Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Życzenia i kolęda od leśników

Życzenia i kolęda od leśników

Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu przygotowali życzenia na święta Bożego Narodzenia w formie kolędy.

Kolędę "Dzisiaj w Betlejem" zaśpiewali utalentowani wokalnie pracownicy z biura RDLP w Radomiu i nadleśnictw:
Marek Szary, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych i rozwoju RDLP w Radomiu,
Dorota Święcka z RDLP w Radomiu,
Renata Kowalczyk z Nadleśnictwa Dobieszyn,
Agnieszka Kozieł-Chojnacka z Nadleśnictwa Skarżysko,
Roman Noworycki z RDLP w Radomiu,
Kamil Kubicki z Nadleśnictwa Barycz.
 
Nagranie plenerowe zostało wykonane w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum im. ks. pb. Jana Chrapka w Nadleśnictwie Marcule. 
 
Dziękujemy za udział w nagraniu, a Nadleśnictwu Marcule za przygotowanie pleneru.

Szczęśliwych, pełnych miłości i rodzinnego ciepła Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia, pełnego optymizmu, szczęścia i pomyślności.

Życzy w imieniu własnym oraz pracowników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

Dyrektor dr inż. Andrzej Matysiak