Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Użytkiem ekologicznym nazywamy teren nieleśny (w rozumieniu kategorii użytku gruntowego), objęty ochroną prawną w celu zachowania ekosystemów mających znaczenie dla różnorodności biologicznej.

 Użytkami ekologicznymi mogą być: naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nie użytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania.

        Aktualnie na terenie nadleśnictwa znajduje się jeden użytek ekologiczny, jest to śródleśne bagno. Oprócz wymienionego bagna w Nadleśnictwie Skarżysko znajdował się jeszcze jeden obiekt ekologiczny o powierzchni 3,33 ha  w oddziale 144 a - obrębu Skarżysko (wg ewidencji powszechnej nadal jest to użytek ekologiczny), jednak ze względu na zmianę charakteru i utratę walorów przyrodniczych nie został on ponownie uznany i obecnie nie posiada mocy prawnej.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XX jubileuszowe targi Las-Expo

XX jubileuszowe targi Las-Expo

Po blisko dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, w halach Targów Kielce w dniach 8-10 października odbyły się Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami  Leśnymi LAS-EXPO. To już XX edycja wystawy, która od lat towarzyszy jednej z największych rolniczych imprez wystawienniczych w Europie.

Tradycyjnie targi LAS-EXPO objęte zostały honorowym patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Podczas uroczystości otwarcia Marek Szary, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu podkreślił znaczenie realizacji zasady trwałości lasu w gospodarce leśnej oraz rolę leśników w spełnianiu różnorodnych oczekiwań i potrzeb społecznych. Wielofunkcyjny model zarządzania terenów podlegających Lasom Państwowych sprawia, że funkcje przyrodnicze, gospodarcze oraz społeczne są w pełni realizowane i wzajemnie się uzupełniają.

Zastępca dyrektora RDLP odebrał również okolicznościowy dyplom dla Lasów Państwowych z okazji jubileuszu XX-lecia Targów LAS-EXPO z podziękowaniem za wieloletni udział w wydarzeniu.

Podczas targów zaprezentowali się przedstawiciele branży drzewnej oraz sektora usług leśnych. Na firmowych stoiskach zaprezentowano najnowsze maszyny, techniczne nowinki, a także informatyczne rozwiązania dla gospodarki leśnej.

Oferta wystawców jak co roku skierowana była do właścicieli tartaków, firm zajmujących się pozyskaniem drewna oraz jego transportem, ale również przedsiębiorców przerabiających surowiec drzewny.

Swoje stoisko miały również Lasy Państwowe, które były reprezentowane przez leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz nadleśnictw wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Świętokrzyska: Daleszyce, Łagów, Kielce, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk. Radomskich leśników podobnie jak w poprzednich latach wspierali Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu oraz sygnaliści myśliwscy i sokolnicy z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.

Tematem przewodnim stoiska Lasów Państwowych była wielofunkcyjna gospodarka leśna wpisująca się w kampanię Dla Lasu Dla Ludzi. Leśnicy zachęcali do aktywnego wypoczynku w lesie oraz promowali program Zanocuj w lesie. Służyli również doradztwem w zakresie zalesiania i prowadzenia zabiegów hodowlanych na gruntach porolnych, można było od nich otrzymać sadzonkę z Gospodarstwa Nasienno-Szkółkarskiego Nadleśnictwa Daleszyce.