Wydawca treści
Zasady sprzedaży
Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.
Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna
W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.
Najnowsze aktualności
XVI edycja leśnych Mistrzostw Szachowych rozstrzygnięta
XVI edycja leśnych Mistrzostw Szachowych rozstrzygnięta
W dniach 21-22 marca w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku rozstrzygnięto rozgrywki szachowe leśników im. Jana Przygodzkiego o Puchar Dyrektora RDLP w Radomiu. Turniej wygrał Sebastian Nowakowski z Nadleśnictwa Stąporków.
O puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu podczas XVI Szachowych Mistrzostw Leśników im. Jana Przygodzkiego walczyło 23 zawodników. Część zawodników wypełniła normy na wyższe kategorie szachowe.
Mistrzem szachowym został Sebastian Nowakowski z Nadleśnictwa Stąporków, drugie miejsce zdobył Andrzej Kania reprezentujący Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku, a trzecie Mikołaj Wdowiak, uczeń Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.
W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zajęło Nadleśnictwo Stąporków, drugie miejsce RDLP Radom wspólnie z Nadleśnictwem Radom, natomiast trzecie miejsce drużyna Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku.
Puchar za najlepsze miejsce wśród uczniów Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku zdobył Mikołaj Wdowiak oraz Paweł Soseński z Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku. Natomiast puchar dla najmłodszego zawodnika turnieju otrzymała Natalia Widawska, która reprezentowała Nadleśnictwo Przysucha.
Puchary i nagrody wręczyli: Adam Sosnowski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Radom, Sebastian Rodkiewicz w imieniu Związku Leśników Polskich Regionu Radomskiego, Leszek Gębski, reprezentujący Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Świętokrzysko-Radomski, Tomasz Zagrobelny przewodniczący NSZZ Solidarność przy RDLP w Radomiu.
Nad przebiegiem zawodów i spełnieniem norm turnieju klasyfikacyjnego czuwał Jacek Sieczkowski, sędzia klasy państwowej.
Organizatorem Mistrzostw była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. Współorganizatorami byli: Nadleśnictwo Radom, Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Świętokrzysko-Radomski, Związek Leśników Polskich RP Region Radomski, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Radomiu oraz Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność przy RDLP w Radomiu.
Ważnym celem osiągniętym w trakcie mistrzostw jest popularyzacja gry w szachy wśród leśników. Potwierdził to udział uczniów szkół leśnej. Bardzo ważna jest też integracja środowiska leśników grających w szachy oraz wymiana kontaktów i doświadczeń.