Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Życzenia i kolęda od leśników

Życzenia i kolęda od leśników

Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu przygotowali życzenia na święta Bożego Narodzenia w formie kolędy.

Kolędę "Dzisiaj w Betlejem" zaśpiewali utalentowani wokalnie pracownicy z biura RDLP w Radomiu i nadleśnictw:
Marek Szary, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych i rozwoju RDLP w Radomiu,
Dorota Święcka z RDLP w Radomiu,
Renata Kowalczyk z Nadleśnictwa Dobieszyn,
Agnieszka Kozieł-Chojnacka z Nadleśnictwa Skarżysko,
Roman Noworycki z RDLP w Radomiu,
Kamil Kubicki z Nadleśnictwa Barycz.
 
Nagranie plenerowe zostało wykonane w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum im. ks. pb. Jana Chrapka w Nadleśnictwie Marcule. 
 
Dziękujemy za udział w nagraniu, a Nadleśnictwu Marcule za przygotowanie pleneru.

Szczęśliwych, pełnych miłości i rodzinnego ciepła Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia, pełnego optymizmu, szczęścia i pomyślności.

Życzy w imieniu własnym oraz pracowników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

Dyrektor dr inż. Andrzej Matysiak