ostatniej tragedii w okolicach Ińska w zachodniopomorskim. Wypłoszona chmara 30 jeleni weszła na zamarznięte jezioro. Lód nie wytrzymał i mimo ofiarnej akcji strażaków 15 zwierząt utonęło.

- To niedopuszczalne, by zwierzęta padały ofiarą zachłanności – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Ten przypadek skłonił nas do przyjrzenia się problemowi. W najbliższym czasie Straż Leśna przeprowadzi akcję, którą ma na celu przeciwdziałanie nieetycznym występkom.

Akcja o kryptonimie „Wieniec” (tak określa się poroże jelenia) będzie miała charakter ogólnopolski. Weźmie w niej udział ok. tysiąc strażników leśnych. Będą patrolować szczególnie te okolice, skąd pochodzą doniesienia o nieprawidłowym zachowaniu zbieraczy poroży. Chodzi o egzekwowanie zachowań zgodnych z przepisami. O wsparcie będzie proszona Państwowa Straż Łowiecka i Policja.

Celem nieetycznych zbieraczy są przede wszystkim jelenie. Ich krajowa populacja od kilku lat przekracza 200 tys. osobników i jest być może najliczniejsza w historii. Zwierzęta posiadają okazałe poroże – jedna tyka może ważyć nawet 5 kg. W trudnych, zimowych warunkach, zwierzęta gromadzą się w duże stada. Tropienie takich chmar na śniegu zwiększa szanse znalezienia zrzutów. Jednak ciągłe nękanie takich stad nie tylko osłabia i stwarza zagrożenie dla zwierząt. To również potencjalne zagrożenie dla kierowców. Nietrudno o wypadek, gdy na śliską drogę wypadają zwierzęta, spłoszone przez zbieraczy poroży.

Zbiór zrzutów jest legalny, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego, a nie w parku narodowym czy rezerwacie przyrody. Poszukiwacze nie powinni także naruszać zakazów wstępu obowiązujących w lasach. M.in. nie powinni zapuszczać się w uprawy i młodniki do 4 m wysokości.

Poroże to twardy, kostny twór, który noszą samce krajowych jeleniowatych. Ma rolę reprezentacyjną – pozwala demonstrować siłę i możliwości reprodukcyjne. Bywa orężem do walki z rywalami. Po okresie godów w zasadzie przestaje być potrzebne i jest zrzucane. Pozbywanie się poroża i jego odrastanie to coroczny proces.