Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ćwiczenia na terenie Nadleśnictwa Skarżysko

Ćwiczenia na terenie Nadleśnictwa Skarżysko

10 sierpnia 2021r. strażacy z KP PSP w Skarżysku-Kamiennej wraz ze strażakami z OSP z terenu powiatu skarżyskiego uczestniczyli w ćwiczeniach na terenie Nadleśnictwa Skarżysko w Leśnictwie Skarżysko-Książęce i Leśnictwie Budki). Ćwiczenia zostały przeprowadzone zgodnie z wnioskami ujętymi w analizie zagrożeń opracowanej dla województwa Świętokrzyskiego.

           Ćwiczenia obejmowały praktyczne sprawdzenie możliwości i warunków prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej na obszarach leśnych. Miejsce ćwiczeń zostało wskazane przez Nadleśnictwo Skarżysko. Jest to obszar szczególnie narażony na dynamiczny rozwój pożaru.

            Celem ćwiczeń było zapoznanie się z przebiegiem dróg dojazdowych w tym obszarze, praktycznym sprawdzeniem możliwości punktu poboru wody, a także doskonalenie umiejętności strażaków prowadzenia działań ratowniczo gaśniczych na terenach leśnych oraz dostarczania wody na duże odległości przy użyciu sprzętu będącego na wyposażeniu KP PSP w Skarżysku-Kamiennej. Sprawdzono również procedury alarmowania i współpracy ze służbami leśnymi. W ćwiczeniach był również epizod medyczny, który był nadzorowany przez Powiatowego Koordynatora Medycznego.

 

            Jednym z elementów ćwiczeń było sprawienie magistrali zasilającej samochody gaśnicze na odcinku 250m z równoczesnym podaniem 6 prądów gaśniczych. W ćwiczeniach wzięło udział 5 pojazdów PSP, zastęp OSP z Lipowego Pola Plebańskiego i Skarżyska-Kamiennej, łącznie 23 ratowników oraz samochód z modułem gaśniczym z Nadleśnictwa Skarżysko. W trakcie prowadzenia manewrów wezwany przez Nadleśnictwo samolot gaśniczy dokonał zrzutu wody w miejsce pozorowanego pożaru.

 

            Założony zamiar taktyczny oraz wszystkie cele zostały zrealizowane. Przeprowadzone ćwiczenia pozwoliły na zdobycie doświadczenia, które pozwoli na szybkie prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych na obszarach leśnych.

 

            Podsumowania ćwiczeń dokonał Komendant Powiatowy PSP w Skarżysku-Kamiennej st. bryg. Marcin Machowski oraz Michał Farys Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Skarżysko.

Zdjęcia: mł. bryg. Marcin Kuźdub - KP PSP w Skarżysku-Kamiennej, Ewelina Grunt – Nadleśnictwo Skarżysko