Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XV Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny z nadleśnictwami LKP „Puszcza Świętokrzyska”

XV Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny z nadleśnictwami LKP „Puszcza Świętokrzyska”

20 września leśnicy z nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk zapraszają na XV Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny, który odbędzie się na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni k/Kielc.

 

Nadleśnictwa przygotowały wiele atrakcji, w tym warsztaty z rozpoznawania grzybów, tropów zwierząt, drzew i krzewów leśnych i popularnych ziół leśnych. Tym, którzy będą szukali wyciszenia leśnicy zaproponują leśną strefę relaksu. Wydarzenie będzie również doskonałą okazją do zaprezentowania atrakcji turystycznych regionu, a przede wszystkim do porozmawiania z leśnikami o ich pracy i prowadzonej zrównoważonej gospodarce leśnej.

 

Wśród atrakcji podczas wydarzenia przygotowano m.in. degustację produktów i potraw regionalnych, występy zespołów ludowych i folkowych. Odbędą się kiermasze rękodzieła, warsztaty wykonywania jesiennych bukietów, pokazy tradycyjnych rzemiosł i obrzędów: darcie pierza, kiszenie kapusty, przędzenie na przęślicy. Będzie można również zakupić wyroby regionalne.

 

Przygotowano również szereg atrakcji dla dzieci, w tym gry i zabawy sportowo-rekreacyjne, konkursy czy warsztaty artystyczne związane z tradycjami i folklorem regionu świętokrzyskiego.

 

Organizatorami wydarzenia są Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Muzeum Wsi Kieleckiej.