Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

#smieciwlesie #zabierz5zlasu

#smieciwlesie #zabierz5zlasu

Kogo nie denerwują śmieci w lesie? Chyba każdego kto ten las kocha i lubi w nim przebywać. A jednak w każdym lesie można znaleźć śmieci przyniesione przez człowieka. Czasami jest to pojedyncza butelka lub puszka porzucone przy drodze a czasami całe „wysypisko” przywiezione samochodem i wywalone w zagłębieniu terenu.  Długo staraliśmy się zrozumieć ludzi to czyniących. Okazało się, że świat ciągle skrywa tajemnice nie do przeniknięcia. Dotyczy to również motywacji ludzi wyrzucających śmieci do lasu, mimo że i tak za ich wywóz co miesiąc płacą (czy wystawią pojemnik przed bramę czy też nie).

Mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej zainicjowali akcję sprzątania lasu. Na portalu społecznościowym zostało zamieszone ogłoszenie pod którym podpisało się kilka osób. Została utworzona grupa sprzątamy lasy Skarżyskie. Na inicjatywę odpowiedziało również Nadleśnictwo Skarżysko, które ze swojej strony zapewniło worki oraz utylizację śmieci. W sobotę o godz. 10.00 kilka chętnych osób zebrało się w umówionym miejscu z zachowaniem wszystkich reżimów sanitarnych udało się na spacer i każdy posprzątał mały kawałek lasu. Wszyscy bardzo zadowoleni ze spaceru i każdy dumny ze mógł zrobić coś dobrego dla siebie, lasu i innych. Liczymy że praca zostanie doceniona przez pozostałych mieszkańców i tak jak zabierają ze sobą różne rzeczy na spacer prośba aby puste opakowania które prawie nic nie ważą również zabrali z powrotem do kosza. Liczymy że kolejne akcję zachęcą większą liczbę mieszkańców do angażowania się w ramach akcji #zabierz5z lasu. Akcja ma na celu porządkowanie terenu w którym przebywamy. Będąc w lesie zabierz 5 (minimum, może być więcej!) śmieci znalezionych w lesie do domu i wyrzuć je do śmieci domowych, pamiętając o sortowaniu. Pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.