Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Udana akcja #sadziMY

Udana akcja #sadziMY

30 września i 1 października podczas akcji #sadziMY leśnicy z nadleśnictw i biura Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu przekazali społeczeństwu 30 tys. sadzonek rodzimych gatunków drzew.

Podczas trzeciej edycji wspólnej ogólnopolskiej akcji z udziałem Pary Prezydenckiej każdy mógł odebrać drzewko i posadzić w swoim otoczeniu.

Akcję oficjalnie zainaugurowali Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. 1 października Para Prezydencka wzięła udział w sadzeniu drzew w Nadleśnictwie Piotrków (RDLP w Łodzi), wspólnie z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami i pracownikami Lasów Państwowych. Na powierzchni ponad 3 ha w Lesie Wolbromskim na obrzeżach Piotrkowa Trybunalskiego zasadzone zostały sosny, buki i jarzęby.

W regionie radomskim i świętokrzyskim sadzonki leśnicy przekazywali przy siedzibie biura RDLP w Radomiu, przy siedzibach nadleśnictw, ale też na szkółkach leśnych – jednej z najnowocześniejszych w Polsce szkółce kontenerowej - Gospodarstwie Nasienno-Szkółkarskim w Sukowie (Nadleśnictwo Daleszyce) i Nadleśnictwie Grójec (szkółka w Żabiej Woli). Sadzonki przekazywano także w miastach – w Kozienicach (Nadleśnictwo Kozienice), Białobrzegach (Nadleśnictwo Dobieszyn), Łagowie (Nadleśnictwo Łagów), Stąporkowie (Nadleśnictwo Stąporków). Leśnicy łączyli przekazywanie drzewek z leśną edukacją i informowaniem w jaki sposób i gdzie najlepiej posadzić poszczególne gatunki. Posadzenie drzewa to znakomity sposób, by upamiętnić ważne wydarzenie dla rodziny czy lokalnej społeczności. I powód do spotkania w gronie bliskich i przyjaciół.

– Lasy, drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas – podkreśla Józef Kubica, p.o. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. – Lasów w Polsce stale przybywa, zajmują już jedną trzecią powierzchni kraju. Akcja #sadziMY jest organizowana po to, żeby jednoczyć wszystkich wokół przyrody, lasy to dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować.