Wydawca treści Wydawca treści

Nasiennictwo i selekcja - Szkółka

Nadleśnictwo realizuje zadania w zakresie nasiennictwa i selekcji w oparciu o opracowany program zachowania leśnych zasobów genowych oraz hodowli selekcyjnej drzew leśnych

 Program selekcji

  

 Podstawowe cele tego programu to:
1.      Zachowanie leśnych zasobów genowych, mających służyć zachowaniu trwałości lasu oraz ochronie różnorodności biologicznej.
2.      Doskonalenie bazy nasiennej w celu zapewnienia użytkownikom lasów stałej dostawy materiału rozmnożeniowego dobrej jakości i w odpowiedniej ilości.
 
3.      Selekcja drzew leśnych w celu intensyfikacji produkcji i ulepszania cech jakościowych z uwzględnieniem plastyczności i odporności drzew na czynniki biotyczne.

Aktualny stan bazy nasiennej w Nadleśnictwie Skarżysko
 
A.      Wyłączone drzewostany nasienne.
 
Ogólna powierzchnia wyłączonych drzewostanów nasiennych wynosi 70,35 ha z czego na modrzewiowe przypada 37,74 ha i na jodłowy 32,61 ha. Wszystkie wyłączone drzewostany nasienne zlokalizowane są na terenie Obrębu Skarżysko, L-ctwa Ciechostowice.
B.      Gospodarcze drzewostany nasienne
Wg stanu na 01. 01.2004 w Nadleśnictwie Skarżysko uznanych jest 517,75 ha drzewostanów nasiennych gospodarczych z czego :
     So - 437,01 ha
Jd –   45,67 ha
Dbb - 18,88 ha
Ol -      9,59 ha
Brz -    6,60 ha
C.      Uprawy pochodne.
Na dzień 01.01.2004 założonych zostało 5,60 ha upraw pochodnych oraz upraw jodłowych. Sadzonki do założenia tych upraw pochodziły z Obrębu Bliżyn, N-ctwa Suchedniów.
D.      Drzewa doborowe.
Nadleśnictwo posiada 6 drzew doborowych jodłowych uznanych w 1996 roku i 6 drzew doborowych modrzewiowych uznanych w 2000r.
Plantacje nasienne i plantacyjne uprawy nasienne.
Nadleśnictwo nie posiada plantacji nasiennych i plantacyjnych upraw nasiennych.
F. Zapotrzebowanie na materiał siewny.
Średnie roczne zapotrzebowanie na materiał siewny przedstawia się następująco:
So – 7 kg,     Md – 2 kg, Bk – 50 kg, Św – 3 kg, Jd – 30 kg, Db – 2600 kg,
Ol – 1 kg, Brz – 2 kg, . Aktualna baza drzewostanów nasiennych wyłączonych i gospodarczych jest wystarczająca.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XVI edycja leśnych Mistrzostw Szachowych rozstrzygnięta

XVI edycja leśnych Mistrzostw Szachowych rozstrzygnięta

W dniach 21-22 marca w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku rozstrzygnięto rozgrywki szachowe leśników im. Jana Przygodzkiego o Puchar Dyrektora RDLP w Radomiu. Turniej wygrał Sebastian Nowakowski z Nadleśnictwa Stąporków.

O puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu podczas XVI Szachowych Mistrzostw Leśników im. Jana Przygodzkiego walczyło 23 zawodników. Część zawodników wypełniła normy na wyższe kategorie szachowe.

Mistrzem szachowym został Sebastian Nowakowski z Nadleśnictwa Stąporków, drugie miejsce zdobył Andrzej Kania reprezentujący Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku, a trzecie Mikołaj Wdowiak, uczeń Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku.

W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zajęło Nadleśnictwo Stąporków, drugie miejsce RDLP Radom wspólnie z Nadleśnictwem Radom, natomiast trzecie miejsce drużyna Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku.

Puchar za najlepsze miejsce wśród uczniów Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku zdobył Mikołaj Wdowiak oraz Paweł Soseński z Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku. Natomiast puchar dla najmłodszego zawodnika turnieju otrzymała Natalia Widawska, która reprezentowała Nadleśnictwo Przysucha.

Puchary i nagrody wręczyli: Adam Sosnowski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Radom, Sebastian Rodkiewicz w imieniu Związku Leśników Polskich Regionu Radomskiego, Leszek Gębski, reprezentujący  Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Świętokrzysko-Radomski, Tomasz Zagrobelny przewodniczący NSZZ Solidarność przy RDLP w Radomiu.

Nad przebiegiem zawodów i spełnieniem norm turnieju klasyfikacyjnego czuwał Jacek Sieczkowski, sędzia klasy państwowej.

Organizatorem Mistrzostw była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. Współorganizatorami byli: Nadleśnictwo Radom, Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Świętokrzysko-Radomski, Związek Leśników Polskich RP Region Radomski, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Radomiu oraz Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność przy RDLP w Radomiu.

Ważnym celem osiągniętym w trakcie mistrzostw jest popularyzacja gry w szachy wśród leśników. Potwierdził to udział uczniów szkół leśnej. Bardzo ważna jest też integracja środowiska leśników grających w szachy oraz wymiana kontaktów i doświadczeń.