Zasoby leśne

W skali nadleśnictwa dominującymi siedliskowymi typami lasu są Las mieszany wyżynny świeży i Las mieszany wyżynny wilgotny. Łącznie zajmują one 7152,92 ha czyli 45,71% powierzchni leśnej. Przyjmując za kryterium warunki wilgotnościowe, siedliska zajmują: - świeże – 67,75 % powierzchni (10601,84 ha), - wilgotne – 30,84 % powierzchni (4826,13 ha), - bagienne - 1 % powierzchni (156,63 ha).

Hodowla lasu

Nadleśnictwo realizuje zadania w zakresie nasiennictwa i selekcji w oparciu o opracowany program zachowania leśnych zasobów genowych oraz hodowli selekcyjnej drzew leśnych

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Certyfikaty

RDLP w Radomiu posiada dwa najważniejsze certyfikaty przyznawane gospodarce leśnej: FSC® (SGS-FM/COC-011265) oraz PEFC. Gospodarka leśna prowadzona jest z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i przepisów prawa. Drewno sprzedawane w naszych nadleśnictwach jest produktem certyfikowanym.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Ogłoszenie o nabywaniu lasów lub gruntów przeznaczonych do zalesienia

Ogłoszenie o nabywaniu lasów lub gruntów przeznaczonych do zalesienia

Ogłoszenie
o nabywaniu lasów lub gruntów przeznaczonych do zalesienia

 

    Nadleśnictwo Skarżysko informuje o możliwości zakupu, przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Skarżysko, lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Nabywanie gruntów, w tym przeznaczonych do zalesienia odbywać się będzie stosownie do przepisów art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach (Dz.U. z 2021 r. poz. 1275).

Las lub grunt przeznaczony do zalesienia może zostać nabyty wyłącznie w przypadku stwierdzenia przez Nadleśniczego zasadności nabycia ww. dla potrzeb prowadzenia  racjonalnej gospodarki leśnej oraz po uzyskaniu zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Ww. grunty mogą być nabyte w szczególności w przypadku:

  1. ich bezpośredniej przyległości do gruntów pozostających w zarządzie Lasów Państwowych
  2. jeżeli są oznaczone w ewidencji gruntów jako las  lub grunty przeznaczone w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego do zalesienia;
  3. mają uregulowany stan prawny;
  4. regulacji przebiegu granicy polno-leśnej.

 

Lokalizację gruntów będących w zarządzie Nadleśnictwa można sprawdzić na mapie Banku Danych o Lasach, która jest dostępna na stronie https://bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

W celu uzyskania wstępnej informacji o zainteresowaniu Nadleśnictwa zakupem Państwa działki prosimy o kontakt:

Nadleśnictwo Skarżysko, ul. Wiejska 1, 26-110 Skarżysko-Kamienna, nr tel. 41 253 84 85 e-mail: skarzysko@radom.lasy.gov.pl.

W piśmie prosimy o podanie adresu administracyjnego nieruchomości, tj. powiatu, gminy, obrębu ewidencyjnego i numeru działki oraz księgi wieczystej.

 

 

Szczegółowe informacje dotyczące możliwości sprzedaży lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia można uzyskać w Nadleśnictwie Skarżysko,
ul. Wiejska 1, 26-110 Skarżysko-Kamienna, nr tel. 41 253 84 85 e-mail: skarzysko@radom.lasy.gov.pl.