Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XX jubileuszowe targi Las-Expo

XX jubileuszowe targi Las-Expo

Po blisko dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, w halach Targów Kielce w dniach 8-10 października odbyły się Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami  Leśnymi LAS-EXPO. To już XX edycja wystawy, która od lat towarzyszy jednej z największych rolniczych imprez wystawienniczych w Europie.

Tradycyjnie targi LAS-EXPO objęte zostały honorowym patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Podczas uroczystości otwarcia Marek Szary, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu podkreślił znaczenie realizacji zasady trwałości lasu w gospodarce leśnej oraz rolę leśników w spełnianiu różnorodnych oczekiwań i potrzeb społecznych. Wielofunkcyjny model zarządzania terenów podlegających Lasom Państwowych sprawia, że funkcje przyrodnicze, gospodarcze oraz społeczne są w pełni realizowane i wzajemnie się uzupełniają.

Zastępca dyrektora RDLP odebrał również okolicznościowy dyplom dla Lasów Państwowych z okazji jubileuszu XX-lecia Targów LAS-EXPO z podziękowaniem za wieloletni udział w wydarzeniu.

Podczas targów zaprezentowali się przedstawiciele branży drzewnej oraz sektora usług leśnych. Na firmowych stoiskach zaprezentowano najnowsze maszyny, techniczne nowinki, a także informatyczne rozwiązania dla gospodarki leśnej.

Oferta wystawców jak co roku skierowana była do właścicieli tartaków, firm zajmujących się pozyskaniem drewna oraz jego transportem, ale również przedsiębiorców przerabiających surowiec drzewny.

Swoje stoisko miały również Lasy Państwowe, które były reprezentowane przez leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz nadleśnictw wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Świętokrzyska: Daleszyce, Łagów, Kielce, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk. Radomskich leśników podobnie jak w poprzednich latach wspierali Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu oraz sygnaliści myśliwscy i sokolnicy z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.

Tematem przewodnim stoiska Lasów Państwowych była wielofunkcyjna gospodarka leśna wpisująca się w kampanię Dla Lasu Dla Ludzi. Leśnicy zachęcali do aktywnego wypoczynku w lesie oraz promowali program Zanocuj w lesie. Służyli również doradztwem w zakresie zalesiania i prowadzenia zabiegów hodowlanych na gruntach porolnych, można było od nich otrzymać sadzonkę z Gospodarstwa Nasienno-Szkółkarskiego Nadleśnictwa Daleszyce.