Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Plan Urządzenia Lasu

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XX jubileuszowe targi Las-Expo

XX jubileuszowe targi Las-Expo

Po blisko dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, w halach Targów Kielce w dniach 8-10 października odbyły się Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami  Leśnymi LAS-EXPO. To już XX edycja wystawy, która od lat towarzyszy jednej z największych rolniczych imprez wystawienniczych w Europie.

Tradycyjnie targi LAS-EXPO objęte zostały honorowym patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Podczas uroczystości otwarcia Marek Szary, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu podkreślił znaczenie realizacji zasady trwałości lasu w gospodarce leśnej oraz rolę leśników w spełnianiu różnorodnych oczekiwań i potrzeb społecznych. Wielofunkcyjny model zarządzania terenów podlegających Lasom Państwowych sprawia, że funkcje przyrodnicze, gospodarcze oraz społeczne są w pełni realizowane i wzajemnie się uzupełniają.

Zastępca dyrektora RDLP odebrał również okolicznościowy dyplom dla Lasów Państwowych z okazji jubileuszu XX-lecia Targów LAS-EXPO z podziękowaniem za wieloletni udział w wydarzeniu.

Podczas targów zaprezentowali się przedstawiciele branży drzewnej oraz sektora usług leśnych. Na firmowych stoiskach zaprezentowano najnowsze maszyny, techniczne nowinki, a także informatyczne rozwiązania dla gospodarki leśnej.

Oferta wystawców jak co roku skierowana była do właścicieli tartaków, firm zajmujących się pozyskaniem drewna oraz jego transportem, ale również przedsiębiorców przerabiających surowiec drzewny.

Swoje stoisko miały również Lasy Państwowe, które były reprezentowane przez leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz nadleśnictw wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Świętokrzyska: Daleszyce, Łagów, Kielce, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk. Radomskich leśników podobnie jak w poprzednich latach wspierali Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu oraz sygnaliści myśliwscy i sokolnicy z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.

Tematem przewodnim stoiska Lasów Państwowych była wielofunkcyjna gospodarka leśna wpisująca się w kampanię Dla Lasu Dla Ludzi. Leśnicy zachęcali do aktywnego wypoczynku w lesie oraz promowali program Zanocuj w lesie. Służyli również doradztwem w zakresie zalesiania i prowadzenia zabiegów hodowlanych na gruntach porolnych, można było od nich otrzymać sadzonkę z Gospodarstwa Nasienno-Szkółkarskiego Nadleśnictwa Daleszyce.