Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podsumowanie akcji „Jesień 22”

Podsumowanie akcji „Jesień 22”

Strażnicy leśni wraz z terenowymi pracownikami nadleśnictw, policją i strażą łowiecką w dniach 21-30 września uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji „Jesień 22”. Działania miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa korzystającym z lasu, ochronę zasobów przyrodniczych, a w szczególności egzekwowanie od osób przebywających na terenach leśnych zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami.

W akcji na terenie nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu uczestniczyło 64 strażników leśnych. Wspólnie z pozostałymi służbami przeprowadzili 270 kontroli, podczas których wykryli 573 nieprawidłowości. Wśród niewłaściwych zachowań najwięcej było przypadków nielegalnego wjazdu pojazdami do lasów – aż 417, w tym jeden przypadek tzw. nielegalnego off-roadu. W dalszej kolejności wykryto przypadki zaśmiecania lasu – 17. Aż 16 z nich dotyczyło wędkarzy, łowiących ryby w zalewie Siczki. Ponadto strażnicy leśni wykryli pięć przypadków nielegalnego wyrębu drzewa. Wartość skradzionego w ten sposób drewna wyceniono na prawie tysiąc złotych.

W trakcie akcji stwierdzono też dwa przypadki kłusownictwa. Do jednego z nich doszło w leśnictwie Stróża w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski. Podczas pełnienia obowiązków służbowych podleśniczy znalazł na zrębie tuszę łosia, pozbawioną głowy. Zwierzę zostało prawdopodobnie postrzelone. O sprawie została poinformowana policja. Do drugiego zdarzenia doszło w leśnictwie Rajec w Nadleśnictwie Radom – tu pracownik znalazł zastrzelonego łosia. Ta sprawa również została zgłoszona policji.

W ramach akcji „Jesień 22” strażnicy kontrolowali również środki transportu przewożące drewno oraz składowanie drewna. Wykryli jeden przypadek niewłaściwego przewozu drewna.

Warto dodać, że w trakcie prowadzonych działań nie wykryto przypadków kradzieży drewna oraz niszczenia i kradzieży mienia (np. infrastruktury turystycznej). Nie miały też miejsca zdarzenia szczególnie niebezpieczne.

Stosunkowo mała liczba przypadków kradzieży drewna, kłusownictwa i niszczenia mienia pokazuje skuteczność strażników leśnych w walce ze szkodnictwem leśnym.

Podsumowując tegoroczną akcję na terenie RDLP w Radomiu straż leśna podkreśla również znaczącą rolę pozostałych służb, w tym policji i straży łowieckiej, w przeprowadzeniu działań. Współpraca z innymi służbami daje dodatkowe wymierne efekty w przeciwdziałaniu łamania prawa na terenie lasów. Wspólne działania regulują porozumienia podpisywane przez służby.

Akcja o kryptonimie „Jesień 22” miała charakter ogólnopolski. W całym kraju wzięło w niej udział prawie tysiąc strażników leśnych, którzy wykryli ponad 12,5 tys. nieprawidłowości. Okazało się, że największym problemem w skali kraju jest nielegalny wjazd pojazdem do lasu – ponad 9,5 tysiąca przypadków.